Posláno autorem: Vesper | 5.5.2017

Voníce na Velikonoce

Velikonoce pryč, jaro v plném proudu a tak se probírám vzorečky, co stále čekají na můj soud. Je to takový mišmaš, pár slaďáků, pár tuctovek, pár opravdových výfuků a jedna perla, co už mám doma.

Cartier: Cartier de Lune

V reklamě je slečna se zasněným (rozespalým/omámeným/vygumovaným) výrazem v modrém světle. Flakón je chladivý, jemný, minimalistický, s drobným zdobením na víčku. Očekáváte tedy vůni jemně jiskřivou, chladně osvěžující, jako kapky vodotrysku, které na vás dopadnou, když po setmění procházíte parkem. Tak ne. Vnímám ji naopak jako krémovou, ale je to pořádně hutný krém. Pepř hned na začátku, jak se začne rozkládat, postupně zjemní, ale subtilní základ zůstává. Ne, tohle není stříbrná perličková koupel, tohle je měsíční noc, ve které sedíte u stolku na verandě restaurace, třeba v severní Itálii, sice jste na čerstvém vzduchu, ale cítíte i parfémy ostatních, pachy módního baru, květiny z živého plotu na zahradě pod vámi. Vůně vám dodává sebevědomí, chrání nás. Klidně si s ní zatančete na měsíčním paloučku v jitřní rose. Cartier de Lune jako váš osobní strážce se bude diskrétně držet ve stínu.

Hlava: červený pepř, jalovec
Srdce: zimolez, planá růže, brambořík, svlačec, konvalinka
Základ: pižmo, dřevité tóny

—-

Avon: Aspire Man

Je to AVON. To není jen značka, to je diagnóza. Nijak katastrofální, ale symptomy jsou specifické a lékem čas a čichání na jiných pastvách. Pánské avonovky jsou všechny stejné. Ne nepříjemné, ale taky nerozlišitelné. Nová Aspire Man voní přesně jako červený sprchový gel a deodorant, který si před víc jak 10 lety oblíbil můj tehdejší boyfriend. Osvědčená kombinace bergamotu a dřeva, naštěstí tady aspoň trochu toho zázvoru, který se ke konci dere dopředu i když má jen trošku do mlýna. Flakón mi připadá nevyvážený, výdrž… eh, cože?, ale to všechno se dá odpustit. Problém je v tom, že za touto pánskou vůní pána nevidím, natožpak chlapa. Snad dospívajícího chlapce, jehož rebelie chvalitebně nespočívá v dočasné transformaci v nemytého neandrtálského synka.

Složení: bergamot, zázvor, santalové dřevo

—-

Yves Rocher: Les Plaisirs Nature: Noix de Coco

Složení (neověřené): kokos. Ověřila jsem. Je to tuplovaný kokos a výhradně kokos. Jen jsem přivoněla a okamžitě tu byla dávná vánoční vzpomínka: dědeček nám na Štědrý den přinesl celý kokos, udělal v něm dvě dírky (pomocí kladiva, dvou hřebíků, které zatloukl do správného místa a neurčitého počtu, který rozsypal, rozházel a poztrácel) a nejdřív vyždímal kokosové mléko a pak po zběsilé honičce po kutálejícím se ovoci a spoustě lamentování jej rozbil. Velkou část rychle schovala babička na sušení a zbytek jsme uzmuly my, děti. A pak jsme jednou získaly tu větší část a – ach ty milé vzpomínky – a bylo nám TAK zle, že to byly fakt nezapomenutelné Vánoce. Od té doby můžu kokos jen v úsporné míře a nikdy syrový. Navonět se Noix de Coco, asi si oživím vzpomínky velmi hluboce. To radši kokosem do kokosu.
—-
Lalique: Lalique
 
Půvabný flakón i krabička s lístečkovým vzorem, kombinace bílé a zlaté. Čekala jsem lehčí ovocně-květinovou vůni ozvláštněnou kosatcem, něco elfího. No… Z Pána prstenů jsem vyrostla a Lalique mi neevokuje elfí princeznu se závojem povlávajícím ve větru, ani opadávající stromy. Představila jsem si něco úplně jiného. Velký, měkký, voňavý polštář s něžným vzorkem na povlaku, do kterého zabořím hlavu, zavřu oči a vnímám hřejivou, sytou, hebkou vůni rozkvetlého jasmínu. Není těžká jako duchna, ale jemně hřejivá jako lehká přikrývka, cítím teplo své pleti, hladké nočním krémem, jen mimoděk vnímám i dřevo postele. Lalique je pro mě především hřejivá (ale nikoli zahřívací) vůně, kulatá a ke konci jemně krémová. Do pokoje se oknem proplížil vanilkový soumrak. Všechno počká na zítřek, dnes už nic nemusím. Dobrou noc.
 
Hlava: růže, jasmín, hvozdík, kosatec
Srdce: listy černého rybízu, ostružina, hruška
Základ: mysorské santalové dřevo, vanilka, bílé pižmo
—-
Jeanne Arthes: Sultane 1001 Nights
 
Krása, napadlo mě při prvním závanu. Tak tohle je skutečně sexy… pánská vůně. Aha, dámská. Nemohu si pomoct, ale já ji vidím na muži. Zralém, sebevědomém Eskymákovi, který nemá potřebu se prosazovat, protože dostatek pozornosti poutá svým zjevem a všichni jeho sokové už zmrzli. Je velmi podobná Midnight Poisonu, ačkoli ne tak propracovaná. Větrovost, intenzivní bergamot, růže, Sultane jde ale víc do pánska, protože v něm je na prvním až desátém místě koření, kterému se pod nohy sypou okvětní plátky. Také oproti modrému Poisonu působí chladněji, odtažitěji, neláká k fyzickému kontaktu, jako žena, co si drží nápadníky na distans, a přitom hezky na vodítku. V letním parnu by mohla být velmi zajímavá (při humánní aplikaci :), v zimě rozhodně nezahřeje. I když, bílému chlupáči, co za třeskuté vánice a hustého mrazu táhne vaše sáně a ještě u toho blaženě slintá, by asi voněla.
 
Složení: bergamot, pepř, jasmín, růže, kořenité tóny
—-

Valentino: Valentino Eau de Parfum

Flakón ve tvaru kopyta (sorryjako), vosková modelka v reklamě a ve složení rýžová pára (?!), vanilková orchidej a pometlo… ne, pomelo. Asijský citrus řečený šedok. Valentino by moc rád byl zahradníkem, jenže je jen kozlem a je to znát na první počich. Sladká a jakoby ředěná vodička, líbivá, nekonfliktní, dobře vychovaná. Cítím květy, rozeznám ale jen magnólii, zasněženou moučkovým cukrem, ale všechno z dálky. Není to nepříjemná vůně, ale ani zapamatovatelná. Líbivě nijaká. Něco o ničem.

Složení: mimóza, rýžová pára, pomelo, květ hrušně, magnólie, pomerančový květ, fialkové lístky, heliotrop, vanilková orchidej

—-

Kenzo: Flower Essentielle

Elegantní, vytáhlý flakón s vlčím mákem se mi líbí moc, vůně mi ale do něj nesedí. Čekala jsem něco jiskřivého a výrazného, jako jarní ráno, když je na květinách rosa. Mátlo i lákalo mě kadidlo ve složení a cítím ho na začátku, který je nepatrně ostřejší, ostřejší v kontextu celé vůně, která je jinak velmi jemná a hladká. Jasmín je hodně oslazený vanilkou, ale absolutní není ani jedno. Je to hezká vůně, vkusná a nekonfliktní, žádná extra pecka. Na jaro, kdy už je teplo, ale ještě není horko, ideální. Kapka elegance v lehce netradičním hávu.

Složení: absolutní jasmín, absolutní vanilka, kadidlo, pižma

—-

Salvatore Ferragamo: F for Fascinating

Noční verze F je velká shnilá mandarinka, takže jsem si připravila nos i žaludek. No ne… tohle ale není špatné, vlastně to vůbec není špatné. Je to plná lahev neředěné jasmínové aviváže. Autorem je Olivier Polge, autor Pure Poisonu a i tohle je bílá vůně. Avivážový dojem zůstává dlouho, po čase cítím hladký podtón vanilky.  Je to nekomplikovaná a hezká vůně.

Složení: mandarinkový sorbet, arabský jasmín, pačuli

—-

Lancôme: Trésor Sparkling / Eau Étincelante

Trésor XXIV.: Ještě odlehčenější. Vlastně dosáhl téměř stavu beztíže, skoro vůbec nic necítím. Na vzdálenost půl centimetru rozeznám v začátku velmi přesně pepř a pak jemnou sladkost, příjemnou, to je pravda. Ale nosit Trésor Sparkling je jako být oblečená jen v závoji, být navoněná i nenavoněná. Pořád lepší, než císařovy nové šaty, ale je to trochu málo. Po rozložení vás decentně zahalí mušelín, jenže ouha, je také průhledný, vítr ho po chvíli odvane, protože není ani sešpendlený a ze závoje se stane zmuchlaná záclona. A na tu je dost zima.

Hlava: hruška, červený pepř
Srdce: turecká růže, fialka
Základ: heliotrop, santal

Caron: Royal Bain de Caron / Champagne

První vteřiny – natěšeně jsem čichala po šeříku, ale jako bomba mě zasáhla vzpomínka. Velmi silná voňavá vzpomínka, jenže k ní nebyl žádný obraz. Medovka, to bylo jediné, co mě napadlo. Až po více dnech nošení jsem ji jednou vzala do vlhkého počasí a najednou mě to zasáhlo: hřejivý, hladký med a vlhkost. V dětství sestru a mě dědeček v Římě brával v neděli odpoledne do Tre Fontane k trapistům. Hrály jsme si v jejich parku, kde bylo horko, ale také jezírka a dědeček seděl v caffè, kde se prodávaly i klášterními produkty. Pil cappuccino a nám kupoval caramelle al miele, medové bonbony. Voněly naprosto přesně stejně. Já je neměla ráda, med odjakživa nesnáším (a lepší byly mentolové), ale ta vzpomínka je hřejivá a plná slunce. Schválně dám někdy přivonět dědovi, až ho uvidím… :)

… ach, ano, parfém. Moc složek se mi nedaří rozeznat. Po dlouhé době, když se vůně rozloží, opravdu cítím kadidlo, sladké kadidlo s vanilkovým luskem, mocně podpořené ambrou. Dřevo, stejně jako květiny, necítím. Čekala jsem něco jiného, ale za ten nečekaný návrat do dětství se nezlobím.

Hlava: šeřík, růže
Srdce: opoponax, benzoin, kadidlo
Základ: santal, ambra, pižmo, cedr, vanilka

—-

Britney Spears: Fantasy Anniversary Edition

Blonďatá holčička sedí v trávě pod jasmínovým keřem. Moc by si přála být už velká, ale naštěstí zatím ujíždí jen na bílé čokoládě. Klišé snesitelné, ale ne nositelné.

Hlava: kiwi, kdoule, liči
Srdce: orchidej, bílá čokoláda, jasmín, košíček (druh dezertu)
Základ: dřevité tóny, pižmo, kosatec

zdroj: http://dreamlovewallpapers.com

—-

Carolina Herrera: CH Africa

Není to výlet do Afriky, ale výlet do kuchyně. Pokud mají vůně barvy, tak CH Africa má tmavohnědou. Ne jako čokoláda (nebo jako Afričan :), ale jako čaj, co se dlouho louhoval. Cítím kouř a lžičku skořice, smíchanou s několika sáčky vanilkového cukru. Postupem času se vůně vysušuje, sladký čaj je už dopitý, ale o to víc teď voní z krabice. Jen to kadidlo mi do obrázku kuchyně nesedí. Leda že se děcko ve vedlejším pokoji pokad… ne, to už sem nepatří. :) Hezká vůně, nepříliš výjimečná, taková domácká, přítulná, spokojená.

Hlava: pomeranč, fialka
Srdce: skořice, iris, čaj rooibos
Základ: kadidlo, vanilka

—-

Gucci: Bamboo

Na začátku působí solidně a pevně, svěží bergamot, květiny. Ale je tam podivný podtón, který se mi nelíbí. Jako když je pod těmi květinami ještě něco. Zvlhlá hlína, možná od podzimu troška starého listí. Ale tak, podle pravidel společenského chování, nebabrejme se v tom, co je na zemi a zakopněme to z dohledu. Po čase se vůně hezky uhladí a zkrémovatí. Závěr bych čekala solidní, dřevitý, těžký jako flakón a stále něžný, ale zaseklo se to v té střední fázi. Pořád a pořád cítím krém ovoněný květinami. Vůně je napovrch hezká, ale uvnitř dutá, nedotažená. Bambus je bambus, co byste chtěli.

Hlava: bergamot
Srdce: casablanská lilie, květ pomerančovníku, ylang-ylang
Základ: ambra, santalové dřevo, tahitská vanilka

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: