Posláno autorem: Vesper | 28.6.2017

Já to žeru aneb filmy k nakousnutí

Nejradši mám žraloky, ale sem tam si objednám i něco jiného. Na menu je bestií fůra a všechny pěkně vypečené, za příplatek i přemnožené nebo zmutované, prehistorické nebo z budoucnosti, každopádně nenažrané. Což budete i vy. Kdo si jednou zvykne na žvýkací filmy, jede v nich až na konečnou… zažívacího traktu. Dobrou chuť!

2010: Moby Dick (2010)

Je na palubě bál, však v podpalubí – škoda! – / přerazil Moby kýl a dovnitř teče voda. Tenhle odpad sem dávám s láskou, protože právě o něj tvůrcům šlo. Pustila jsem si to jen proto, že jsem chtěla zas jednou vidět moře, což se bohužel nepovedlo. Točilo se evidentně na rybníku Brčálník, co je ve dne docela obyčejný, ale sotva ho večer přikryje černočerná tma, začnou se tam dít podivuhodné věci. Nejdříve to ve vodě zažbluňká, pod břehem zakuňká, v rákosí lupne, ve vrbě hrkne a teprve potom se objeví… Moby Dick. :) Tu slupne loďku, tam si přilepší helikoptérou, posádka bývá v ceně. Jen tomu paznechtovi Achabovi není jeho apetit po chuti – snad že chudák Moby kdysi vzal zavděk jeho škrpálem, v němž Achab omylem zapomněl nohu. To je toho. Bavila jsem se víc než V srdci moře. To sice bylo precizně seriózní, ale kytovec neuměl skákat, na souš se mu nechtělo, natož aby vydával „absenci zvuku“ (prostě držel hubu).

Anakonda: Honba za krvavou orchidejí (2004)

Psychologicky laděný dobrodružný snímek o partičce pitomců, kteří vyrazí na čundr do džungle, aby zachránili lidskou rasu tím, že zplundrují jakési kytky, co mají být „lepší než viagra“ (tomu říkám motiv). První hodina je k uzívání (koupání s gumovým krokym a jeden ožungr, kterého i had vyblinká, to nevytrhne), nezbývá než tipovat, kdo se stane kterým chodem na hadím menu. Zastoupeny jsou pochopitelně všechny rasy, barvy i pohlaví – černoch, blondýna, rapper, indián, šampón a opičák. Když se pak konečně dočkáte detailního záběru na hádě, je to nejen zklamání, ale vzhledem k dnešním možnostem animační techniky i ostuda. Anakonda má jako správný škrtič žraločí tesáky a většího mudrlanta by člověk v pralese pohledal, stejně ale logice i přesilovce navzdory v utkání s vřeštícími zástupci lidské rasy neboduje. Když u filmu o hadech ofidiofobik usne jako nemluvně, něco zásadního zřejmě není v pořádku.

Čelisti IV: Pomsta (1987)

Myslíte si, že hnůj pod vodou nesrdí? Tady zjistíte, že ten filmový jo.

Grizzly Park (2008)

Gore grizzly horror show zahajuje temná píseň The Other Day I Met a Bear. No, jak se říká, pane jo… Jednu hvězdičku pro chlupáče Brodyho, „Roberta Redforda mezi medvědy“. :)

Grizzly: Pomsta šelmy (TV film) (2007)

Parta kreténů se projíždí v chráněné oblasti a porazí medvídě. Nechají u něj košili, aby jeho máma měla pachovou stopu, a přičinlivě zabloudí, aby je stihla najít. Nefungují jim telefony ani motor, takže jejich jedinou nadějí zůstává, že navztekanou medvědici zcela odbourá pohled na jejich květované košile. Orientační běh s běsnící dámou v kožichu, funící jim za krk, se zvrhne v pravé módní peklo. Jediná brutální scéna je úvodní mord medvíděte, z útoků velkého medvěda nemáte nic, protože pokaždé, když do něj někdo vrazí nebo odněkud bafne, asistent režiséra šplíchne na kameru kelímek marmelády a než steče, je po všem. Vlastně je to dobře, medvěd totiž komparzisty necupuje, ale hraje s nimi hustovostrej volejbal. I když, co chcete od filmu, kde tou zdaleka nejchytřejší je blondýna (v roztrhaném tílku). Tedy po medvědici (bez tílka).

Hadí stisk (2001)

Nechápu, co ti doktoři, vědátoři a ostatní (bez)mozci řešili tak dlouho. Měli brnknout Chucku Norrisovi, o kterém je známo, že když řekne „ruce vzhůru“, poslechne i had, a že všichni hadi, co ho uštknou, do půl hodiny zemřou. Tím by se aspoň stopáž zkrátila na snesitelnou dobu.

Chobotnice (1998)

„Ať je to cokoli, je to velký.“ Ano. Tato slova jsou základní a často jedinou myšlenkou filmových monster hororů. Zvládla jsem Deep Blue Sea a Deep Rising najednou. Jo, chtělo by to ještě Megažraloka s obří chobotnicí, jenže už mi nezbyla ani jedna mozková buňka.

Krakatice (TV film) (1996)

A další chapadlice, co to ráda dvounohé. „Modlete se, aby vás zabilo už chapadlo,“ praví hrdinný kapitán Kormorán v marné snaze vysvětlit hlupáku úřednickému, že krakatice není kámoš ani žrádlo. Vy se radši modlete, ať tyhle filmy rychle vyhynou. Ty existující jsou pro jednu planetu až dost.

Lidožrout (2002)

Plážové povaleče spásá pravěký žralok. A jeho mamka je polyká i s těžkou technikou. Nejvíc mě dojímala vědkyně, která za každou cenu chtěla žraločí rodinku zachovat živou pro příští pokolení. Tedy za předpokladu, že by si zuboun nechal něco ze své přesnídávky na potom. Musí to být v pravém slova smyslu hustá smrt, sjíždět žralokův střevní tobogán na skútru a řvát při tom na celý trakt „do pr*ele!“.

Megalodon (2002)

Dravý žralok lidožravý vzbudil se – a rozežraný. Hravě sráží vrtům hlavy, žral a žral by – to ho baví. Hodinu čekáte na banány a pak zjistíte, že jsou smradlavé a shnilé. Jdete domů s prázdnou síťovkou a připadáte si… blbě a bezzubě. Začínám mít dojem, že čím víc mega, tím víc omega. Když si pustíte film, který je od pohledu megablbost a přesto zažijete megazklamání, je to megablbě. Bohužel doposud nebylo jednoznačně prokázáno, že megalodon vyhynul, při troše smůly se s ním tedy můžeme otravovat ještě pár milionů let.

Monstrum z hlubin (2013)

Prehistorická chamrať se usídlila na dně oceánu a já se teď kvůli ní bojím otevřít mrazák. Mořský Rex pár plážových povalečů nachytal na vejcích a nastala bouře. Bohužel jen na lžičce vody, nebo jak byla ta dinosauří loužička velká.

Octopus 2 (2001)

Po dementní Chobotnici jsem si dvojku pouštěla s příslušným pocitem vyčerpání a děsu. Díváte se na plakát a říkáte si, pche, proč by chobotnice lezla na Sochu svobody? Přece kvůli bungee jumpingu, ne? Nebo je libo taneček chobotničky s bagrem? Nezoufejte, jsme tu od toho. Filmoví hlavonožci na rozdíl od žraloků útočí jen v noci, takže z toho máte jenom řev (pod vodou) a když se díváte pozorně, zahlédnete přísavku. Takže všechno závisí na atmosféře, která musí být hutná jako beton, aby film udržela nad vodou. Tady jsme se ale dočkali jen rozbředlého želé.

Píseční žraloci (TV film) (2011)

Kde jsou další díly?! Lesní žraloci, Asfaltoví žraloci, Žralok v Krkonoších a Žraločí masakr na Matějské pouti? Prosím natočit! :D

Poslední žralok (1981)

To vám takhle jednou při siestičce partička makarónů narazila na měch zakyslého Lambrusca a za jeho pachuť se rozhodla potrestat lidstvo dalším remakem slavného eposu o gumovém nenažranci. Ze strašidelného domu nedaleké pouti lohnula parybí maketu se zaseklou hubou, maličko ji přifoukla (když už, tak už) a před kameru nahnala partičku retardovaných vysavačů sociálních dávek s tím, že jim produkce zaplatí víkend na pláži. Kečup sice skončil na špagetách, ale ty figuríny ze smeťáku jsou super a zvukové efekty prostě žůžo. Jak by taky ne, když se točily před základní školou (jÉÉÉ), doma u telky (ztráta končetin zní přesně jako chroustání čipsů) a v autobuse (hrky frky ztrouchnivělého žraloka). Spielberg je mrtev, ať žije Špilberk!

Útok z hlubin (1999)

Jak se hned v úvodu utopí plyšák, je jasné, že jde do tuhého. Pěkně tuhého žraločího stejku, na kterém si už vylámalo zuby hodně filmařů. Tady jsou žraloci šavlozubí a pilně rafají po vědátorech, zvlášť když 1) mají proslov, 2) hrají si s jejich mozky, 3) brání jim ve výletu do moře, 4) cachtají se ve vodě, 5) štvou je – anebo prostě jen tak, aby peristaltika nestála. Sice béčko, ale pěkné. Spousta náhod hraje zubounům do noty a počet malých černoušků je tráven ve správném rytmu, aby měl příběh uklidňující spád až do konečného, tradičního žraločího spláchnutí. Místo čelistních protéz si raději pusťte tohle.

Žraloci útočí (TV film) (2005)

Na začátku kozí polívka a pak už jen pokažené zažívání. Nedivím se, že žraloci mutujou a na turistech hodujou. Anebo je to opačně?

Žraločí invaze (2012)

Nákupy v supermarketu jsou dost otravné i bez toho, že vás mezi regály honí hladový zubatec. Hvězdička za nápad, ale zábavnější by mi připadalo, kdyby tu nenažranou parybku tsunami doručila do našeho Úřadu vlády.

Žraločí masakr v Jersey Shore (TV film) (2012)

Ale to bylo roztomilé. Žraloci lítají jako ptáčci, potápějí lodě technikou torpéda a klidně sežerou posádku i s plavidlem (když je hlad…). Taky nemají rádi pouťové atrakce. Proti nim bojuje udatné panoptikum odpudivě steroidních plážodacanů a válečně pomalovaných divoženek na mentální úrovni zfetované mřenky. A bacha, tohle společenstvo kreténů má zbraně, takže ohňostroj je zajištěn. Musela jsem to vidět dvakrát a stejně si nejsem jistá, že se mi to nezdálo. Výrobci prášků na spaní musí tyhle filmy nenávidět.

Žraločí tornádo 3 (TV film) (2015)

Ha! Anthony Ceblb Ferrante potřetí naládoval hnojometné (vlastně parybné) dělo a následky jsou strašlivé. Tisíce ulítlých zubounů a stejný počet unuděných diváků. A když už nemůže být hůř – ale ono vždycky může. Závěr mě na čas vyléčil z choutek na žraločí filmy.

Žralokonádo (TV film) (2013)

Natáčení trvalo osmnáct dní. Že uhodnu, jak probíhalo sedmnáct a půl? :D Nápad s tornádem není tak originální, jak se tváří. Podobný incident se odehrál ve 12. století v Burgundsku, kdy pršeli sledi, a po pár milionech let se opakoval na vesmírné lodi Červený trpaslík. Opakované záběry ušetří spoustu času i peněz, to je známá věc. Zbyde víc na travičku zelenou a tady jí byly evidentně celé lány. Vlastně se dají použít i ty zkažené záběry, škoda jich a stejně je téměř nemožné je od těch dobrých rozeznat. I intelektuálové zaplesají. „Ti žraloci nemají žádnou etiketu,“ ultradrsně praví týpek, kterému právě jeden ožužlal nohu. A podobné perly tu padají frekvencí kapek monzunové přeháňky. Taky nebudu originální, ale stejně to řeknu: to je žrádlo! :)

Záměrně jsem vynechala klasické (první) Čelisti, Anakondu, Aligátora, Grizzlyho, Orcu, Bílou velrybu a další, co mezi céčka nepatří. A taky se mi sem dost -éček nevešlo. Časem bude druhý díl, takže o gumové krokouše, háďata, piraně, pavouky, vícehlavé žraloky, hydry, vydry, dinosaury, prasosaury a megasaury nepřijdete. Vše poctivě zmutované!

Photo © Syfy Media, LLC

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: