Posláno autorem: Vesper | 3.4.2013

Závady k zbláznění

Od té doby, co si kamarádka a její manžel pořídili psa, máme o víkendech o zábavu postaráno. Finovi se u nás líbí a kamarádce se zase líbí mít ho aspoň na dva dny v týdnu z krku. Ten pes je totiž cvok.

Jsem fanatický milovník psů, který zcela postrádá emoci strachu z nich, ale z fanatika Fina mě občas chytá fantas. Fin je teriér, a to je to jediné, co lze o jeho plemeni s jistotou říct. Má tmavou, vlnitou srst, černé oči a cosi nespecifického v místech, kde psi obvykle mívají mozek. Nevím, kde se při jeho konstrukci stala chyba, ale z mého pohledu je kandidátem na reklamaci.

1. lítá. Neběhá, neskotačí, nehopsá, nehraje si. Prostě lítá. Bez cíle, bez rozmyslu a jako blázen. Nechte dvě vteřiny otevřenou branku a změní se v černou tečku na obzoru. Zavřete ho do domu a během jediné minuty bude připomínat Noemovu archu poté, co zvířátka zjistila, že ta zeleň, co přinesla holubička, se dá kouřit. Fin dokáže strávit celé hodiny lítáním z přízemí do prvního patra, tam a zpátky a pořád dokola. Vytřeštěné oči, vlající jazyk, stříkance slin, chomáče chlupů a zkáza jdou mu v patách. V otevřené krajině by uhnal i Bolta a honit ho po domě znamená koledovat si o úraz. Jediná možnost je nechat ho být a počkat, až nabourá do stěny nebo oběhne planetu kolem dokola a vrátí se sám.

2. štěká. Když nelítá, dovede celé hodiny sedět a štěkat. Na zahradě, na schodech, na koberci, na gauči, naschvál. Má vysoký, pronikavý hlas a vypracovanou dechovou techniku, díky které nevypadne z rytmu, ani když ho nakopnete. Jediná možnost jak to zastavit, je přidusit ho polštářem anebo znovu inspirovat k lítání.

3. kouše. Ne snad, že by byl přímo agresivní, kouše jen, pokud děláte něco, co se mu nezamlouvá. Když jsem minulý týden vytírala podlahu (činnost v jeho přítomnosti zcela nesmyslná), přiletěl ze zahrady, aby mi tímto roztomilým způsobem sdělil, že mu mycí prostředek smrdí a překryl jeho synteticky květinovou vůni odérem mokrého psa, který se navíc právě v čemsi vyválel. A když jsem se po něm ohnala mopem, kousl ho taky.

4. žere. Dovede vyskočit metr vysoko a do stejné výšky rozkousat cokoli, co není obtočeno ostnatým drátem. Proto ve chvíli, kdy utichne štěkací staccato a dupot pádících tlapek, můžete se vsadit, že právě devastuje něco vám drahého. Kouše všechno kromě svých kousacích hraček. Když ale před něj položíte misku s jídlem, váhavě usedne a dlouhé minuty nad ní medituje, vrhaje na vás přes rameno zaražené pohledy. Prostě nerad jí, zato rád žere.

Člověk by ho zabil, ale ten prevít má imunitu. Jednak není náš a mimoto má všechny psí emocionální nálože trvale odjištěné. Psíma očima počínaje a tulícími technikami konče. A tak ve chvíli, kdy už dáváte hrnec na plotnu a plánujete k večeři psí guláš, se k vám ta obludka přišourá, rafne vás do kotníku, aby dala najevo, že nastal ten pravý čas pro podrbání za ušima, a vy jste ztraceni.

Psi z okraje světa nemají Fina rádi a on je taky ne. Jedině Alex, vznešený zlatý retrívr policejního souseda, jej povýšeně ignoruje. Procházka s Finem jinak vyvolává reakci srovnatelnou s husitskými bouřemi a pustit ho z vodítka znamená koledovat si o remake nájezdu Tatarů na Moravu.

Nebýt toho psího maniaka, několik posledních týdnů by se v mé paměti slilo v obraz šedivé hmoty, která žila dlouho v osamění v zapomenutém koutě mrazáku. Z letargie mě nevytrhlo ani fakt, že habemus papam (i když F1 je hezčí než B16) a z deprese rozhodně nevyléčil kalendářní nástup jara a populární změna času (bezva, můžeme o hodinu déle sáňkovat). Jediný zážitek, který stojí za zmínku, ale stojí i za zapsání. Ale vzhledem k tomu, že se odehrál ve smutných souvislostech, pro jednou vynechám spisovatelská klišé a literární omáčku a přejdu rovnou k pointě.

Myslím, že většina z vás zná postavu postaršího zaměstnance Hotelu Great Northern v Twin Peaks, kterého vždy taktní agent Rosenfield trefně označuje za vítěze senilcupu, a který proslul mj. díky scéně, kdy stojí nad postřeleným Dalem Cooperem a varovně jej upozorňuje: „To mléko vám vystydne!“ Myslím, že většina z vás asi nezná povídku Panenská plavba od Geralda Durrella, ve které je popsána situace, kdy si Durrellovi chtějí na řecké lodi objednat drink. Číšník se jich zeptá, zda by si přáli uzo s ledem nebo s vodou, a když Durrellovi zvolí led, opáčí: „Promiňte, ale led nemáme.“ Nyní si prosím v duchu spojte vzhled a způsob vyjadřování starce z Twin Peaks s obchodním duchem řeckého lodivoda a máte přesnou představu číšníka, který mou rodinu obsluhoval při obědě v jednom nejmenovaném pražském hotelu. Poté, co nám po cca půl hodině čekání (byli jsme tam sami) přinesl jídelní lístky a po dalších dvaceti se přišel zeptat na objednávku („diktujte mi jen čísla“), zdál se poněkud zaskočen, že nejprve chceme pití. Ještě více jsem ho ale zaskočila já. „Dala bych si svařené víno, prosím.“ Metuzalém: „Promiňte, to neděláme. Ale máme hamburgery.“ „Dobře, tak prosím dvě deci Pinot Gris.“ Metuzalém: „Čeho? Hm, ten nemáme. Asi máte nějaký špatný jídelníček. Mohu vám nabídnout hamburger?“ Když přinesli jídlo, došlo k mírnému zmatení jazyků, poněvadž byly prohozeny přílohy a navíc jedna mísa špaget. Metuzalém s nimi několikrát obešel náš stůl v marné snaze je udat. „A kdo sní ty špagety?“ zeptal se. Můj strýc se zadíval na svou porci svíčkové s těstovinami a nemilosrdně prohlásil: „Asi nikdo.“ A číšník šel i s talířem trucovat za závěs. Nevím, co mě to popadlo, ale po jídle jsem si z čiré zlomyslnosti zkusila objednat kávu. A zase natruc podle jídelníčku. Metuzalém se hluboce zamyslel. „Kávu s koňakem nemáme. Ale mohl bych vám udělat normální kávu. Tu umím.“

K něčemu jsou ale ty závady na životě dobré – zaručeně jimi zabrnkáte na zlomyslnou notu svého okolí. Neumíte si představit, kolik smíchu vzbudil můj nedávný zážitek při ranní cestě z domu, kdy jsem zjistila, že v noci nějaký opeřenec poseděl na naší brance a dal volný průchod své střevní indispozici. Takhle zas*anou kliku jsem v životě neměla. :o)

old man


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: