Posláno autorem: Vesper | 30.1.2017

Modří i dobří obři z moří

Výstava Obři oceánů zakotvila na měsíc v Praze, konkrétně v OC Smíchov. Trochu divné místo pro slanovodní obludy, říkala jsem si, a tak jsem se do moře obchodů vypravila. Jak se ukázalo, instalace to není špatná, jen je třeba neočekávat nemožné. Jako já.

dsc_0748

Na edukativní výstavě pod záštitou National Geographic Channels International Obři oceánů uvidíte mnoho jedinečných exponátů, jež vás nechají nahlédnout do tajemných hlubin světových oceánů a dovolí vám alespoň trochu poodkrýt mnohá tajemství, jež tyto málo prozkoumané teritoria ukrývají.

Neptun sám ví, proč jsem si myslela, že exponáty budou opravdové. Snad mě zmátly oslavné propagační texty. Já totiž sama nevím, jak mě napadlo, že někde mezi přírodní kosmetikou, zverimexem a bytovými doplňky bude v pokoji odpočívat vycpaná velryba. Však jsem se jí taky nahledala, než jsem si všimla, že z horních podlaží visí cosi rybího a pestrobarevného.

dsc_0687

Když jsem stanula kladivounovi a rejnokovi tête-à-tête, byla jsem zklamaná, protože byli z umělé hmoty a jen o málo větší, než figuríny potápěčů. Zaparkované exponáty mě bavily víc, ani ony však nevypadaly nijak děsivě. Žralok bílý na svou kořist pomrkává laškovným očkem, velrybky se shovívavě usmívají, běluha připomíná jehně a krakatice vypadá jako mop. Jedna z největších sbírek ve střední Evropě plnou čelistí a zubů žraloků z celého světa čítá čtyři modře osvětlené vitrínky, dobře schované za plejtvákem v životní velikosti plejtváčího embrya, zaručeně pravý několik miliónů let starý zub z obřího pravěkého žraloka megalodona v nařasené látce a zřejmě záměrném přítmí skoro není vidět.

dsc_0732

Interaktivní zóna, kde lze nahlédnout do „modrého světa“ pomocí virtuální reality byla zavřená. Ale tak co. Hlavně, že většina exponátů je zasazena do tematických scenérií, tak aby byl jejich příběh ještě autentičtější. Kosatka skotačí před pokladnami supermarketu a vedle ní je tuleň. Obešla jsem ho několikrát, ale popisek chyběl. Až posléze mi došlo, že šlo o tu tematickou scenérii, prostě jídlo pro Willyho. Ostatní obludy musely vzít zavděk neopreny.

dsc_0709

dsc_0738

Kdyby měli tvůrci trochu smyslu pro humor, dají potápěče do telefonní budky. :)

le-magnifique

Photo © Compagnie Commerciale Française Cinématographique (CCFC)

Na seznámení s Leviatanen, Krakenem, megalodonem nebo Moby Dickem se tedy netěšte. Ale si o nich aspoň něco povíme. Vítejte v okénku kryptozoologie.

Moby Dick

Je na palubě bál, však v podpalubí – škoda! – přerazil Moby kýl a dovnitř teče voda. Moby je bílá velryba, vorvaň, po které pase šílený velrybář Achab. Tomuhle paznechtovi Moby dluží nohu, jenže hrdinnému kapitánovi jaksi nedochází, že končetinu z Mobyho jen tak nedostane, neb kytovec, ani bájný, žádnou nemá. A kdo ví, kde ji vlastně ten rybofil nechal…

au-cur-de-locean-3072520

Z Mobyho jsme V srdci moře moc neviděli

zdroj: http://www.lavantage.qc.ca

filmstillofmobydicktakingthelandbystorm

Zato v naučném snímku 2010: Moby Dick legendárního studia Asylum si vylezl hrát i na písek. :)

zdroj: http://airshipdaily.com

Melville chtěl v románu vyjádřit metaforu lidské honby za nereálnými cíli a román je jen o málo kratší, než vorvaň. Moby je údajně knižní alter-ego Mocha Dicka, napůl bílého vorvaního samce, co v 19. století bloumal světovými oceány. Poprvé byl viděn u ostrova Mocha, kousek od pobřeží Chille. Šlo o částečného albína s bílou hlavou a hřbetem. Údajně měřil 25,7 metrů a spodní čelist měl dlouhou přes 6 metrů. Celkem si dokážu představit, že by takový otesánek dokázal slupnout celou loď. Jen si říkám, jak asi muselo být otravné, že se polknuté jídlo stihlo zkazit dřív, než dorazilo na místo určení a vyměšování některých lodních součástek taky mohla být dobrá zábava. Člověk, jako každý primitivní druh, nebyl s to odolat, aby se konkurenčního predátora nepokusil vymazat z mapy, a Mocha toho měl brzy dost a začal otravné loďky potápět. No nakonec ho prý ulovili, ale neví se, kdo, kdy a kde a jestli to byl Mocha.

in-the-heart-of-the-sea_nws8

Mobyho očičko ve filmu.

zdroj: MovieNewsPlus.com

dsc_0721

Mobyho očičko na Smíchově

Leviatan

Leviatan (hebr. Livjatan) je biblická mořská příšera. V současné hebrejštině se tímto slovem označuje velryba, ve Starém Zákoně se vyskytuje pětkrát. Jako „had útočný, svinutý, drak v moři“ (Iz 27,1) by odpovídal postavě z fantasy Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewise, jako dovádějící živočich na širém moři (Žl 104, 25-26), se kterým si poradí jen Hospodin (Žl 74,14), nebo naopak cosi temného, co se dá vyburcovat (Job 3,8) a co je lepší nedráždit (Job 41,1). V pozdějších obdobích se Livjatan transformoval v symbol ďábla, alegorii, jakoukoli příšeru nespecifického vzhledu a herečku Liv Tyler (která je naštěstí po matce).

leviathan8

zdroj: http://animal-dream.com

Kraken

Kraken je bájný hlavonožec s podobnou zálibou v potápění lodí jako Moby. Taky dost velký prevít. Prvním, kdo ho popsal, byl dánský biskup Pontoppidan v polovině 18. století. Už dříve byl ale zobrazován (Kraken, ne biskup), jenže jako zvíře podobné velrybě nebo obřímu krabovi. V severské mytologii se se vyskytují mořští hadi, Kraken je ale jiná liga. Je velký jako ostrov a lodě, které nestáhne pod hladinu vírem, který vytváří, pomůže svými chapadly. Podle všeho je Kraken obří krakatice (ta má deset chapadel, zatímco chobotnice osm), jejíž existence byla dokázána v roce 1857, ale výzkumy váznou. Vědci mají k dispozici jen sem tam mrtvé tělo, obludy se zkrátka nerady fotí, natož aby se nechaly ulovit. Poslední vědeckou studií Krakena byl druhý a třetí díl Pirátů z Karibiku.

sea_fight_isla_cruces_22

Photo © Walt Disney Pictures

Ještě k mořským hadům. I ti podle všeho existují, ale také nemají moc chuť nechat se zkoumat. Prvně se objevili na jeskynních malbách okolo 30 000 př. n. l., v 18. století je popsal nějaký misionář a posléze výše zmíněný biskup (náboženství má odpradávna s hady problém), ve 20. století se objevila těla mořských hadů po zemětřesení nebo při námořních bitvách, v současnosti se jich pár našlo v žaludcích vorvaňů. Podle posledních výzkumů jde patrně o hlístouna stříbřitého (Regalecus glesne), vzácnou rybu bez šupin i ploutví, která žije v tisíce mil pod mořem a může mít 5 nebo taky 18 metrů. Mořský had by mohl být také údajně vyhynulý mosasaurus nebo jeden z plesiosaurů, pravděpodobně jde ale o velkou rybu. Plesiosaurus je Nessie.

Podle popisu by se skuteční mořští hadi mohli podobat baziliškovi z Harryho Pottera. Hadovitá podoba baziliška se objevila v antice, později byl popisován spíš jako malý dráček, ale pokaždé suchozemský, takže je v tom pořádný zmatek.

e7ad4d51-7e0d-4cdc-8118-10e9494459d0

zdroj: Photo © 2002 Warner Bros

Ptáte se, jestli na mořské obludy věřím? To si pište, že jo. A taky na spoustu jiných věcí. Moc neberu to, co se káže v kostele, ale že existuje Nessie, Moby nebo Bludný Holanďan jsem skálopevně přesvědčena.

elephant-pretending-to-be-the-loch-ness-monster-29665

zdroj: http://www.freakingnews.com

—-

Obři oceánů
OC Nový Smíchov, Plzeňská, Praha 5 / 20. 1. – 20. 2. 2017
http://www.obri-oceanu.com

 


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: