Posláno autorem: Vesper | 8.8.2016

Dyzajn market prázdniny 2016: budeme-li tvořit, nezcvoknem

Gramatika v posledním tažení, ale design zdaleka není mrtev, ani nespí. Jenže toto slovo zažívá v současnosti takovou diskreditaci, že ostentativní neúcta k jeho správnému pisu je bohužel namístě. Nevšimli jste si? Dnes je všechno „designové“ – nádobí, textilie, nábytek, hračky, šperky, dekorace, přístroje, nástroje, výstroje, i záchod můžete takový mít. Nejhorší na tom je, že designové je jen ono slovo, které implikuje vyšší cenu výrobku. Nikoli jeho hodnotu.

Možná, že na tohle chtěli organizátoři největší open air výstavy autorské tvorby a designu v ČR upozornit, když z názvu své akce udělali něco, co tahá za oči. Anebo na sebe chtějí jen upozornit. Základem vizuálu byla tentokrát čmáranice medvídka, děti ale naštěstí cílovou skupinou nebyly.

Tou byli psi. A peněženky jejich paniček. Slyšela jsem, že v Praze je víc psů než dětí, a designéři to nejspíš slyšeli taky. Prim hrály motýlky, obojky, obojky s motýlky a kolárky pro psy duchovních (Collars.cz :), šátky, vodítka a nevímco ještě, všechno vyrobené ručně a s láskou. Koupeným motýlkem od Funky Dog Bow Ties jste přispěli na psí útulek, v galerii Sralounů jste si zas mohli pořídit trvalou připomínku psích potřeb v podobě samolepícího podpůrného piktogramu při zácpě. Mimochodem, „Sralíci“ prý měli problém s ochrannou známkou – dvakrát jim byla zamítnuta registrace pro „vulgaritu“. Pejskové jsou holt sprosťáci – považte, kakají na veřejnosti! Proč to radši nedělají v soukromí bytů svých majitelů? :)

DSC_0875

DSC_0948

Zejména paničky byly z psích motýlků nadšeny.

DSC_0983

Tenhle pejsek si ale očividně připadal jako ceblb.

Pro děti tu stály stánky s hračkami, oblečkami a serepetičkami a taky dětský koutek pro mamky posedlé tvůrčím duchem. Tu a tam člověk zakopl o nějaký ten porculán (hrnečky), bytové doplňky, kosmetiku, psací a papírnické potřeby, hlavně byl ale tento Dyzajn market o hadrech a cingrlátkách. Šaty byly únosné i neúnosné a o špercích to platilo stejnou měrou. I když proti gustu…

DSC_0879

sedmibarevné boty (Fernando Echeverrria shoes & bags)

DSC_0969

Gentleman Store (John & Paul)

Vtipná byla kolekce „jedlých“ šperků Circus mind (riziko návykovosti vysoké, kalorie nulové“). Je libo mít v uchu zapíchnutou zmrzlinu, na krku zavěšený půllitr, mobil s malinou a na klopě vánoční perníček? Nevkusně naopak působily masivní náhrdelníky značky GemsOver (pravopys opět udeřil) a v plexi kruzích bloudící Extravagart., zajímavé byly šperky wiccare v podobě 3D origami nebo IMH – šperky z recyklovaných PET lahví. Recyklace ostatně na tomto Dyzajn marketu frčela skoro stejně, jako duchovno na loňském Designbloku. Mě nejvíc okouzlily přívěsky skynet z mechanických hodinkových strojků, které si své již odtikaly, a šperky Trash Made ze součástek starých elektropřístrojů. Naopak psychedelické až halucinogenní byly květinové vlasové doplňky dílen Le Petit Joie, CHICaCHIC a magaela. Leč podle návalu zájemnkyň soudě, i v mnoha zralých ženách přežívá víla Amálka. Naneštěstí. Mě byste nejdřív museli praštit po hlavě, abych si nechala něco takového dát na hlavu. Zato náušnice s nápisem „vládkyně všech moří“ od ArtGi bych klidně nosila. Samozřejmě k námořnickému tričku. :)

DSC_0941

cukrátka Circus mind

DSC_0898

návrat PETek (IMH)

DSC_0872

flotila wiccare

DSC_0919

recyklované hodinky skynet

DSC_0882

DSC_0890

květinové ženy

Asi že jsem sama dřevo, mám ráda dřevěné výrobky. O praktičnosti vyřezávaných (embosovaných) válečků napamatku.cz mám trochu pochybnosti, skládačky a zvířátka Dufki („koníci, kočky, želvy a sovičky na žmoulání“) mě braly, že bych je brala. Na žmoulání nevím, ale na hraní určitě. Pro pány byly ke koupi dřevácké motýlky (aby psům nezáviděli), manžetové knoflíčky nebo čelenky (jojo… :).

DSC_0930

zásek mezi Burtonem a Macourkem (Jana Krejčovská)

DSC_0934

žmoulací skládačky Dufki

Na Dyzajn marketu nemohlo chybět ani „designové“ jídlo. S originální autorskou prezentací přišlo AVU, které čepovalo pivo a kuchtilo hambáče. Zájem byl masový, o umělecký dorost nebude nouze, je třeba se bát. Často si říkám, jestli akademie ty česneky přitahuje nebo vytváří… Nesměli chybět ani vegani a samozřejmě ani módní hit Cupcakes, okupační armáda každé designové akce široko daleko. Nevím, jestli je nesnáším kvůli nestvůrné přezdívce „čupčák“ nebo protože je nemůžu jíst, ale tou svou kýčovitou dokonalostí mi lezou čím dál krkem. Jinak tam byly kavárny, sušenkárny, chalvárny, šampusárny, omeletárny a kdo jí co ještě…

Nebyl by to pravý designérský slez, kdyby chyběly nějaké ty WTF wýtvory. Nebylo jich moc, ale byly very interestink a svou kategorii hájily ze fšech sil.

DSC_0929

Bravo. Nic horšího vás napadnout nemohlo. (ATELIER CHUCKY, RÁFEK)

Tak. Jeden Dyzajn market skončil, ať žije další. Třeba ten za sedm týdnů.

—-

Dyzajn market prázdniny
piazzeta Národního divadla, Praha / 6. – 7. 8. 2016
http://www.dyzajnmarket.com

 


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: