Posláno autorem: Vesper | 6.2.2017

Vůně nejen do mrazu

Zima ne a ne ustoupit, tak jaro aspoň větřím. Některé zkoušené vůně by se do špinavě šedivých dnů hodily, u jiných už se člověk nemůže dočkat, až se objeví lístečky a první květy.

Serge Lutens: Chergui

chergui

Flakón mi připomíná šachového pěšce nebo snad lahev na nějaký koňak? První závan je… brrr! – Švédské kapky. Ostrá pryskyřice, hořká míza, ani nemám chuť čekat na další dějství. Vůně má být unisex, na ženě si ji ale představit nedovedu, nebo si spíš nedovedu představit ženu, které by slušela.

A vůně se pomalu rozvíjí, sládne. Cítím bylinný likér, pryskyřici, tentokrát tiše tekoucí a lesklou v teplém slunci, jemně štípe koření, aby se člověk nenechal příliš ukolébat. Vůně má naprosto správnou barvu, nemít vzorek, tipla bych olejovou konzistenci. Už si ji trochu dovedu představit na ženě, starší, elegantní dámě v kožešině a klobouku. I na muži, také starším, solidním, s osobností. S uplývajícím časem je vůně čím dál mužnější. Řekla bych, že na každém a každému bude vonět jinak.

Hlava: míza, pryskyřice, dřeva
Srdce: koření, květinové tóny
Základ: suchá dřeva, sladké tóny, seno

—-

aa-cherry-blossomGuerlain: Aqua Allegoria Cherry Blossom

Třešňové květy mám ráda a od AA Cherryy Blossom jsem kdovíproč očekávala sladkou pecku. Ale kdepak. Je to velmi něžná květinovka, skromná, nenápadná a jemná. Sladké tóny přesně vyvažuje bergamot, růžové třešňové květy ale hrají prim až do konce, čaj cítím jen v náznaku a možná jen proto, že tam má být. Vybavily se mi Popelčiny červánkové šaty na ples… princ si jí také hned nevšiml, ale když se k ní přiblížil, už se nemohl odtrhnout. Moc hezká vůně, decentní, až intimní. Hodí se spíš pro mladou dívku, která chce mít na poličce krásný flakón, přeje si být navoněná, ale nikoli na sebe upozorňovat za každou cenu – a už to není žádné pískle. :) Já bych se jí asi voněla doma, v přítomnosti někoho, s kým se cítím v bezpečí a kdo je mi hodně blízký.

Složení: třešňový květ, zelený čaj, broskev, bergamot

—-

wonderstruck-enchantedTaylor Swift: Wonderstruck Enchanted

Tak tato značka mi neříká vůbec nic. Od jednoho z jejích autorů, Jean Marca Chaillana, znám Baldessarini (Hugo Boss), Crave (Calvin Klein), U by Ungaro for Her a Spotlight (Avon) a všechny spadají do kategorie nic-moc. V lepším případě. A druhý, Loc Dong, má na svědomí ďábelskou Euphorii (Calvin Klein), ale také úpěch jménem Aqua di Gioia (Armani). Flakónek bych nazvala mužskou verzí Lolity. Vypadá, ano, vypadá jako divoká bobule. S odvahou do toho.

Přezrálá sladkost, bobule puká a teče z ní šťáva. A bum, vanilková rána na komoru. Tu sladkost cítím i na jazyku. Flakón odpovídá, je to vůně opulentní, přesycená, nabobtnalá. První fáze je zničující. Když vyvane (nebo vyvětráte), trochu ubere plyn a pustí ke slovu i květiny. Zalité cukrem, ovšem. Skoro cítím i cukrovou vatu. Ano, pivoňka tam je, trochu. Ale stejně si připadám taková zalepená. Nic pro mě.

Složení: divoké bobule, maracuja, růžový mák, pivoňkové spirály, champakové okvětní plátky s cukrovou glazurou, frézie, bílé pižmo, vanilka, světlá dřeva

—-

quelques-notes-d-amourYves Rocher: Quelques Notes d’Amour

Na první přivonění jsem ucítila hořkost s jakousi pachutí, co mi připomněla Comme une Evidence, kterou i přes sympatické složení nesnáším. Za chvíli ale vůně zesládla a jakoby se na mé kůži uvelebila. Očekávala jsem květinově-dřevotou vůni, ale dominuje tu výrazná sladkost (pryskyřice?). Vůně je hřejivá, ale mráz nepřebije, spíš bych ji viděla na doma, kde máte teplo, ale snesla byste ho ještě o trochu víc. Je poměrně hezky vyvážená, v produkci YR nadprůměrná i co do výdrže. Za ty peníze (50 ml za 1350 Kč) ovšem nestojí. Což je pro tuto značku k její škodě typické.

Hlava: bergamot, růžový pepř
Srdce: damašská růže, guajakové dřevo, pačuli
Základ: cedr, amyris, benzoin

bossHugo Boss: Boss Bottled / Boss No. 6

Vůně, kterou jsem chtěla vyzkoušet už před pár lety kvůli její velké popularitě, a pak se k ní ne a ně odhodlat. Tak tedy: jablka necítím, zato mě přivítá příjemný citrus. Solidní, ale ještě nijak staré dřevo, stopa vetiveru je jen decentní. Vzpomínka na prvotní svěží závan zůstává, i když se otěží chopí ambra a dřeva narostou do velikosti stromů. Hezká vůně, přitažlivá (pro mě, ne na mně :), důvěryhodná. Na jaře a na nějakém fešákovi v nejlepších letech, proč ne…

Hlava: jablko, citrusy
Srdce: pelargónie, skořice, hřebíček
Základ: santal, vetiver, cedr, olivové dřevo, ambrové tóny, pižmové tóny

—-

live-in-loveOscar de la Renta: Live in Love

Není to vůně do mrazu, ale i v něm bude krásná. Je to jarní vůně. Půvabná, něžná, zasněná. Představuji si ji na jemné blondýnce s blond loknami a průzračnýma očima. Myslím na jarní sluníčko, které nesměle začíná hřát, lehký větřík, zeleň ještě čerstvou, nevyšisovanou létem a bílé a narůžovělé kvítky, deroucí se z pupenů. Květiny začínají kvést, voní jedna přes druhou. První housle hraje pomerančový květ, sytý a svěží, ale ne trpký. Navonět se Live in Love je jako položit se do trávy na rozkvetlé louce, zavřít oči, nechat slunce, aby se zlehka dotýkalo vaší tváře i celého těla, poslouchat šumění stébel a vnímat tu omamnou vůni… Flakón je jako vůně sama. Elegantní a rafinovaný, jako poloprůhledné šaty, a jako lilie.

Složení: jasmín, růže, kovalinka, zázvorová orchidej, pomerančový květ, dřeva

voda-pro-slony

Photo © Fox 2000 Pictures

—-

artemisiaPenhaligon’s: Artemisia

Od Penhaligon’s jsem měla odstřik Amaranthine, Artemisia má hezčí, i když takový holčičí flakónek, tak jsem zvědavá. Očekávám výraznou a netuctovou vůni. Hned v úvodu štípne zeleň, ale skoro okamžitě se vyklube na povrch i čerstvé jablíčko. Pak ale vůně jakoby vyschne a cítím – namouvěru, je to možné? – umělou kůži. Dřevo také, ano, ale vyschlé, jako starý nábytek. Představuju si starodávnou truhlu a v ní proužkované duchny. Větvičník, který obvykle špatně snáším, je tu jen v náznaku, že by na dně rašil lišejník? A to už musím mít nos až u ruky, vůně prchá, mrcha… Zvláštní vůně. Není to chypré, ani zatuchlý pach staroby, je prostě archaická. A tak bych nerada působila. :)

Hlava: nektarinka, zeleň
Srdce: zelené jablko, konvalinka, jasmínový čaj, fialka, vanilka
Základ: větvičník, santal, pižmo, ambra, vanilka

—-

jeux de peauSerge Lutens: Jeux de Peau

A máme tu další vůni od Serge. Jejím autorem je opět dvorní návrhář této značky Christopher Sheldrake a opět má být unisex. To je.

Mléko, pšenici, kokos ani meruňku necítím. Ani snídani s toastem a zavařeninou, jako mnozí. Ještěže tak. Slaměnky ovšem ano a taky lékořici. Jeux de Peau má charakter „staré vůně“, představuju si slaměnky ve starožitné vázičce, ne pokryté prachem, ale ani s křiklavými barvami. Umím si ji představit na starším ročníku, ale stále energickém a šmrncovním. Třeba na Judi Dench v nějakém historickém filmu. Hořké koření, zralá dřeva… je to příjemná vůně, ale nic pro mě. Zatím. :)

Hlava: mléko, pšenice
Srdce: kokos, lékořice, slaměnka
Základ: vonokvětka, meruňka, koření, santalové dřevo, dřevité tóny, ambra

judi-dench

zdroj: Photo © 2002 Miramax Films

—-

leau-jolieLolita Lempicka: L’Eau Jolie

Miluju objevování nových vůní, nesnáším, když se do nové vůně okamžitě zamiluju. Protože to obvykle znamená, že ji chci a pokud možno hned. A to se mi stalo právě s fialovou Lolitkou. Myslela jsem si, že svou touhu po jablíčkách naplnila koupí odstřiku Fleur Défendue, na který jsem si musela navíc dost dlouho počkat, jenže pak se ke mně dostal vzorek L’Eau Jolie a bylo jasné, že na jaro potřebovat i hrušku. Složení vyhrožuje sladkou náloží, černý ryybíz nesnáším, ale tady je hruška jen sladká, nikoli karamelizovaná, rybíz necítím, zato rozkvetlých ovocných stromů celý sad. Vůně se příliš nerozvíjí, dalo by se říct, že je jednoduchá, ale v dobrém slova smyslu. Jako když konečně jednou máte čas na sebe, usadíte se na lavičce pod kvetoucími sromy, vytáhnete knížku, náčrtník, laptop nebo svačinu a je vám hezky.

Složení: hruška nashi, neroli, černý rybíz, broskvový květ, pižmo, cedr

—–

princessVera Wang: Princess

Sněhová pusinka, tmavá čokoláda, růžová poleva… o-ou. Odmyslím si svůj věk, představím si sama sebe v deseti letech, róbě spíchnuté ze starých záclon a ověšená kilogramem skleněných korálků, jak se dívám do babiččina velkého zrcadla, vznešeně kynu vlastnímu obrazu a čenichám oblak vůně Princess, kterou jsem se polila… a babička otvírá okno dokořán. :) Čokolády tam je, to jsem musela být hodná, vanilka a sladká mandarinka také, a ke konci cítím chuť růžového marshmallow. Srdíčkový flakón se zlatou korunkou a prstýnkem k téhle cukrkandlové holčičí vůni jaksi patří. Sice to není banální růžová voda, ale že by se mi sbíhaly sliny, to ne.

Hlava: leknín, jablko, mandarinka, sněhová pusinka, meruňka
Srdce: guava, tiaré, tuberóza, tmavá čokoláda
Základ: růžová poleva, vanilka, ambra, dřeva

—-

reminiscence-paris-vanilleReminiscence Paris: Vanille

Vezmete vanilkový lusk, vlastně několik kilo vanilkových lusků, vanilkový extrakt, aspoň pár litrů, vanilkový cukr, všechen, co máte na skladě, a nějaký vanilkový likér. Protřepat, nemíchat a říkat tomu Vanille. Flakón je minimalistický a jemný, a vůně poměrně jednoduchá. Nenechte se zmámit složením a věřte názvu. Je to vanilka. O dost víc, než je třeba.

Hlava: kalábrijský bergamot, osmanthus
Srdce: jasmín, heliotrop, bourbonská vanilka, vanilkový květ
Základ: pižmo, pačuli, tonka, benzoin, tahitská vanilka, bourbonská vanilka, vanilkový absolut, pralinky

—-

litchi-e-champacaFrais Monde: Litchi e Champaca

Má to být EDT, ale je to spíš parfémovaný olej. Má to být liči a magnólie, ale ani jedno bych nepoznala. Voní to hezky, ideálně po koupeli na spinkání. Dlouhá zimní noc u hřejícího krbu a snění o Itálii.

Složení: co já vím :)

 


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: