Posláno autorem: Vesper | 22.11.2016

Czech Design Week 2016: svět utíká, my letíme

Nastal zas designu čas, chvíle navrhnout cos, nad čím kritik utře nos a laici tasí peněženky, vykašlou se na složenky, betonový svícen si domů pořídí, a když manželka je s ním pošle do ř..i, vrátí se druhý den s keramickým lebkounem, amuletem-smůložerem či bombarďáky starými (a stejně tak drahými). V osobité české síťovce přinesete budoucí bývalé partnerce Nemléko, etnickou panenku a vampýří hlavičku – rovnou si rezervujte lavičku, sbalte spacák a designovou ponožku, mobilní stojan na flašku a porcelánovou zástrčku pro napití mobilu, však jistě, na třetím ročníku sejdeme se jistě, na jaře, na faře, až začnou padat trakaře.

dsc_0327

S podzimem zas nastala vhodná doba pro kritizování těch šťastnějších a schopnějších, kteří to v designu někam dotáhli, anebo nedotáhli, ale možná dotáhnou, anebo snad nedotáhnou. A kdo je k tomu povolanější než „zdolávač nulových úrovní a ostuda farnosti“, jako jsem já? ;)

Pro letošní vizuál CDW byly použity fotografie studenta ostravské fakulty umění Filipa Drábka, který se zabývá focením lidí, co mají virus HIV. Jestli vám z této formulace není jasné, jestli je na fotkách Filip nebo lidi s HIV, vězte, že já to taky nevím. Z katalogu ani z vlastní prezentace není jasné, zda jde o ukázky ze série Autoportréty, anebo fotky ke knize HIV není past, na které Drábek pracuje spolu s novinářkou, tanečnicí, konzultantkou v jedné osobě Nikoly Ulčákové, pro niž fotí HIV pozitivní osoby. Vizuál není hezký, ale je zajímavý a zapamatovatelný s jemnou příchutí tabuizovaného tématu, takže svůj účel plní. V samotné expozici jsou rozvěšeny obvazy a rozházeny hnijící banány. Dělat umění je umění, víme?

dsc_0363

Oni ti Ostravaci jsou važne divni, Tak třeba Mira Macík. Jeho tvůrčí vyjádření se spokojí s neředěnými barvami, hlavně strašlivou modrou a stejně strašlivě růžovou, a s lebkami. Každý designér je trochu pošuk, ovšem tenhle student je třída. Nástěnné malby mohou být při přimhouření důlku považovány za skoro abstraktní, nádobí má rituální šmak, a všechna lebeční zpodobnění jsou zubatá, okatá a domů bych si je nedala ani za svět. Zato Mira by jimi nejraději celý svět zas…el. Člověk ani nemusí mít draka jak vidle, aby si dovedl představit jeho domov v Kostnici, kostival v lékárničce, pejska Kosťu a mrtvou nevěstu.

dsc_0462

Líbily se mi skleněné dortíky, námořnická mimi výbava mimiD, klobouky Tonac a praktické kožené výrobky v tentokrát hojném zastoupení (MonBon, Ondruškovic, Two lines a, no dobře, i ty halucinogenní teletiny se značkou Franco Arazzi). Originální interiérové doplňky nabízí Prasklo, které taky recykluje, ale docela vtipně, a důstojněji vystupující Studio IDDE, které si zakládá na minimalismu a feng-shui (hej, břízo bílá, staň se mým stolkem). Zkrátka každý nápad je nutno patřičně okecat. :) Zajímavé byly plstěné dekorace z ovčí vlny, umím si představit takový věnec na dveřích. Tedy pokud bych na měla a dokud by ho někdo neukradl. Vítězný vavřín mé náklonnosti ale obdrželo nakladatelství Teapot a jeho bibliofilie. Kafkova Proměna ještě nebyla originálnější ani jako originál.

dsc_0445

A šperky. Vedle kůže nejsilnější kategorie. Jemnou rukou vyráběné organické šperky Lenky Šváchové 27JEWELRY, taktéž organická kolekce Martina Brindzy, textilní listové brože JEN LEN jen z lenu a z hlavy Markéty Váchalové Vojtíškové, Kadanik rings, monumentální Luuthien šperky šité a vyšité z korálků, kamenů a kovových kousků, ROPES!, chcete-li vodítko, pardon, lano, šperky z křišťálové pryskyřice Things by E s vločkami žlutého, růžového a zeleného zlata a stříbra (aneb není všechno zlato, co se třpytí), ultraekologické „lékorky“ Fifle nebo pod zkratkou TVKOLODZK se skrývající botanické šperky Tatiany Kolodyuk z okvětních lístků nebo celých květů zalitých do skla. Mně se nejvíc líbily „elfí“ kolekce Vavříny Lucie Zemanové.

dsc_0394

dsc_0430

dsc_0486

dsc_0496

Horní patro osídlila virtuální realita. XYZ project nabídl možnost vyzkoušet si virtuální svět na vlastní kůži. Potkala jsem tam i starého známého – růžového medvěda, který parkoval před Tančícím domem v rámci letošní Sculpture Line.

dsc_0519

Ani na CDW samozřejmě nemohly chybět divnosti, tentokrát jich ale bylo pomálu. Expozice Chemistry studentů UMPRUM byla spíš vyautovaná než minimalistická. I LASSEVO kolekce Vladimíra Staňka je pozoruhodná. „Navržena s vášní a jediným cílem, a to aby co možná nejlépe seděla“, otázkou je, jestli sem tak „vysoce osobní pohled na mužský svět“ úplně patří. Co totiž letos opravdu frčí, nejsou vytuněné slipy, ale psychedelické fusekle. Kdo je nemá, jakoby nežil: BE SOCKS (or not to be socks?), We Are Ferdinand (who cares?) nebo SocksInBox (OhMyGod). No nenoste to. A k tomu botky Vasky a šatky od Žil Julie Vostalové a tradááá! do předaleké galaxie.

dsc_0380

dsc_0482

dsc_0457

dsc_0491

dsc_0508

Czech Design Week 2016

Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1 / 7. – 13. 11. 2016

www.czechdesignweek.cz


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: