Posláno autorem: Vesper | 17.12.2013

Co jste ještě možná o Vánocích neslyšeli

Stromeček stavím v sobotu před první nedělí adventní a celý prosinec se věnuju poslechu všech možných i nemožných vánočních alb. Ostatně, kdo na hudební scéně alespoň jedno v diskografii nemá, jakoby nebyl. Samotné Vánoce u nás probíhají bez televize (Popelku a Lásku nebeskou máme na DVD :), ale hudba v nich místo má. A tady je výběr písniček, které se mi z tohoto žánru líbí nejvíc. Nějaký ten kýč a sentiment mezi nimi sice je, ale snad v míře úměrné. Bílé Vánoce a Purpuru nesnáším skoro stejně jako kapra, a na klasické koledy bývám už od poloviny prosince díky obchodním řetězcům a reklamám alergická.

Andrea Bocelli & Mary J Blige: What Child Is This

Originál pochází z pera britského spisovatele Williama Chattertona Dixe, který ji údajně napsal ve svých 29 letech, kdy během těžké nemoci prodělal hlubokou psychickou i duchovní krizi. Píseň existuje v desítkách nejrůznějších zpracování (v češtině ji nazpíval Karel Gott), Andrea Bocelli ji pojal jako duet. P. S.: pro ty, co na něj trpí, doporučuji tuto verzi Adeste Fideles, které má skutečně fantastický doprovod.

Boney M: Feliz Navidad

Boney M mě prostě baví. Tahle písnička pochází z vánočního alba z roku 1981. Stejně hezká i jejich verze Adeste Fideles Oh Come All Ye Faithful.

Bratři Ebenové: Koleda

Jenže dny se krátí a mnohem dřív se stmívá, / už vyšla hvězda, za ní zlatá hříva, / a z téhleté hvězdy naděje vyplývá, / že světlo přijde i do našeho chlíva. Trefné, aktuální a s nadějí jako bonusem.

Celtic Christmas: Home

Název Celtic Christmas nesou desítky alb, já dávám jednoznačně přednost těm čistě instrumentálním.

Čechomor: Tisíc andělů

Sváteční album Čechomoru drží linii s jejich obvyklými aranžmá (= „folkloreček“ :)), osobně z jejich produkce preferuju kousky co nejtvrdší a nejrychlejší – což v tomto případě zastupuje houpavá Šel jsem na koledu a sarkastická Bodejž, takže žádná řež se tentokrát nekoná. Nejvíc se mi ale líbí netypicky lyrická písnička o andělech, kteří bdí nad jesličkami.

Hélène Mursic: Saint-Nicholas

Z kompilace francouzských vánočních písniček a světových vánočních písniček přeložených do francouzštiny Les 100 Plus Belles Chansons De Noël mám nejradši ty od Hélène Mursic a Gérarda Beauchampa: Noël Nouvelet, Entre Le Boeuf Et L’âne Gris a La Jambe Me Fait Mal.

Hugh Laurie: Silent Night

Hugh Laurie se ve své hudební tvorbě vánočním tématům (zatím) nevěnuje, ale v jedné z prvních řad Dr. House hraje na konci jedné z epizod Tichou noc. Všechny ostatní postavy slaví v kruhu svých nejbližších, jen on je sám doma u klavíru… Během Adventu a Vánoc mám tuhle melodii na mobilu jako budíka. :)

Janek Ledecký: Posílám ti

Smutné vánoční písničky jsou spíš raritou, ale Ledeckého album 12 vánočních nej štěstím a veselím rozhodně neoplývá. Snad jen písnička Veselí o Vánocích, která vtipně glosuje pohromy, co se mohou přihodit během rodinného slavení (Stromeček nám shořel z půlky, / kus koberce, záclony / při hašení jsem si vzpomněl / na porcelán a v něm slony.) postrádá melancholickou notu, na kterou hraje i rytmická V knajpě U Zaťatý pěsti o Vánocích lidí na okraji společnosti, nebo notoricky známá A od těch časů o zmrzlém andělovi, který přijde do hospody na svařák. Posmutnělý je i Dopis Ježíškovi perem dospělého, který si uvědomuje, co je vlastně v životě i o svátcích to nejdůležitější, nebo Dětské oči, vyprávějící o prvních Vánocích, kdy rodiče zůstali sami, protože jejich děti dospěly.

José Carreras: Panis Angelicus

Operu na jevišti nesnáším, ale kvůli José Carrerasovi jsem se kdysi prokousala šestisetstránkovým Průvodcem operní tvorbou. Natolik mě zasáhla jeho autobiografická kniha Zpívat srdcem o jeho boji s leukémií. Panis Angelicus sice nepovažuji za jeho nejlepší kousek – myslím, že mu víc sedí temperamentnější věci (Granada, Tristesse), a vlastně tahle skladba Césara Francka ani není typicky vánoční, ale já ji s Vánocemi spojenou nějak mám.

Karel Gott: Jsou svátky

Ták, a už jsme u těch kýčů. Ale Kája k našim rodinným Vánocům svým způsobem patří, protože babička ho měla ráda, a mamince jednu vánoční desku podepsal, když ho potkala v obchodě s hudebninami. Tohle je jedno z jeho asi deseti vánočních alb, a jediné, na kterém mi nic zásadního nevadí. Titulní Jsou svátky mají docela pěkný text, který zdůrazňuje, že alespoň na Vánoce by na sebe lidi mohli být hodnější. Den zrození, cover světoznámé What Child Is This (viz výše), vykresluje až básnickým jazykem příběh narození Ježíše na známou melodii, totéž platí i o Tam v dálce v městě Betlémě (O Little Town Of Bethlehem). No a u Sláva glóry (v originále Hark! The Herald Angels Sing) se mi hrozně líbí bicí. :)

Michal Tučný: Vánoční

Pohled skrz zamlžené okno do rodinné vánoční pohody.

Queen: Thank God It’s Christmas

Díky Bohu za Vánoce i za Queeny.

Shakin‘ Stevens: Merry Christmas Everyone

Zpívání ve sněhu. :)

The Dreidel Song

V anglofonním světě notoricky známá dětská chanuková písnička. Pozor – ušní červ. :)

—-

DSC_0703


Responses

  1. Tak Šťastné a veselé!

  2. Ebenové !…že světlo přijde i do našeho chlíva

    • Jj, jsou dobří. A hlavně kultivovaní – v šoubyznysu přírodní úkaz.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: