Posláno autorem: Vesper | 26.9.2014

Vizte a volte, lidové vrstvy

C. S. Lewis napsal, že ze všech zlých lidí jsou nejhorší zbožní zlí lidé. Mám s tím celkem čerstvou zkušenost. A protože akce implikuje reakci, budu dneska taky zlá. A pustím se rovnou do vraždění neviňátek – našich politiků. Respektive do vizuálů jejich volebních kampaní, o kterou budeme ještě pár dnů zakopávat na každém kroku (a pak je s úlevou zakopeme).

ANO, tak začneme. NE, nebude líp. Bude hůř. Krysodlak Babiš očividně trpí utkvělou představou mnoha stárnoucích línajících oslů, že se sličným ženským přívěskem bude přitažlivější. Není a nebude. Navíc osvícený nápad vyfotit ho v bílé košili na bílém pozadí je ve výsledku efektnější, než otřepaných pět černochů v tunelu. Z mírného odstupu a za horšího osvětlení se zdá, že se Babišova ušatá hlava vznáší ve vzduchoprázdnu za ramenem nebohé kolegyně, které hrůzou tuhne retuš na líčkách. No a umělecké fotografie psycholožky Janáčkové spadají pod encyklopedické heslo „ztráta veškeré soudnosti“. Jen jestli Andrejko už střádá do prasátka, aby měl dost šlupek, až u něj zazvoní američtí bodyguardi autorských licencí.

ANO

zdroj: http://www.mediaguru.cz

Úsvit Toma Vševěda je pořádně studený a v Praze jej zastupuje namodralé individuum s tak bodlinatým ježkem, že pokaždé, když ho vidím, mám chuť mu do něj domalovat jablko. Ne každého příroda obdaří souměrnými rysy, příjemným vzhledem a fotogenickou pletí, ale každý, kdo má dost peněz, aby si zaplatil takovou kampaň, má jistě i na to, aby splašil fotografa obdařeného dostatečným vybavením a kreativce vybaveného dostatečnou soudností, kteří by z kandidátů na fotografiích udělali živý materiál. Tenhle vypadá, jako by právě přiletěl z Antarktidy a ještě pořádně neroztál.

Usvit

zdroj: http://www.mediaguru.cz

OD Strany úsvitu ke straně soumraku. Občanští demokraté používají sytější modrou, ale jinak stále víc blednou. Dokonce tak moc, že si z hlavy nedokážu vybavit jediný jejich plakát nebo billboard, natožpak kdo na něm byl. Existuje ta strana vůbec, nebo s pantátou Nečasem a Flundrou sbalili i ty ostatní?

ČSSD. Ideální studijní materiál pro psychoanalytiky. Oranžovou moc nemusím a kombinace s odbarvenými fotografiemi také nejsou žádné vizuální orgie. Nedávno propíraný nápad s ženským klínem není žádná kontroverze, ale jednoduchá strategie, jak se dostat do médií a potažmo povědomí voličů mimo obvyklou cílovou skupinu levicových stran (tedy IQ 50+). Když jsem si prohlížela fotky ilustrující jednotlivá volební hesla, zaujalo mě, jak málo spolu tyto dva prvky korespondují, zvlášť co do gestikulace hlavního superhrdiny. U slibů prosadit silnou ekonomiku nebo tvrdý postup natahuje ruku dlaní dolů, jako by naznačoval plížení vpřed, u závazku razantního boje s kriminalitou to zas vypadá na podání ruky druhé straně Síly. Nejvíc mě ale okouzlil plakát, na kterém Lidumil Sobotka lačně hledí na dítko, kteréžto se naopak hladově sápe po petrželi, kteroužto si uzurpuje křenící se podržtaška. Potravinový řetězec v praxi.

cssd

zdroj: http://www.cssd.cz

Jeden z případů, kdy je heslo děsivější, než tlama na obrázku. Ještě, že předvolební sliby se neplní ani o Vánocích.

cssd3

foto: js

A jdeme na třešně. Kmen Komančů sází na léty provařený design věrně imitující dobu minulou, protože se nám po ní všem stýská a protože pamětníci-milovníci mají nejen vymyté lebeční dutiny, ale taky nevratně zkudlený vkus. Ovšem třeba tento komisní geront s divně nastřelenými vlasy a třídenním strniskem (protože je to takové mužné, proto…) retuš nezapře. A co tomu vytknout dál? Asi úplně všechno. Esence české nepoučitelnosti nepochybně časem vyeskaluje do té míry, že se tyhle zombie znovu dostanou k lizu a náš mozkomíšní mok si dají k obědu.

kscm

zdroj: http://www.mediaguru.cz

Trojkoalice. Tak jsem se těšila, jak si pochutnám na lidovcích a oni se nám spolčili hned s dvěma dalšími losery. Tak je vezmem jedním vrzem. Trikolóra je nešťastná barevná kombinace, dokonce, i když červenou přepatláte na tmavě růžovou, a v zemi, kde je patriotismus považován za latinské označení nějaké nepříjemné střevní choroby, s ní díru v sýru neuděláte. Maximálně tak do svého konta, až projedete volby. Z kampaně mě jednoznačně zaujal Stropnický mladší, který své háro obohatil chlapáckým chmýřím pod nozdrami a mohl by z fleku začít uvažovat o změně jména. Na plakátech ten hoch totiž vypadá jako Milouš ze Saturnina a výraz nakopnutého kokršpaněla jej neopustí ani když má po boku švarného jonáka a pod sebou heslo Zateplíte=ušetříte (no jo, dokud jsem neuviděla, nevěřila jsem :)). Hedlajn kandidátky pak tvoří tři kýčovité a amatéřinou zavánějící montáže s hlavou vpředu a barvičkami poněkud přepatlanou metropolí vzadu. Věru fantastická trojka.

zatepleni

zdroj: zizkovnejensobe.net

Na tuto unikátní greenhornštinu mě upozornil kamarád (taky grafik) a připojil komentář ve smyslu, že pokaždé, když se na ni podívá, má pocit, že se pan doktor právě netrefil do nočníčku a teď neví, jak by to vyřešil… Já bych napsala, že vypadá jako provinilé štěně u hromádky, on to napsal expresivněji, ale dojem máme oba stejný. :)

zeleni

foto: zl

Příšerně žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy… Lidovcům sebevědomí nechybí, když domalovávají svým kandidátům svatozáře ještě za života. Nebo že by byli radioaktivní? Pohled na jejich kampaň člověka nutí k zamyšlení. K zamyšlení, jak by se dal nejlépe ukřižovat autor. Řvavá žlutá není sama o sobě nic příjemného, a jak se zdá, žloutenku chytil i kandidát. Doufejme, že si jenom zapomněl mýt ruce a nebyl v tom nějaký horší hřích. Ne, fakt by mě zajímalo, kdo tuhle zhůvěřilost vymyslel. A kolik má rukou, očí a co mu roste z hlavy. A hlavně, co na to říkají na jeho planetě?

kdu

zdroj: Twitter

A jako dezert si dáme jinou trikolóru. TOPka ji má ovšem ve snesitelnější podobě, kterou je rozumná volba přechodu přes fialovou. Kampaň je co do grafického designu jednoznačně nejlepší, jakkoli jsem si na stylizované obličeje musela chvíli zvykat. Problém je, že je TAK korektní, až škrtí víc než motýlky lídrů na jedné z kandidátek. Autor hlavní kampaně se během tvůrčího procesu evidentně ošklivě pohádal se slovy poutavost a fantazie. Nenapadá mě sice nic konkrétního, co bych vytkla, ale také ve mně tato propagace neprobouzí vůbec žádnou odezvu. Škodolibě jsem se ušklíbla jen, když kdosi tweetoval, že na Malostranském náměstí překáží na chodníku stojan starosty Lomeckého, hlásající, že chodníky patří chodcům. Ale jinak? No One Likes…

 top09

zdroj: http://www.mediaguru.cz

I když, tomuto jistou roztomilost upřít nelze. Mimochodem, vidíte taky tu podobnost mezi obličejem nahoře a dole? :)

burpsik

zdroj: Twitter

Naše tradiční politické panoptikum doplňuje křoví v podobě více či méně obskurních uskupení, kterým se podařilo urvat místo v hlasovacích lístcích. Za povšimnutí stojí třeba strana prošlých Konzerv, jejíž kandidát neváhá umístit na homepage fotku v tak žalostném rozlišení, až se prakticky roztéká před očima, a na hodinu správného používání českých uvozovek zřejmě taky všichni kolektivně chyběli. Ostatně některé detaily jejich kampaně napovídají, že jak přejedete hranici příčetnosti, už pak stále jen zrychlujete.

okstrana

zdroj: Twitter

Praha určitě vydrží, o tu se nebojím. Bojují za ni celá hnutí a to nejen intelektem jiskřícími hesly, ale i obludnými montážemi, které se hrdě hlásí ke kategorii MOH (= mimořádně odporný hnus). O tom, že už se pohybujeme v oblasti tuplovaného šitu, nemůže být pochyb. Nevím, čím si tvůrci pudrovali nosánky, ale CHCI TO.

pro prahu

zdroj: Twitter

Propražákům psí exkrementy očividně leží nejen na srdci, ale i v žaludku a hlavně v hlavách. Mohlo by se až zdát, že se situace v hlavním městě natolik vymkla kontrole, že všichni chodíme v galoších a vysavače jsme nahradili hovnocucy. A tohoto veršotepce bych věru nechtěla potkat za tmy. Vsadím krk, že pod stolicí je ještě napsáno ŽERU PSY. Docela bych mu věřila.

proprahu

zdroj: Twitter

Tak nevím, nevím, jestli si vůbec vyberu… My, co si vybíráme podle vzhledu, to nemáme jednoduché.

politika_nemate_namitky


Responses

  1. Hezký. Zasílám vám krásnou listnatou písničku od Wabi Daňka.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: