Posláno autorem: Vesper | 2.4.2017

Vůně a parfémy: už zase

Držte si čichače, jedeme dál.

s-l300

Afnan: Precious Gold

Autentická vanilka… úplně se mi sbíhají sliny. Jednoduchý flakón se spoustou prvků na rozprašovaši. Vůně je vlastně dietní: tak sladká, že vás chuť na sladké úplně přejde. Není nepříjemná, protože nepůsobí uměle. Kdo chce vonět jako vanilkový rohlíček… ne, jako vanilková zmrzlina… vlastně kra vanilkové zmrzliny, veliká jako Antarktida a zasněžená metry a metry vanilkového cukru, ať neváhá. Drahocenné zlato v lahvičce si ale představuju jinak.

Složení: vanilka, ovocné tóny, růže, santal, pižmo

—-

sweetLolita Lempicka: Sweet

Jo, červené bonpari a už pořádně ocucané, takže vás nakyslá sladkost rovnou praští do nosu, do jazyka i do hlavy. Chudák kosatec je úplně zalepený. Po chvíli to trochu vyvane, naštěstí, a zůstane takové slabě lepkavé nic. Dřevo? Kakao? Ne. Flakónek je lacině ošklivý, je to Lolita pro pětileté bez čichu a vkusu. Jen červená to nesmí být…

Hlava: višeň, cukr
Srdce: kosatec, andělika, kakao
Základ: pižmo, kašmírové dřevo

—–

parolpw_aedp10_02__3Paco Rabanne: Olympea

Sedím na leknínovém listu a v teplém jarním dnu se nechávám unášet po hladině. Vůně je hladká, lehounká, bojíte se ji pohladit, abyste nezjistily, že je to jen závan větru, který vám proklouzne mezi prsty. Něžné květy, sem tam zajiskří vanilka jako odlesk slunce na hladině, můj leknín se zachytává ve stínu vzrostlých stromů. Kůra je však obroušená do hladka, povrch je pevný, ale ne drsný. A růžový leknín pluje dál, potkává věnec bílých květů, ale i ten pomalu odnáší voda… Flakón je krásný, koresponduje s křídly na krabičce, barva narůžovělá a v reklamě nějaká olympská bohyně. Olympea je jemná, křehká, intimní, romantická vůně, na sobě si ji umím představit jen na spaní nebo na doma při nějaké hezké chvilce.

Hlava: zelená mandarinka, vodní jasmín, zázvorový květ
Srdce: vanilka, sůl
Základ: pravá ambra, kašmírové dřevo, santalové dřevo

—-

safari

Ralph Lauren: Safari

Vzorek Safari jsem si schovávala na nějaký výjimečný den a zároveň se té vůně trochu bála. Z nějakého důvodu jsem si představovala, že bude cítit jako zpocený lev. :) Přitom flakón je překrásný, trochu připomíná Dolce Vita. Úvod je svěží jako sprška, ale ihned zmizí, vsákne se do horkého písku a vyprahlá Afrika rozkvete. Květy jsou brzy pokryté prachem, takže svěžest zmizí úplně, ale stále voní. Nejvýrazněji kosatec. Po čase cítím čaj bez špetky cukru, zato s citrónem.  Čím déle se vůně rozvíjí, tím dostává více prostoru pánský akcent. Zvláštní je, že cítím prašnost i čistotu zároveň, jako když se opláchnete a zas vyjdete ze stanu do horkého večera. Slunce už zapadlo a ten váš hlídací lev je tak zvláštně cítit… ;) Safari se mi líbí. Jen bych hodně přemýšlela, kam si ji vzít. Snad na nějakou elegantní společenskou příležitost v užším kruhu. Třeba Daniel Craig a já. :)

Hlava: galbanum, mandarinka, hyacint, aldehydy
Srdce: růže, konvalinka, narcis, kosatec
Základ: vetiver, větvičník, tonka, styrax

journeys_04

zdroj: http://global.ralphlauren.com

—-

montale-paris-mukhallatMontale Paris: Mukhallat

Vůně je červená, má být sladká a jahodová, tak proč tak chladný flakón? První, co ucítím je umělá hmota, jako vůně nové hračky. Po čase cítím cucavé Šumavské jahůdky. A po další spoustě času rozlitý jahodový sirup. Unisex? Nedovedu si představit chlapa, který by ji nosil a bylo mu víc než pět. Ne, do hračkářství mě to netáhne a Mukhallat se mi nelíbí, ale ty jahůdky zvážím. Díky za tu vzpomínku a sbohem.

Složení: jahody, sladké mandle, vanilka, pižmo

—-

Tak a teď tu mám úplně novou kategorii: arabky

Očekávám těžké, kořeněné a nezvyklé vůně.

burj-al-haramain-spray-55mlAl Haramain: Burj Al Haramain

Mýdlo, spousta mýdla. Zlatý flakón vypadá jako věžička orientálního paláce, krabička jako mřížka do harému. Vůně je velmi těžká, silná, klidně by mohla být unisex. Složky jsou známé, ale těžší. Postupně se dopředu dere dřevo, i toho je pořádný kus. Vůně je hezká, ale obdivujete ji jako cizokrajné šaty, hltáte je, ale není to nic pro vás.

Složení: jasmín, mimóza, vanilka, vzácné dřeviny, ambra, oud z Laosu

—-

raneemAsgharali: Raneem

Když se vám na první přivonění vybaví zubař, dá se předpokládat, že to nebude úplně ono. Vidím ostrý hrot, na něm vatičku a na ní… Raneem. Až po čase kousek želé, které dostanete od hodné paní doktorky za to, že jste nezbořili ordinaci. Ne-e. Radši se obejdu bez bonbónku. :(

Hlava: červené ovoce, ylang-ylang, pomerančový květ
Srdce: jasmín, růže, konvalinka
Základ: pižmo, ambra, santalové dřevo, vanilka

—-

nooraAl Haramain: Noora

Kdepak mýdlo, ale MÝDLO! Noora není žádná mýdlová květinovka, žádná „intimní vůně čistoty“. Tohle je tuhé, luxusní mýdlo, do kterého jste kousli, polkli a teď jen cítíte, jak se vám napěnila krev a z uší vám jdou bubliny. Říkáte si, jaké jste dřevo, ale nemůžete si pomoct. Váš svět je z mýdla. Co na tom, že venku je rozkvetlá louka, její závan zaznamenáte jen na vteřinku. Je to krásná vůně, silná, statná, pevná… takže nic pro mě, i když se mi líbí.

Složení: květiny, santal, vzácné dřeviny, oud, ambra

—-

ayoon-al-qalb

Ard Al Zaafaran: Ayoon Al Qalb

Květiny se špetkou cukru i svěžesti, všechno pěkně vyvážené. Nekonfliktní, příjemná. Do kolen s ní asi nikoho nesrazíte, ale jako dárek naslepo určitě neurazí. Jednoduchá a hezká.

Složení: ?

Lanvin: Arpège

Vůně, které je přesně 90 let. Arpège nebo arpeggio znamená „harfový způsob hraní rozložených akordů na nástroji“. Snad to znamená, že všechny složky jsou rozeznatelné, patří k sobě jako struny a souzní spolu. Když někdo umí hrát. Tedy Arpège nosit, ocenit a rozehrát. Vidím sochu z bílého kamene v dlouhé říze s věnečkem jarních květin, co jí dalo na hlavu nějaké děcko. Socha je čistá od deště, skoro jako vymydlená, vůně květin omamně, těžce, melancholicky splývá po celé délce kamenného těla. Vůně působí starobyle, avšak bez špetky zatuchlosti, těžce, ale ne dusivě, opravdu hodně připomíná Chanel N°5. K malým černým i velké večerní ideální, stejně jako k ženě i dámě, která takové šaty nosí. Na denní nošení a všední starosti možná příliš noblesní a vznešená. Anebo naopak, může pomoci se nad ně povznést a připadat si i ve frontě na banány jako královna plesu.

Hlava: aldehydy, bergamot, neroli
Srdce: ylang-ylang, bulharská růže, kosatec, jasmín, koriandr, hřebíček, pelargónie, tuberóza, konvalinky
Základ: pačuli, vetiver, santal, vanilka, styrax

—-

Lolita Lempicka: Elle L’aime

Na Lolitu netradiční flakón, zlatý váleček s písmeny. Proč ne. Vůně je čistě bílá. Očichávala jsem ji a přikusovala kokosové müsli a myslela si, že se mi to zdá. :) Není to čerstvý kokos, ani kokoska, spíš vůně dvou kopečků zmrzliny, kokosové a vanilkové, ozdobené limetkou, kterou vám někdo donese do houpací sítě na zahradě. Je teplo, takže vás osvěží jen na chvilku, zato jemnou sladkost cítíte ještě dlouho. Je to taková vůně na slunné nedělní odpoledne. Všechnu práci na domě jste udělali v sobotu a ještě je brzy na to, dělat si starosti s nadcházejícím pracovním týdnem. Nedělní nicnedělání.

Hlava: bergamot, neroli, limetka
Srdce: kokos, ylang ylang, jasmín
Základ: myrha, santal, vanilka

—-

L’Artisan: Bois Farine

Ách – kdo nevěří, ať přivoní. Pytel mouky v lahvičce. Nechápu, jak je to možné, ale je to tak. Dokonce i to mírné víření v nose, jako když trochu mouky vdechnete. Není to mouka na čerstvém chlebu, je to kopec mouky na dřevěném válu, teprve se chlebem stane. Zamoučněnýma rukama hnětete těsto, všechny přísady hezky při ruce, okno je otevřené a ze zahrady proudí slunce a voní květiny. Nejste vymydlená stepfordská hospodyňka, ale občas je pro vás domácnost příjemný relax. Běháte kolem trouby bosa, v jeho košili, cítíte na nohou jemný vítr a ve vlasech se vám zachytí špetka poletující mouky… vůně je velmi suchá a velmi moučná. Když o ní přemýšlím, říkám si, že je to takový parfém neparfém. Neumím si představit, že bych jí voněla, protože nedovedu říct, jestli mi voní. Je to ale nejzajímavější parfém, co jsem asi kdy očichala.

Složení: dřevo, kosatec, bílé pižmo

zdroj: https://fr.dreamstime.com

Photo © Zentropa Entertainments

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: