Posláno autorem: Vesper | 7.4.2014

Ten chlap je blázen: génius Burton vystavuje v Praze

Tvorbu Tima Burtona obdivuji už mnoho let, vždycky mi ale zároveň připadalo, že on sám musí být pořádně divný. Výstava Tim Burton a jeho svět, která od 28. 3. do 3. 8. 2014 probíhá v Praze, má podezření rozptýlila a změnila je v jistotu. Není normální. Je to génius.

Tim Burton je známý především jako režisér a producent se zcela nekonvenční imaginací a ojedinělým rukopisem, v nichž se prolíná humor s hororem, hravost s důsledností a jehož hlavním atributem je silně morbidní poetika. V jeho příbězích – ať hraných, animovaných nebo psaných – by člověk normální postavu pohledal. Vedle čistě pohádkových bytostí je zde množství „kříženců“ strojů, lidí i zvířat, řada (ne)mrtvých, strašidel a podivných (ne)tvorů všeho druhu. I lidské charaktery jsou zpravidla více či méně psychicky pokřivené. Hrdinové jsou většinou outsideři, „křehká monstra“, jejichž zlý osud, znetvoření popř. trauma je hnacím motorem příběhu. Střihoruký Edward má místo rukou nůžky, obyvatele Ospalé díry stíná bezhlavý jezdec, Noční můra před Vánoci je ve skutečnosti jemná romance mezi kostlivci, zamilovaná je i Mrtvá nevěsta. Ďábelský holič z Fleet Street ze svých zákazníků dělá skutečně dobré lidi a v Temných stínech se skrývá pravda, že každá rodina má svoje. A díky výstavě má nyní veřejnost možnost dozvědět se, že Burton je nejen zručný režisér, ale i vynikající výtvarník s neobyčejnou vizuální fantazií. „A blázen,“ doplnila kamarádka Trinity.

Výstava, která probíhá v Domě U Kamenného zvonu, je rozsáhlá a stylová. Základem vizuálu, pod nímž je podepsáno cenami ověnčené designérské studio Olgoj Chorchoj, jsou černobílé pruhy, které se objevují tu ve větší, tu v menší míře, a propojují prostory navzájem. Pořádně klaustrofobicky působí vstupní místnost, která je pruhovaná od podlahy po strop. Pokladním jejich úděl nezávidím.

Na výstavu jsem vyrazila s kamarády Neem a Trinity. Burtonův svět je na jednu stranu mimořádně originální, ale také znepokojivě podivný a pořádně pochmurný. Výstava sestává z cca 500 exponátů, z nichž většinu tvoří kresby a náčrtky, často vyvedené na stránkách trhacích bloků a zápisníků. Některé daly základ olejomalbám, většina se stala předobrazem obskurních postaviček Burtonových filmových příběhů. K vidění jsou i modely některých figur nebo kulis, videoprojekce krátkých filmů, které se k širšímu publiku nedostaly, a Burtonovy fotografické experimenty. „Ten chlap je blázen,“ vyhrkla Trin při pohledu na první fotku a prchla do další místnosti. V tomto případě jsem jí musela dát za pravdu. Zbraně nepatří do rukou dětem a Timovi nepatří do rukou foťák.

Je nesporně zajímavé sledovat, jak se postavy z drobných skic dostaly na filmové plátno, mně ale mnohem víc zaujaly zárodky Burtonových nerealizovaných projektů. Upřímně lituju, že světlo světa nespatřila třeba taková „Mrtvá Karkulka“. :) Jednotlivé kresby jsou rozděleny do ucelených skupin s trefnými označeními jako „Kresby“, „Bytosti“ nebo „Čmáranice“. Jedním z vrcholů výstavy je soubor (většinou použitých) kavárenských ubrousků, na které si Burton zřejmě s oblibou kreslí během čekání na jídlo či na účet. „Ten chlap je blázen,“ podotkla k tomu Trinity.

Tim Burton (*1958) vyrůstal v kalifornském Burbanku, „typicky americkém předměstském prostředí“. Mnohé inspirace pro jeho pozdější tvorbu vycházely odtud, konkrétně z pozlátkové sváteční výzdoby domů a zahrad. Kdo tyto sterilní svítící hrůzy někdy zahlédl třeba jen v televizi, chápe, že na citlivé umělecké duši to nemohlo nezanechat následky. Sám Burton v jednom rozhovoru prohlásil, že se tam cítil „jako cizinec ve vlastní zemi“. Jeho bohatý vnitřní svět ovlivnily mj. i béčkové hollywoodské horory, různí ilustrátoři a karikaturisté, které u nás nikdo nezná, a práce pro společnost Disney, kam po absolvování studií na California Institute of Arts nastoupil jako animátor. Burtonovy plody ducha jsou ovšem pravým opakem Disneyho světa plného kýčovitě dokonalé krásy. (Jeho prvním úkolem v nové práci byl cituplný příběh o zvířátkách. „Moje lišky vypadaly jako přejeté mrtvolky,“ komentoval to později.)

Burton dovádí do důsledků různá úsloví (víte, co obnáší poslat oči k vodě?), v lidech vidí (v lepším případě) karikatury a jeho volná tvorba nezahlédla optimismus ani z rychlíku. V jeho dílech je patrný značný vliv brakových žánrů – opakující se motiv Frankensteina, záhrobní tematika, absurdní násilí, velkolepá deprese. „Ten chlap je blázen,“ konstatovala Trinity při pohledu na smutného smajlíka nebo personifikace duševních poruch. On sám naopak tvrdí, že „hledá čistotu ve zvráceném světě“, ale zároveň připouští, že filmy jsou pro něj „dražší formou psychoterapie“. Nejvíce autobiografických rysů připisuje hlavnímu hrdinovi snímku Střihoruký Edward, uzavřenému mladíkovi, který každým dotykem zraňuje sebe i své okolí.

Kamarád Neo měl pro změnu problém při filmu „Perníková chaloupka“. Je totiž demokratický rasista – demokraticky nemá stejně rád lidi všech barev, a tady mu vadilo, že Jeníček a Mařenka mají oči jako apostrofy. Až když si to v závěru rozdali s čarodějnicí pomocí kung-fu, pochopili jsme, proč, ale také nás nepřekvapilo, že zrovna tohle díru do světa neudělalo. „Ten chlap je blázen,“ prohlásila spokojeně Trin.

Výlet do světa Tima Burtona lze vřele doporučit všem, kteří mají jeho počiny rádi a chtěli by jim trochu nahlédnout pod pokličku. Neznalci budou ale nejspíš jen zmateni, pokud ne přímo zděšeni. On je fakt blázen. A ještě že tak. :)

—-

Tim Burton a jeho svět
Galerie hlavního města Prahy / 28. 3. – 3. 8. 2014
http://www.timburton.cz

—-

tim burton a jeho svet

zdroj: http://www.timburton.cz

1052_mrhappyface-s

zdroj: http://www.timburton.cz

TB_1272sc

zdroj: http://www.timburton.cz


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: