Posláno autorem: Vesper | 1.8.2016

SCULPTURE LINE 2016: sochařská lajna

– aktualizováno –

Nevesely, truchlivy jsou ty pražské kraje, jen tu a tam si s formičkou instalatér hraje. Ano, je to tak, prašné pražské ulice zaplnily instalace. Marné je ptát se, co tím chtěl sochař říci? Ztratil snad hlavu na měsíci? Či schopen je budoucnost zříti, a vidouc, že se vše v prach řítí, varuje, že záhy octneme se v… ehm… síti? Ať pravda to je, či snad není, lepší spánek je než probuzení.

Praha je prý magické město. Něco na tom bude. Mágů i magorů je tu až dost. A můžete v ní potkat lecos. Hlavy, ruce, nohy, anděly, koně, hrochy, křesla nebo třeba žraloky. Sochařský festival SCULPTURE LINE tu probíhá podruhé, a věřte-nevěřte, jak tuhle lajnu zkusíte, už se vezete. V ulicích se ale vyskytují i sochy, které do něj oficiálně nepatří, i když by mohly.

Oceloví Andělé moří poletují na nádvoří Novoměstské radnice. Jejich autor Michal Trpák je okomentoval takto:

Manty – vznosná majestátní podmořská stvoření, jejichž pohyb paradoxně připomíná let ptáků. Elegantní tanečnice pohybující se v hlubinách nezkrotných oceánů. Ladné křivky protínající jednu z opravdu posledních divočin světa. Světa, s kterým jsme tolik propojeni a přitom je nám tolik vzdálený a neznámý. A snad kvůli těmto všem protikladům, fascinován mohutností a křehkostí zároveň, jsem se rozhodl vystavit tohoto tvora ve zcela jiném prostředí, jiné perspektivě, ve zcela jiných souvislostech. Při procházce pod andělskými křídly, můžete snít, popustit uzdu fantazii a přenést se na mořské dno, anebo někam dál…

DSC_0332

DSC_0361

Andělé moří se mi líbili. Jsou to takoví kříženci chiméry, rejnoka a UFO. Iluze pohybu je téměř dokonalá, nedá velkou práci představit si, že by se klidně mohli prohánět pod hladinou oceánu nebo létat ve vzduchu. Můžeme zkoušet poroučet větru, ale na evoluci jsme krátcí.

P. S.: webovky Michala Trpáka doporučuji otevřít už kvůli geniálnímu intru. :)

DSC_0388

DSC_0392

Sedmimetrový dřevěný Otazník na naši Žlutou řeku umístil Japonec Jun’ichiro Ishii. Zřejmě synovec slavné sekačky O-Ren, takže ho pro zachování své hlavy na svém místě nebudu kritizovat. Osaměle leží na hladině, opuštěný svou otázkou, která bez něj nedává smysl. Společnost mu dělají kachny. Nevíme, jestli mu předcházel nějaký z existenčních problémů, vědecká teorie nebo třeba jen zkratka WTF. Každopádně toho otazníku, který ztratil svou otázku, a proto nemá naději najít odpověď, mi bylo líto.

DSC_0404

DSC_0413

Kromě frekventovaných míst máte možnost jednotlivé sochy vnímat i v kontextu specifických, méně očekávaných a speciálně vybraných lokací. Bronzoví Koně od uměleckého ředitele festivalu, Michala Gabriela, jsou sice pěkní, s Národním divadlem mají ale společného asi tolik jako ohyzdná Nová scéna. Jsou zlatí, to je fakt, ale co do velikosti jsou to spíš poníci než koníci. Kopytníci na střeše na ně zvysoka dlabou a staroměstští hřebci by je roznesli na kopytech, kdyby neměli klapky na očích. V každém případě jsem rozřešila záhadu, jestli může tvor, který má oči po stranách hlavy, šilhat.

DSC_0532

DSC_0562

Tvorba Alberta Aragóna Reyese je velmi silně spjata jak s přírodou, tak s mexickými tradicemi a bájemi. Ve Františkánské zahradě dělá děsivým Divoženkám Josefa Klimeše souseda Kokon, pod kterým je podepsán. Říkala jsem si, že něco takového mohl vytvořit jen magor jako javor a Reyesovy webovky mi daly za pravdu. Tady někdo užívá buď málo prášků nebo moc.

DSC_0750

Rosette, železná lady „poetiky industriality“ od Lukáše Raise, stojící v Ungeltu by se vyjímala docela hezky na poličce v cca setinové velikosti. Takhle slouží hlavně jako prolézačka, kde lze zaparkovat děti, když se chcete v klidu najíst v některé z asi desítky restaurací, které se tísní na pár metrech čtverečních.

DSC_0664

Záměrem expozice je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor. Ruka z vysokopálené šamotové hlíny od Alexandry Koláčkové má skutečně symbolický význam. Rukama se obohacujeme, ať už prací, nebo jinak… stojí před Černou labutí.

DSC_0475

„Koláčků“ je po Praze víc, jsou barevné a v moři asfaltové šedi se vyjímají dobře, na mě ale, nevím proč, nepůsobí pozitivním dojmem. Spíš halucinogenním. Jejich autorka říká: „Dovolte si být tady a teď.“ Radši ne, díky.

DSC_0692

DSC_0702

Do areálu Výstaviště Praha Holešovice zasadil Lukáš Rais Strom ze svařených trubek. Větve vypadají jako nestvůrné zkroucené ruce, natahující se k obloze ve snaze strhnout oblaka a do nich zahalit svou nahotu.

DSC_0674

DSC_0680

Povzbudivý není ani Tichý rozhovor Čestmíra Sušky o pár metrů dál. Úžas a obdiv vzbuzují především jeho rozměrné ocelové skulptury ze starých vysloužilých cisteren, které proměňuje pomocí plamenu a svářečky v překvapivě křehké artefakty. Úžas a obdiv? Jak u koho.

DSC_0778

DSC_0786

DSC_0808

DSC_0817

Skulptury na Praze 4 jsou neseny v italském duchu. Meteorite v Baarově parku a E. T. o kousek dál vytvořil Riccardo Cordero, současný prezident  Associazione Piemontese Arte. Vedle zvlněného mrakodrapu budovy Filadelfie oboje působí velmi křehce, přestože takové nejsou. Já osobně preferuji meteority před mimozemšťany.

DSC_0818

DSC_0851

Conca v The Park Business Centru je naopak jemná kamenná fontánka ve tvaru mušle, nesoucí ve své skořápce menší. Jejím autorem je František Svátek, který studoval a také pracuje převážně v Itálii.

DSC_0574

DSC_0591

DSC_0628

I ve Futurama Business Centru na Invalidovně jsou nádrže s vodou. Ke kamenným Plavcům, Hrochům a křeslům přidal Jaroslav Chramosta orthobetovonou skulpturu jménem SharkFin. Čelisti revival!

DSC_0717

DSC_0718

Ve Vojanových sadech si člověk vůbec nepřipadá jako v samém centru města. Snad proto, že vchod je před turisty schovaný. Stromy, záhony kytek, včelí úly a jezírka, lákající v horkém dni ke koupání. Nohy z vody Kutra Gebauera se sem hodí. KGB k nim říká: „Socha nahradí kde co – nežijící básníky, svaté, ale i zločince. Tak proč by neměly mít pomník nohy z vody, když jsou symbolem toho nejdůležitějšího, proč jsme tady, radosti ze života?“

DSC_0520

A ještě pár soch, které do SCULPTURE LINE nepatří. Nedaleko Karlova náměstí stojí hotel Mosaic house, vedle něhož i na něm rostou obří lysohlávky. Instalace od výše zmíněného Michala Trpáka se jmenuje Hledání štěstí. Mezi houbičkami se vznášejí businessman a businesswoman s deštíky. Nepřipomíná vám to něco? :)

Tuff-Tuff

Máj, tedy vlastně My za sebou ukrývá Rotujícího Kafku. Znáte ten typ portrétů, kdy z vás namalovaná osoba zírá, ať se hnete, kam chcete a její pohled cítíte, i když se schováte na záchod? Franz od Davida Černého po vás otočí celou hlavu. A že je to pořádná hlava, má 11 metrů na výšku.

DSC_0435

Pár kousků ze SCULPTURE LINE jsem zatím nestihla vyfotit. Pokud se zadaří, doplním.

A jedeme dál:

DSC_0057

DSC_0062

Bobové dráze na Proseku dělá společnost Nohobob, zrozený z železobetonu v hlavě Štěpána Šefra. Je z AVU, což hovoří za vše.

Obří kovovou sochu, která měla stát na témže místě, se mi nepodařilo najít. Mělo jít o Cvičící figuru od Jakuba Flejšara, takže si možná jen někam odskočila.

DSC_0041

DSC_0013

Před Veletržním palácem je vystaven Zvěrokruh, který vytvořil čínský Američan Aj Wej-wej. 12 bronzových hlav jsou kopie plastik, které během opiových válek v roce 1860 zničila zahraniční vojska v Pekingu. Jedná se o vůbec první a dlouho očekávané uvedení tohoto světoznámého umělce v České republice. No, já doufám, že na dlouho poslední. Je to ošklivé, tak je to.

DSC_0106

DSC_0120

„Většina lidí vnímá ledního medvěda jako bílého a chlupatého. Já jsem narušil tuto podobu tím, že jsem zvíře připravil o srst i o barvu. Tím jsem divákovi vzal prvotní jistotu, že ví, na co přesně se dívá,“ říká Ondřej Bílek o svém prapodivném díle. Já tedy měla jitotu, že se dívám na anorektické růžové monstrum, které má čumák myši a hrb jako dromedár.

DSC_0709

Umění už není, co bývalo. Není to ani to, co je. Možná ani není to, co bude. Uvidíme… :)

—-

SCULPTURE LINE 2016
Praha / 1. 6. – 30. 9. 2016
http://www.sculptureline.cz

 


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: