Posláno autorem: Vesper | 3.10.2014

Dirty Harry / Drsný Harry

„S Harrym je to tak. Nemá oblíbence. Nenávidí všechny stejně.“

Akční/Krimi/Thriller/Drama

USA 1971

Režie: Don Siegel

Hudba: Lalo Schifrin

Hrají: Clint Eastwood, Harry Guardino, Reni Santoni, John Vernon, Andrew Robinson, John Mitchum, Woodrow Parfrey, Josef Sommer, Don Siegel, Raymond Johnson, Kristoffer Tabori, Angela Paton, Max Gail

Obyvatele San Francisca ohrožuje neznámý střelec, který si říká Scorpio (Andrew Robinson). Nejnovější obětí je mladá žena, kterou zastřelí v bazénu na střeše jednoho z mrakodrapů. Poté starosta dostane dopis, ve kterém maniak žádá 100 000 dolarů, jinak zabije každý den jednoho člověka. Ukáže se, že svou hrozbu myslí vážně. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), známý tím, že chce zneškodnit protivníka za každou cenu. Harrymu je přidělen nový parťák, Mexičan Chico Gonzáles (Reni Santoni). Harry nastraží na Scorpia léčku, jemu se ale podaří uprchnout. Následuje dopis, ve kterém oznamuje, že unesl dívku Annu, zakopal ji na tajném místě, a pokud nedostane 200 000 dolarů, dívka zahyne. Harry a Chico vyrážejí do akce. (srv. oficiální text distributora)

Průkopnický díl dnes již kultovní série o nekompromisním policejním uklízeči Harrym Callahanovi spatřil světlo světa v roce 1971 a s jeho uvedením se strhla pořádná mela. Mnozí diváci byli šokováni realistickou brutalitou i hlavním hrdinou, kterého obviňovali z fašismu kvůli tomu, že místo aby věřil v moc a sílu byrokratické mašinérie a čekal na bezzubou soudní spravedlnost, raději čistí ulice svým dělem – ve své době nejsilnější pistolí na světě, šestiranným Smith & Wesson Model 29 v ráži .44 Magnum. Další část diváků, znechucená laxností a neschopností policejního sboru, ale přijala Harryho syrové drsňáctví, ostentativní politickou nekorektnost a přesvědčení, že „na střílení není nic špatného, když jsou zastřeleni správní lidé“ s nadšením. Tvůrci se inspirovali případem skutečného sériového vraha, známého jako Zodiac Killer, který v San Franciscu a okolí řádil na konci 60. let 20. století a nikdy nebyl dopaden. V každém případě Drsný Harry nechal chladným málokoho. V následujících patnácti letech vznikla čtyři další pokračování. Zatímco Magnum Force podle mnohých předčilo jedničku, Násilník a Náhlý úder pomalu sklouzávají k průměru a Sázka na smrt až k podprůměru, ale z Clinta Eastwooda udělaly doživotního VIP člena herecké extraligy.

„Vy to zřejmě máte rád horký.“ „Co nejvíc.“

Proč je Drsný Harry označován za kriminálku toho nejlepšího kalibru? Protože je to skutečně poctivý old-school thriller a city western v jednom. Sveřepý hrdina, drsný jako struhadlo, má uvážlivou chůzi kovboje, cedí repliky přes sevřené zuby, nijak se netají odporem k systému veřejné správy ani znechucením z úřednického šimlu a předpisy se nezdržuje. Ani trpělivostí právě neoplývá a jeho smysl pro humor je stejně cynický jako jeho metody. Úsměvná je už úvodní konfrontace se starostou, který se nepříjemností bojí víc než infekční žloutenky a navíc trpí utkvělou představou, že kdyby nahlas byť jen přečetl slovo „negr“, další den by se nepoznal v zrcadle. „Když vidím chlapa, jak honí ženskou s úmyslem ji znásilnit, tak ho prostě zastřelím. To je moje politika.“ „Znásilnit? Jak jste to mohl vědět?“ „Když nahej chlap honí ženskou s řeznickým nožem v ruce a má erekci, nemyslím, že jde vybírat na Červenej kříž.“ Film je věnován policistům San Francisca, kteří byli zabiti ve službě, po patosu není ale za celou stopáž ani památky. A po obvyklé milostné linii jakbysmet (mimo epizodní roličku Chicovy manželky ve filmu ženy prakticky figurují jen post mortem). Mimoděk se dozvídáme, že inspektor Callahan přišel za tragických okolností o nejbližšího člověka, ale to je tak všechno. Harry si diváka nepustí o nic blíž k tělu než své spolupracovníky.

Příběh se rozjíždí svižně. Hned v úvodu se setkáme se sniperem, který si říká Scorpio, a brzy vidíme v akci i Harryho, který v rámci polední pauzy zatočí s bankovními lupiči (mimochodem samými černochy – kdeže ty dávné nekorektní sněhy jsou!). V této scéně poprvé zazní legendární proslov, který Callahan s oblibou pronáší k protivníkovi, jehož má na háku: Že vím, na co myslíš? Vypálil šest ran, nebo jich bylo jen pět? Abych pravdu řek´, sám jsem je v tom fofru nepočítal. Jenže tohle je Magnum 44, ten známej kanón, co ti ustřelí hlavu jednou ranou. Takže se musíš ptát jinak: chci to risknout? Chceš to risknout?“ Cvak.

„Všechny tyhle cvoky bych nacpal do jedný velký klece.“

Ale ani Scorpio není žádné ořezávátko. Střílí bílé i černé, ženy, děti i kněze a s plynoucím časem je stále víc evidentní, že jde o vskutku ultimátního magora. (Jeho představiteli, v soukromém životě přesvědčenému pacifistovi, dokonce po uvedení filmu do kin kdosi vyhrožoval smrtí.) Motiv vražd – snad mimo peněz a pocitu moci – zřejmý není, ale vlastně také nikoho nezajímá, protože Drsný Harry není detektivka, ale lov. Callahanovi je úplně fuk, proč Scorpio dělá to, co dělá, chce ho prostě zneškodnit. A divák si nepřeje nic jiného. Inspektor 2211 je archetypem strážce zákona, který zná jen černou a bílou, žádné odstíny šedi neuznává. Černou je třeba likvidovat a bílou ochraňovat. A Scorpio je natolik přesvědčivě odporný, že je skoro příjemné dívat se, jak mu Harry při jednom bližším setkání nejen pocuchá pěšinku, ale zlehka ho i pomučí, z čehož jeho nadřízení ovšem dvakrát radostí neskáčou. „Ten muž měl svá práva!“ „Jo. Já jsem těch práv celej bez sebe.“ Příznačný je i fakt, že zatímco Scorpio se probodenou nohou vyje jak hysterická hyena, Callahan „s pár broky v koleni“ nonšalantně odkráčí středem a jeho hlavní starostí je, aby mu doktor nezničil nové kalhoty za 29,50 $. :)

„Tak pro tohle jsem Drsnej Harry. Vyžeru vždycky to nejhorší.“

Další velkou Harryho devízou je humor. Drsný a ironický, jak jinak. Na špici je scéna, kdy Callahan na noční pátračce jen tak bokem zachrání (a samozřejmě srovná do krychličky) sebevraha, balancujícího na římse domu. „Já si přišel jen pro vaši adresu a jméno.“ „Proč?“ „No vždyť jsem vám to říkal. Ta hromada masa dole na chodníku, to se moc těžko identifikuje. Dokonce, i když máte řidičák, tak vás nikdo nepozná.“ Tuto scénu mimochodem režíroval sám Eastwood, když režisér Siegel na pár dní onemocněl.

Drsný Harry není dokonalý film, ale je to film s takřka dokonalým hrdinou, který nejenže drží slabší momenty příběhu, ale především naplňuje něco z toho, co diváci ve skutečném životě postrádají: strážce spravedlnosti, který nekompromisně potírá zlo, aniž by se ohlížel na následky. Nepochybně i proto se z něj stal kult, klasika a fenomén, který zůstává divácky přitažlivý a milovaný i po čtyřiceti letech. O Harrym se učí na školách, jeho hlášky se objevily v mnoha dalších filmech (např. v Oprávněných vraždách s Robertem De Nirem a Al Pacinem, Zodiacovi s Jakem Gyllenhaalem a dalších), Callahanovým zničujícím sarkasmem se podle vlastních slov inspiroval i Hugh Laurie při formování postavy geniálního misantropa Dr. House. Akčních filmů mezitím vznikly další stovky, tvrďák Harry, jeho arogance a efektivní vyšetřovací metody ale na přitažlivosti neztrácejí. Snad i proto, že kromě slušné střílečky nabízí i zamyšlení nad nedůsledností systému, který je schopen kvůli formálním nedostatkům osvobodit i prokazatelně nebezpečného psychopata. Mít v zádech z poloviny tak zásadové poldy, jako je Callahan, jeden by se na světě cítil bezpečněji. Jak kdosi napsal v reakci na další podivuhodné propuštění jakéhosi lokálního gaunera: „Chtělo by to nějaké policajty typu Harryho Callahana, co by každýmu takovýmu šmejdovi ustřelili palici a bylo by po p*deli.“ Snad proto, že o něčem takovém si můžeme nechat jen zdát, padá na člověka se závěrečným hudebním motivem i lehká melancholie.

„Do I feel lucky? Well, do ya, punk?“

—-

dirty harry 1

dirty harry 2

dirty harry 3

Photo © Warner Bros. Pictures


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: