Posláno autorem: Vesper | 10.7.2015

Přednosta / The Station Agent

„Samota je snesitelnější, když jsou na ni tři.“

Drama/Komedie

USA 2003

Režie: Thomas McCarthy

Hudba: Stephen Trask

Hrají: Peter Dinklage, Patricia Clarkson, Josh Pais, Michelle Williams, Richard Kind, Bobby Cannavale, Lynn Cohen, Paul Benjamin, John Slattery, Paula Garcés, Jeremy Bergman, Joe Lo Truglio, Jayce Bartok, Dominic Fumusa

Povolání z titulu filmu odkazuje k ranému období americké železnice a kdysi patřilo přednostovi stanice a výpravčímu v jedné osobě, jenž zároveň provozoval v téže budově i obchod či holičství. Třicátník Finbar McBride (Peter Dinklage) je samotář a nadevše miluje vlaky. Kdysi dávno se dobrovolně izoloval od okolí, které, jak se zdá, zajímá pouze jeho trpasličí vzrůst. Pak ale Finovi zcela změní život nečekané dědictví v podobě mechem obrostlé budovy léta nepoužívané železniční zastávky na newjerseyském venkově. Finův svět osamělých procházek a čekání na projíždějící vlaky „naruší“ dva noví lidé: upovídaný majitel pojízdné kavárny Joe (Bobby Cannavale) a roztržitá malířka Olivie (Patricia Clarkson). (srov. oficiální text distributora)

Drobný příběh o obyčejných lidech a o tom, že přátele někdy získáme i nedobrovolně.

Fin je zádumčivý: opravuje vláčky v opravně vláčků. Vláčky i vlaky jsou jeho vášní. Je zádumčivý: jeho šéf náhle umře a on zdědí železniční stanici někde na konci světa (konkrétně v New Jersey, ať je to kde chce), osamělou, jako on sám. Je zádumčivý: žije v polorozpadlém domě a lidi nevyhledává. Lidé však začnou vyhledávat jeho.

Jako první o něj projeví zájem vysmátý Kubánec Joe, který provozuje pojízdný fastfood. Fin je ale zádumčivý a tento hlučný pohodář mu jde na nervy. Pak se nešťastnou náhodou – nebo spíš dvěma nešťastnými náhodami – seznámí s Olivií, malířkou a nejhorší řidičkou na světě, která ho dvakrát shodí autem do příkopu. Fin je zádumčivý a do nekonečna se omlouvající Olivia mu jde na nervy. A navíc je tu černá holčička Cloe, která si myslí, že Fin je dítě. Finovi jde na nervy. Je zádumčivý: chodí po kolejích nebo v parku sleduje, jestli vlaky jezdí podle jízdního řádu… Fin je uzavřený, odtažitý a strohý jak pistolník z kovbojky. Těžko říct, jestli vinou svého handicapu, omezení, posměšků nebo zděšení, které jeho tělesná vada vyvolává, anebo v tom vězí ještě něco jiného.

Joe: „Líbí se ti to tu?“
Fin: „Jo.“
Joe: „Bavíš se tu?“
Fin: „Ani ne.“
Joe: „Já taky ne. Blbý, co?“

Pravidlo, že přátele si volíme a přátelství musí být svobodným rozhodnutím obou stran, v tomto případě neplatí. Joe, Olivia ani Cloe se nevzdávají a doslova se Finovi vnutí do života. Neodradí je jeho nevšímavost ani zdánlivá necitelnost. Snaží se ho pochopit, respektují jeho podivínství a pokouší se mu ze všech sil přiblížit. Fin rád chodí po kolejích („po trase“, jak tomu říká) a Joe začne chodit s ním. Pro jeho temperament, uvařený z divokých vajec, jde sice o těžkou zkoušku, nakonec se mu to ale zalíbí. Olivia zas touží naplnit Finův sen o „lovení vlaků“ a věnuje mu videokameru. Cloe by ráda předvedla exotického známého spolužákům a přemlouvá ho, aby přednášel na její škole. A Fin? Je zádumčivý, ale chvílemi trochu roztaje. Holt když selže dobrá vůle, sláva! – pořád je tu ještě tráva. :) A také půvabná knihovnice Emily, kterou jedinou si pustí Fin z vlastní vůle a nejvíc k tělu.

Joe: „Víš co? Měl by sis najít práci na železnici.“
Fin: „Říkal jsi, že na mě nebudeš mluvit, Joe.“
Joe: „Nic sem neřekl dvacet minut.“
Fin: „Devět.“
Joe: „Ty hlídáš čas? To je škaredý. Půjdem dneska po trase?“
Fin: „Ne.“
Joe: „Zítra?“
Fin: „Jo.“

Ne zcela dobrovolným kontaktem s těmito lidmi Fin učiní hned několik zásadních objevů. Za prvé, že každý člověk má nějaký problém, trable nebo trápení, které mu občas přerůstají přes hlavu. Jen to nemusí být vidět tak zřetelně jako tělesné postižení. Olivia přišla před dvěma lety nešťastnou náhodou o malého synka a rozešla se s milovaným manželem. Zdánlivě splachovací Joe se musí starat o vážně nemocného otce. S čím se pere školačka Cloe se nedozvíme, ale vzhledem k tomu, že žhavou kandidátkou na královnu krásy zrovna není, lze si to snadno domyslet. Ani Emily za nimi co do malérů nezůstává pozadu. Postupem času se Fin přeci jen trochu odšpuntuje, jenže první zklamání jej zase uvrhne do starých pořádků, a zároveň odhalí jeho dobře ukrývanou citlivost. A přitom vůbec nejde o to, že by mu jeho noví kamarádi chtěli ublížit, jen o nedorozumění a nepochopení, k jakým i mezi blízkými občas dochází. Joe nestihne domluvený sraz, Olivia propadne depresi a odmítá komunikovat, a Fin, který má s přátelstvím pramalé zkušenosti, polepí, co může. Odežene Joea, když se mu přijde omluvit, na Olivii kašle, a Cleo, která ho stále přemlouvá k přednášce, odmítne. Chce být zase sám ve svém krunýři, kde se ho nic nemůže dotknout a nikdo jej nemůže poranit. Jenže něco už je jinak. Postupem času zjišťuje, že návrat do samoty a zdánlivě klidnému a nerušenému životu ve vlastním světě jen s milovanými vlaky už není možný. Tato úniková cesta se mu navždy uzavřela, když jednou poznal, jaké to je, žít ve vztazích. A také, že jediná obrana vůči těm, kteří se k němu chovají jako k cirkusové atrakci, je překonat sám sebe a postavit se jim.

Joe: „Bože, děkujeme, že zde můžeme sedět a jíst. Dej na nás pozor. A ať se uzdraví táta, nebo se z něj poseru.“

Filmů o přátelství a o tom, že si lecčeho začneme vážit až tehdy, když to ztratíme, nebo v lepším případě málem ztratíme, bylo natočeno bezpočet. Stejně jako příběhů o lidech s handicapem. Finův příběh je vyprávěn citlivě, ale bez sentimentu. Nezazní tu zapamatovatelná slova jako například ve Frankiem hvězdáři, ani humor není toho zrna jako v Uvnitř tančím (btw, oba snímky vřele doporučuji). Přednosta je natolik civilní, že malý vzrůst hlavní postavy časem přestanete vnímat, a sice vás sem tam přiměje k úsměvu, ale ke smíchu ne. Ale naštěstí ani k pláči.

Kluk: „Balóny jsou super.“
Cloe: „To i vlaky.“
Fin: „Obojí je super. Vlaky i balóny.“

 —-prednosta4

prednosta3

prednosta2

prednosta1

Photo © 2003 Miramax Films


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: