Posláno autorem: Vesper | 20.12.2016

Králíčkovy sebevraždy – bílý černý humor

Kouzlo je v jednoduchosti. Britský humorista, kreslíř a scénárista Andy Riley (*1970) měl nápad, který se stal kultem několika kontinentů. Tím nápadem byla postavička bílého králíčka, která se na stránkách jeho knih pokouší zabít: vytrvale, cílevědomě, trpělivě, nápaditě. Králíček sebevrah je k politování – jenže ne proto, že chce umřít, ale protože se mu to ani přes nekonečnou fantazii a vynalézavost ne a ne podařit.

Nevíme, co králíčka vede k touze skoncovat se životem a je nám to v zásadě jedno. S pobavením sledujeme, jakými způsoby se o to pokouší. Proskočí harfou. Nacpe se popcornem a zkusí se uvařit na plotně. Puk. Nic. Chodí po laně nad sítí, v níž vystřihl díru. Snese se s padáčkem řezníkovi do mlýnku na maso. Spálí atlas hub a jde hodovat. Způsobů jsou desítky. Králíček v leckterých není sám, kreativní zabijácké kratochvíle sdílí s dalšími chlupáči, vzhledem k následující straně ale pokaždé někdo přežije i ten nejlépe zosnovaný sebevražedný plán. Je to k vzteku, ale jen pro králíčka.

1011_48_226_2007

zdroj: http://www.jimmyr.com

The Book of Bunny Suicides: Little Fluffy Rabbits Who Just Don’t Want to Live Any More vyšla v roce 2003 a rychle se stala bestsellerem. Pokračování Return of the Bunny Suicides následovalo vzápětí a s jeho vydáním se objevily i první pirátské skeny, které zaplavily internet a pomohly ke vzniku legendy. Zvláštní vydání The Bumper Book of Bunny Suicides spatřilo pulty knihkupectví v roce 2007. V češtině má Králíčka na starosti nakladatelství Paseka, sehnat ho ale už není vůbec jednoduché.

1011_27_226_2007

zdroj: http://www.jimmyr.com

Králíčkovi nejde jen o bizarní nápady na sebevraždu, při bližším zkoumání v něm lze poodkrýt i řadu analogií – namátkou třeba na Melvilla, Miguela de Cervantes, Tolkiena, Bibli… z filmů jmenujme například Terminátora, Čelisti, Transformers nebo Star Wars, z historie pálení čarodějnic nebo Hirošimu. Metody králíčkových sebevražd nepřestávají bavit i proto, že často jde o menší hlavolamy, kdy čtenář musí domyslet, co přesně by mělo být příčinou smrti a proč. Namátkou kupříkladu obrázek králíčků, opalujících se na pláži, zatímco ostatní zvířátka nastupují do Noemovy archy… ;-)  Jinde naopak již dílo zkázy dokonáno jest.

1011_52_226_2007

zdroj: http://www.jimmyr.com

Proč fenomén? Říct, že lidstvo je zkrátka fascinováno smrtí, by bylo zjednodušením myšlení králíčka i lidstva. I když částečným důvodem to jistě je. Sledování zarputilých suicidálních pokusů čiperného ušáka člověka ale především pobaví. Riley má totiž na rozdíl od nekrofila Burtona mnohem čitelnější a čistší humor. Dalo by se říci bílý černý humor. Králíček není žádná zrůdička, je roztomilý i ve svých temných záměrech a čtenář osciluje mezi podvědomým přáním, aby se mu dařilo (umřít), i aby přežil. Proč? Protože králíček je malý, bílý a roztomilý, vnímáme ho kladně, zatímco smrt máme v naší kultuře zafixovanou jako zlo, zkázu a temnotu. Tento paradox rozehrává zvláštní melodii na strunách uvnitř člověka, aniž si je toho vědom. Téma, které škodolibě baví a zároveň ho v duchu své výchovy a kulturního zázemí neschvalujeme.

1011_55_226_2007

zdroj: http://www.jimmyr.com

Dalším atributem králíčka, jemuž se nechce dál žít, je okouzlující fantazie a nekonečná absurdita jednotlivých nápadů. Riley vidí možnosti sebevraždy všude. V kuchyni, v posilovně, na zahradě, na hřišti, v dílně, v moři, ve vzduchu nebo třeba na záchodcích. Králíček zkouší všechno. Je „vyždímán v odšťavňovači, rozdrcen sloním trusem, napíchnut na koště při famfrpálu, převálcován mašinkou Tomášek, dekapitován v hadronovém urychlovači, nabodnut na trnovou korunu sochy Svobody. Co suicidum, to propracovaný gag.(…) Kvantita a styl zde navíc vytlačily otázku smyslu.“ (recenze HN) Ano, je to tak. Pro zaujetí vlastními způsoby provedení si už ani neklademe otázku, co je příčinou králíčkových sebedestruktivních sklonů. Prostě se chce zabít a je jedno, proč.

1011_39_226_2007

zdroj: http://www.jimmyr.com

Na téma Králíčkových sebevražd vznikla i řada animovaných klipů různé kvality. Komiksu se ale nemohou rovnat. Už jen z toho důvodu, že vyvolávají úplně jiné emoce. Co je na černobílých obrázcích morbidně vtipné, to je v animaci jen morbidní a to v tom lepším případě. Většinou je to i dost nechutné.

Jeden by asi musel být hodně prudérní nebo labilní, aby mu Králíčkovy sebevraždy nezpůsobily alespoň lehký úsměv. Dětem jeho knihy snad raději nekupujte, zato dávejte pozor na to, co sami děláte a kam šlapete. Králíček (n)a smrt číhá všude. :-)

1011_60_226_2007

zdroj: http://www.jimmyr.com


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: