Posláno autorem: Vesper | 9.11.2015

Itinéraire d’un enfant gâté / Cesta zhýčkaného dítěte

Je plná lesků stříbrných
cesta dětí zhýčkaných.
Rozbitými hračkami poseté
jsou cesty zhýčkaného dítěte.

Drama/Dobrodružný/Komedie

Francie/Západní Německo 1988

Režie: Claude Lelouch

Hudba: Francis Lai

Hrají: Jean-Paul Belmondo, Richard Anconina, Lio, Gila von Weitershausen, Michel Beaune, Pierre Vernier, Daniel Gélin, Udo Wachtveitl

Sam Lion (Jean-Paul Belmondo) je bývalý cirkusový artista, nyní padesátník a úspěšný podnikatel. Najednou si ale uvědomí, že je svým dosavadním životem vyčerpán a rozhodne se předstírat svou smrt a všechno opustit. Po čase se dozví, že firma, kterou po Samově „smrti“ vedou jeho děti, má problémy a vymyslí způsob, jak své rodině tajně pomoct, aniž by kdokoliv tušil, že za vším stojí právě on. (oficiální text distributora)

Kdo z nás nikdy nezatoužil ode všeho utéct? A kolik z nás má odvahu to uskutečnit? Sam Lion má svého napohled úspěšného života po krk, je unavený a otrávený. Žije v maringotce před honosnou budovou svého vzkvétajícího podniku, čítajícího 12 000 zaměstnanců, a čím dál silněji pociťuje, že potřebuje vysadit, a to radikálně. „Celých 50 let jsem neměl pro sebe ani hodinku.“ Na pevnině jej neudrží ani fakt, že jeho dcera Victoria povila jeho prvního vnoučka Sama a vydala – s jeho pomocí – svou první knihu. Vydává se na osamělou pouť po neklidných vodách Atlantiku.

„Každý člověk je sám a všichni na všechny kašlou a naše bolesti jsou pustým ostrovem.“ Albert Cohen

Claude Lelouch vybrousil svůj film jako drahý kámen. Na první zhlédnutí ani není možné pochytit všechny symboly a detaily. Základem je paralela s životem Jacquese Brela, jemuž je film věnován. Ten v určité etapě svého života také opustil přátele, příbuzné i hvězdnou kariéru a odplul na své plachetnici Askoy II na druhou stranu světa, až zakotvil na tichomořském ostrůvku Hiva Oa, kde začal dělat pilota aerotaxi a vozit místním obyvatelům poštu. I postava Sama Liona se k Brelovu odkazu hlásí. „Málem ses jmenovala Isabella. Tenkrát se mi k zbláznění líbila Brelova píseň o Isabelle,“ vypráví své dceři, „napsal ji pro svou dcerku, když se narodila.“ Navíc je stejně jako Brel Belgičan. Po čase se Sam dostane také na Tahiti – scény jeho příjezdu podkresluje Brelova píseň Une île (Ostrov) – do Ameriky a nakonec do Afriky, kde se setká nejen s divokými lvy, které měl léta jen na plakátech nebo vycpané, ale i s mladým smolařem Albertem Duvivierem (Richard Anconina), bývalým zaměstnancem Lionovy firmy, z něhož se Sam rozhodne vychovat svého nástupce. Jeho dětem se totiž podnik hroutí pod rukama a vnouček potřebuje otce…

„Potřeboval být sám se sebou. Ta plavba pro něj byla výzvou. Přijal ji jako všechny bouře, které ho potkaly.“

V příběhu je tolik flashbacků, že divák občas ztrácí přehled, co je minulost a co současnost, navíc trvá skoro hodinu, než se dějové linie Sama a Ala protnou. Sam je v té době už prohlášen za mrtvého a naprosto mu to vyhovuje. Baví se pozorováním lvů a zdá se, že i pro něj je africká džungle přirozeným prostředím. Scéna, ve které se přiblíží ke lvímu samci na necelé tři metry, je jedna z nejpůsobivějších z celého filmu. Ostatně zarostlý Sam se ztrápenýma očima sám připomíná starého lva.

Al: „Těší mě, že tu potkávám Francouze.“
Sam: „Jsem Belgičan.“
Al: „Nemáte přízvuk.“
Sam: „Můžu mít, jestli chcete.“

Nemohu souhlasit s názory, že film je smutný. Snad posmutnělý, dalo by se říci, ale především je poetický, něžný, umělecký a prodchnutý úctou k Brelovi, svobodě, sobectví a jeho překonávání. Na tyto aspekty odkazuje i přebal DVD ve stylu obrazů Vincenta van Gogha. Samův útěk ze světa lze jistě nazvat sobeckým činem, je třeba ale vzít v potaz jeho charakter a osobnost, jejímž hnacím motorem je jeho toulavá krev a duše věčného dítěte. Jen na cestách, ať s cirkusem, nebo o samotě, skutečně žije. I přes oceán, který položí mezi sebe a svůj život, vnitřní pouto se svými blízkými nepřetne. Tyto mosty zůstávají ohnivzdorné. Když se dozví, že Victoria a Jean-Philippe mají potíže, ihned zakročí, byť v utajení. Vymění si s Alem role – z něj vychová manažera a vezme za něj místo barmana.

Sam: „Jsi katolík?“
Al: „Nevím, co mám říct… Co chcete vy.“
Sam: „Před mým synem budeš katolík. Před mou dcerou buď klidně ateista.“
Al: „A před vámi?“
Sam: „Věřím jen matematice. Každýmu co si zaslouží.“

Pár drobností mi na filmu přece jen vadí. Sam se občas ve vzpomínkách ztratí natolik, že se chvílemi chová jako blázen; vadil mi i jeho přihřátý kravaťácký synátor Jean-Philippe („Můj syn na tebe bude hodnej. Na mladý kluky bejvá hodnej,“ varuje Ala). A samozřejmě pro toho, kdo je zvyklý jen na Belmonda v akci, může být dvouhodinová stopáž a relativně předvídatelný děj obtížně stravitelná. Pětapadesátiletá legenda francouzského filmu je ale ve výborné herecké formě a jeho etudy s divokými zvířaty jsou mnohem zajímavější než všechny cirkusové a pouťové skopičiny. Césara za něj dostal právem (byť jej odmítl převzít), stejně jako Francis Lai za hudbu.

Stejně jako Jacques Brel, i Sam Lion nakonec nalezne klid i sebe samého. Cesta unaveného dítěte je však dlouhá. Ale zřejmě je občas potřeba odstranit z toku velké kameny, aby mohla voda volněji proudit, když ale zmizí všechny, zanikne i koryto a voda zmizí v zemi. Nejsou to ale nakonec právě ty kameny, druzí lidé, kteří zdánlivě brání umělci v rozletu, ale svou existencí dodávají jeho životu tvar?

A na závěr zazpívá Jacques Brel již zmíněnou Isabelle. Hádejte, proč? :-)

Al: „Proč jste to udělal?“
Sam: „Protože jsem měl chuť to udělat.“

 —-

itineraire-d-un-enfant-gate-1

itineraire-d-un-enfant-3

itineraire-d-un-enfant-gate-2

Photo © toutlecine.challenges.fr

 

Reklamy

Responses

  1. No a nějaký výběr parfémů, neteř chce knihu! Doporuč, babo! Používá todleto (link níže). Voní to jak lodyha z mečouna.
    http://www.parfums.cz/bruno-banani/pure-woman-toaletni-voda-pro-zeny/

    • Klip jako vjádření byl měl být tento. Matrix? Ne, ne, líbí se mi to!


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: