Posláno autorem: Vesper | 2.5.2014

Mr. Pip

„Gentleman se vždy pokouší dělat správné věci.“

Válečný/Drama

Papua-Nová Guinea/Austrálie/Nový Zéland 2012

Režie: Andrew Adamson

Předloha: Lloyd Jones (kniha)

Hudba: Harry Gregson-Williams

Hrají: Hugh Laurie, Kerry Fox, Eka Darville, Florence Korokoro, Xzannjah Matsi, Healesville Joel

Příběh se odehrává v 90. letech minulého století na tropickém ostrově v Jižním Pacifiku, kde je malá vesnice a důl na měď. Ráj na zemi je to ale jen na první pohled. Důl je zavřený, část obyvatel uprchla do Austrálie, a ti, kteří zůstali, postrádají kvůli blokádě potřebné léky. Ve vesnici žije i jeden běloch, Thomas Watts (Hugh Laurie), kterému místní přezdívají Pop-Eye, se svou domorodou ženou Grace (Florence Korokoro). Ten se rozhodne znovu otevřít zdejší školu a začne v ní sán vyučovat. Seznámí své žáky se svým oblíbeným spisovatelem, Charlesem Dickensem, a předčítá jim román Nadějné vyhlídky. Jedna ze studentek, Matilda (Xzannjah Matsi), se do fiktivního hrdiny Pipa zamiluje. Důsledky tohoto nevinného citu jsou ale nakonec tragické nejen pro její rodinu, ale i pro všechny obyvatele vesnice.

Předlohu Lloyda Jonese jsem nečetla a jen matně tuším, kde Papua-Nová Guinea vlastně leží, ale Mr. Pip je film, který mě hluboce zasáhl, způsobil mi žaludeční nevolnost i vnitřní krvácení. Válka je strašné zlo, ať se odehrává kdekoli na světě a nechce se ani věřit tomu, co všechno jsou si lidé schopni navzájem udělat. Ovšem, jak v příběhu zazní, „člověk si uvědomí, že je černý až v přítomnosti bílého“ a osobní statečnost a oběť za druhé nejvíc vyniknou, když je nejhůř.

„Ví Bůh, že se nikdy nemusíme stydět za slzy, neboť to je déšť na oslepující prach země, který pokrývá naše tvrdá srdce. Bylo mi líp než předtím, když jsem se vyplakal – cítil jsem víc lítosti, víc jsem si uvědomoval svůj nevděk, měl jsem v sobě víc něžnosti.“

Provincie Bougainville leží v srdci nádherné přírody. Nekonečný oceán, písčité pláže, vrcholky hor, které se dotýkají oblaků, kokosové palmy a všudypřítomná bujná vegetace. A v ní lidé s téměř černou pletí a zářivě bílými zuby, kteří žijí na půli cesty mezi divokou pustinou a moderní civilizací. Jako pěst na oko se mezi nimi vyjímá vysoký zarostlý muž se světle modrýma očima, který s nasazeným klaunským nosem vozí svou drobnou černou ženu po vesnici, jako by byla královnou ze Sáby. Jediný běloch, který neodešel. Na první pohled je zřejmé, jak velice ji miluje, ona však prakticky na nic nereaguje a její pohled zůstává bez výrazu. Jednoho dne se pan Watts rozhodne začít se věnovat stagnujícímu vzdělání místních dětí a opráší školní lavice. Brzy už všichni ve vesnici žijí osudy Philipa Pirripa zvaného Pip (Eka Darville), o nichž jim pan Watts na pokračování předčítá. Zvlášť mladá Matilda Naima ho má plnou hlavu a dnem i nocí se vidí ve viktoriánském kostýmu na stránkách Dickensovy knihy. Její zbožné a úzkostlivé matce Dolores (Healesville Joel) se ale dceřina proměna zamlouvá čím dál méně a začíná proti bílému učiteli stále otevřeněji vystupovat. Snad by se vše vyřešilo domluvou či kompromisem, kdyby si právě v tento čas nepřišla občanská válka vybrat svou daň a na ostrov nevtrhli vojáci, pátrající po vzbouřencích. V písku na pláži viděli nápis „Mr. Pip“ a nyní se dožadují jeho vydání. Pan Watts jim chce dokázat, že Pip je jen literární postavou, a celá záležitost velkým nedorozuměním, román ale záhadně zmizí. Představí se tedy sám jako pan Pip.

„Přepřáhli jsme znovu a ještě jednou a pak už bylo příliš pozdě a příliš daleko, abych mohl jít zpátky, a jel jsem tedy dál. A zatím se už velebně vznesla všechna ranní mlha a širý svět ležel přede mnou.“

Ve válečných filmech má téměř vždy své místo násilí na nevinných a prostor pro projevy hrdinství i zbabělosti, už dlouho mě ale žádná z těchto věcí tak nezabolela. Pan Watts je i přes urostlou postavu plachý člověk se zraněným pohledem, na kterého domorodci hledí sice přívětivě, ale se spoustou otázek. Pan Watts působí velmi uzavřeně a osaměle, a dokud se nerozhodne zaujmout učitelské místo, zabývá se výhradně péčí o svou ženu. Co zapříčinilo jeho trvalou vnitřní bolest a co jej vlastně přivedlo z Anglie až na vzdálený exotický ostrov, se dozvídáme postupně a v náznacích. Když vojáci nenajdou Dickensův román, spálí osobní věci většiny obyvatel, i jejich kostel, a tito posléze obrátí svůj hněv proti učiteli. Brzy jej ale znovu přijmou mezi sebe, protože jeho Grace umírá. A on se poté postaví mezi ně a bezcitného vojenského velitele.

Žádné explicitně snímané násilí se nekoná, brutální výjevy se vždy odehrají „za zástěnou“, ale přesto se mi ze dvou scén udělalo špatně (a dělá se mi znovu, když si na ně vzpomenu). Jak podotkl jeden z recenzentů, pro některé lidi není škoda kulky. Mr. Pip je strhující a velmi citlivě natočený příběh o lásce k literatuře, o tom, jak i ta nejmenší rozhodnutí trvale mění náš život a že člověk nalezne sama sebe až tehdy, když začne žít pro druhé. Snímek je věnován všem, kdo přišli o život během válečných konfliktů, a také přeživším, kteří se pokoušejí znovu povstat z popela. Ze scénáře i hereckých výkonů je cítit velká úcta k těm, kdo během válečných zvěrstev dokázali zůstat lidmi. Hugh Laurie je v roli pana Wattse excelentní, vynikající je ale i debutující a exoticky krásná Xzannjah Matsi jako křehká Matilda. Když už je teď tak v módě dávat Oscary hercům tmavé pleti, nechápu, proč se pro ni nenašla alespoň nominace. Vetší přirozený talent jsem neviděla.

To, že snímek čeští distributoři neuznali za hodna povšimnutí, mě skutečně nepřekvapilo (velké plátno by mu ale jistě slušelo). Překvapením pro mě bylo jméno režiséra. Andrew Adamson si na počátku kariéry udělal dobré jméno s animovaným Shrekem, pak ale spáchal dvě prachmizerné adaptace Letopisů Narnie, a tehdy jsem ho po zásluze odepslala do kategorie břídilů. Snad tedy nyní můžeme doufat v lepší zítřky.

„Je věru žalostné, stydí-li se člověk za domov.“

—-

mr pip 1

mr pip 2

mr pip 3

Photo © Olympus Pictures

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: