Posláno autorem: Vesper | 9.7.2012

Nejoblíbenější –ovky

K následujícímu článku mě inspiroval kamarád Enšpígl, jemuž tímto děkuji za propůjčení nápadu podívat se na mou hereckou TOP desítku zase z jiného úhlu. U všech svých oblíbenců se snažím postupně zhlédnout celou jejich filmografii, a popravdě řečeno, vybrat od každého jeden jediný film a ten jmenovat na post od daného tvůrce toho nejoblíbenější nebylo nic snadného.

Nejoblíbenější Barkerovka

Lex Barker, můj první dětský idol, byl dlouhá léta pouze a jedině Old Shatterhandem, až nedávno jsem vzala na vědomí, že natočil i ledacos jiného. Vlastně desítky ledačehos jiného. Především se vyskytoval ve středověkých pohádkách coby šlechtic/pirát/zbojník/etc., až na výjimky pouze povahy ctnostné a ducha ušlechtilého; dalšími kapitolami je jeho tarzaní období a rané kovbojky kolísavé úrovně, pár amerických indiánek a něco evropských horrorů. Při volbě jsem váhala mezi Sladkým životem, protože jeho podání věčně nacamraného snoubence Anity Ekberg je perfektní a navíc si potrpím na Felliniho, a Hadí jámou a kyvadlem, protože je to film, co mě i po x-té baví, ale nakonec jsem vybrala Žuta zkrátka proto, že černá Lexovi mimořádně slušela a v téhle mayovce se podařilo dosáhnout rovnováhy mezi humorem a akcí a Olda je tu prototypem nejlepšího chlapa na Modré planetě, který si v pauze mezi bojem proti zlu a ochranou krásných žen najde čas i na frajeřinu a stírání otrapy Halefa.

Nejoblíbenější Belmondovka

Jean-Paula Belmonda mám zafixovaného spíš jako rošťáka než policajta, a proto jsem si musela na jeho vážnější polohy nějakou dobu zvykat. Pak ale bylo rozhodování hodně těžké, protože jsem zjistila, že ho mám stejně ráda v komických i nekomických úlohách. Do nejužšího výběru se nakonec z první kategorie kvalifikoval Muž z Acapulca a Zvíře, a ze druhé Policajt nebo rošťák a legendární Profesionál. Humor ale zvítězil nad dramatem, protože chlap, který mě rozesměje, je dnes stejně ohroženým druhem jako superhrdina a navíc mám sama potíže s přesuny z roviny imaginární do roviny reálné – a tak jsem zvolila Muže z Acapulca.

Nejoblíbenější Brelovka

Jacques Brel trvale okupuje zlatou příčku v hitparádě mých nej- zpěváků. Jeho filmografie sice není příliš obsáhlá, a jeho filmy se neshánějí příliš snadno, ale to není důvod je opomíjet. Snímky, pod které se podepsal i jako režisér a scénárista (Franz, Le Far West) jsou v podstatě autoportréty, vysoké kvality dosahují dvě filmové kritiky společenských nešvarů (Les Risques du métier, Les Assassins de l’ordre), dále je tu jedna historická (La Bande à Bonnot) a jedna pseudohistorická záležitost (Mon oncle Benjamin) a dvě komedie, z nichž jedna si mě sice na první pohled nezískala, ale na druhý už ano a nic se nezměnilo ani po desátém: Dobrodružství je dobrodružství.

aventure-c-est-l-aventure-1972-14-g

Nejoblíbenější Brynnerovka

V dětství mě Yul Brynner pochopitelně zaujal především holou hlavou a přirozenou dominancí, později svým hlubokým hlasem, pozoruhodnýma očima a fotografickým talentem. Jeho filmografie byl další oříšek, protože v ní mám oblíbených filmů hned několik. V první řadě samozřejmě Sedm statečných, z nichž byl jeho Chris ten nejstatečnější, líbil se mi ale i jako Dmitrij Karamazov v adaptaci z roku 1958, dokonce i coby psychopatický pirát v The Light at the Edge of the World a především jako svérázný král Mongkut z velkofilmu Král a já. Mou představu o tom, jak by měl vypadat princ na bílém koni, ale Yul uvedl ve skutečnost filmem Dlouhý souboj, a proto patří v této kategorii prvenství jemu.

Nejoblíbenější Craigovka

Daniela Craiga jsem poznala jako Bonda, prvního Bonda, na kterého se ráda dívám, protože nevypadá jako manekýn z vitríny módního shopu ani jako Timothy Dalton. Daniel ale natočil i jiné věci a jak se ukázalo, jeho postavy nejsou vždycky osvalení ranaři, ale i docela obyčejní lidé – novináři, učitelé nebo doktoři. Přesto však nemohu jinak, než nechat zvítězit Casino Royale.

Nejoblíbenější Delonovka

Až na pár výjimek jsem viděla všechno, co Alain Delon natočil, a že toho je požehnaně. Z 90 % jde o role ledoborců, sem tam se ale vyskytne i charakter zcela odlišný. Nejvíce sexy byl z mého odborného pohledu jako zabiják Sartet v Sicilském klanu a nejsložitější party ztvárnil v La prima notte di quiete a Panu Kleinovi, ovšem já ho mám z hlediska čistě vizuálního nejraději jako neúspěšného spisovatele v Bazénu.

Nejoblíbenější Gabinovka

Jean Gabin snad nikdy nemohl být mladý, v mých očích je a bude navždy bělovlasým patriarchou s modrýma očima a nehybnou tváří, cedící slova koutky úst. Nejvíc mu slušely role mafiánských bossů a zkušených detektivů, prostě mužů s mozkem a autoritou. Zdařilá byla ale i jeho prelátská kreace ve Svatém roku nebo party v drásavých příbězích Pierra Granier-Deferrea Kočka a Heroin; nezapomenutelná je ale i postava vězeňského vychovatele ze Dvou mužů ve městě. Za svůj nejoblíbenější jsem ale zvolila film, který je v rozsáhlé Gabinově filmografii nenápadným a ojedinělým. Je to Zahradník z Argenteuil, příběh samotářského bručouna Tulipána, který si spokojeně žije ve svém malém světě, pěstuje zeleninu, padělá peníze a maluje obrazy. Příběh, který ve mně vyvolává pocit příjemného klidu a odpoledního slunce. Tak nějak jsem si Gabina vždycky představovala v civilním životě. Až na to padělání peněz, pochopitelně.

Nejoblíbenější Laurieovka

Hugha Laurieho považuji za renesančního člověka v pravém slova smyslu. Skvělý herec, talentovaný muzikant a spisovatel údajně depresivní povahy, ve mně budí dojem laskavého a pohodového člověka. Jeho filmografii nemám ještě zpracovanou, ale přesto i u ní na dilema došlo. Na dilema mezi Černou zmijí, geniálním britským sitcomem, a Dr. Housem, kultovním seriálem o geniálním doktorovi. Humor je humor, ale v tomto případě přiznávám vítězství Dr. Houseovi.

Nejoblíbenější Philipovka

Jsou herci, kteří se mohou vrhat do prostoru, padat ho hlubiny, prožívat svou roli až k infarktu, a jediná emoce, kterou v divákovi vyvolají, je trnutí zubů. A pak jsou tu herci, kteří můžou jenom stát v koutě a nepřítomně se usmívat, a divák z nich nedokáže spustit oči. Do které kategorie patří Gérard Philipe, netřeba dodávat. I přes jeho nadčasovou krásu a omračující charisma jsem jej nikdy nevnímala jako sexuální symbol, bránila mi v tom jakási neuchopitelnost jeho chování, jistá odměřenost a zvláštní křehkost, která vyzařovala z těch očí, jakoby stále zahleděných do jiného světa. Filmů natočil z této desítky nejméně, ale jsou mezi nimi mnohé perly. Mám ráda jeho Valmonta v Nebezpečných známostech, přenesených do současnosti (60. let), Fausta z Ďáblovy krásy, Juliena Sorela v Červeném a černém i nešťastného malíře Modiglianiho z Milenců z Montparnassu. Od dětství ho ale nejvíc miluju v roli Fabrizzia del Donga z Věznice parmské.

Nejoblíbenější Ronetovka

Maurice Roneta jsem zařadila do své TOP desítky nejen proto, že se mi líbí, ale také aby si ho více lidí všimlo, protože je to herec v naší Středozemi neprávem opomíjený (stejně jako např. Giancarlo Giannini, ale ten se mi sem už bohužel nevešel). V jeho případě jsem váhala mezi filmy Bazén a V plném slunci, ale protože jsem Bazén jmenovala nejoblíbenější Delonovkou, za nej- Ronetovku vyhlašuji V plném slunci. Ronetův Philippe, arogantní synáček ze zazobané továrníčkovy rodiny, je na zabití.

Nejoblíbenější Venturovka

Lino Ventura je vzácný případ člověka, který mi byl na sympatický hned na první pohled, a vydrželo mu to. Interpret drsných rolí s jemnou duší, tak jsem ho kdesi popsala. V jeho případě bylo rozhodnuto okamžitě. Přestože jsem musela vzít v úvahu Sicilský klan, kde jedinečným způsobem pojal postavu buldočího komisaře Le Goffa, Motýla na rameni, film, o které nemůžu nic napsat, protože ten se musí vidět, a Bídníky z roku 1982, protože lepšího Jeana Valjeana jsem neviděla, nej- Venturovkou pro mě vždycky a jednoznačně budou Dobrodruzi, překrásný příběh o přátelství až za hrob a o odvaze uskutečňovat své sny i sny těch, kterým to smrt překazila.

—-

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: