Posláno autorem: Vesper | 13.6.2012

Dlouhý souboj / The Long Duel

„Kdykoli se běloši pokoušeli převychovat domorodé kmeny, skončilo to jejich záhubou.“

Dobrodružný

Velká Británie 1967

Režie: Ken Annakin

Hudba: John Scott

Hrají: Yul Brynner, Trevor Howard, Harry Andrews, Charlotte Rampling, Andrew Keir, Laurence Naismith, Maurice Denham, Zohra Sehgal, Edward Fox

V exotickém prostředí Indie první čtvrtiny dvacátého století se odehrává dramatický příběh, v němž dochází ke konfliktu dvou silných individualit. Kapitán Young rozumí indickým kmenům, ovšem stojí na straně britské policejní moci v kolonizované Indii a respektovaný, charismatický Sultán se snaží vést svůj lid v boji za svobodu. Ozbrojeným střetům se nelze vyhnout, přesto se zde nachází prostor pro uznání autority soupeře a smyslu pro čestné chování. (CSFD)

Obrovské překvapení. Očekávala jsem „mayovku po indicku“ – odlehčenou dobrodružnou záležitost se spoustou papundeklu, decentním náznakem násilí a ještě decentnější romantikou, tradičně skvělého Yula Brynnera a zástup statistů okolo něj, případně proti němu (z čehož jeden bude hrát hrozně podlého padoucha a ostatní budou k ruce coby boxovací pytle). A ono ne.

Na jedné straně pomyslné barikády stojí Sultán, jehož kmen britští kolonizátoři zajali, aby původní osadníci mohli žít šťastně až do smrti pod jejich dohledem. Sultán je ovšem muž pevných názorů a místo, aby před britskou iluzí upadl do vděčného vytržení, začne Britům se skupinou svých mužů patřičně zatápět. Na jeho hlavu je tudíž záhy vypsána odměna a on sám je indickým lidem, který více či méně otevřeně Angličany nenávidí, povýšen na piedestal symbolu boje za svobodu. Jemu samotnému však jde jedině o osvobození vlastních lidí, aby mohli žít jako předtím – svobodně, nikoli „v kleci“.

Proti Sultánovi stojí jednotka Britů, čítající řadové vojáky, indické kolaboranty a poněkud překultivovanou společnost důstojníků, velvyslanců a jiných vysoce postavených tlam, kteří to s Indií myslí zatraceně dobře, a jsou navýsost přesvědčeni, že jediným správným postupem je, vytvořit zde „malou Anglii“. Výjimkou v jejich řadách je kapitán Young, původním povoláním a povahou antropolog a v očích krajanů nenapravitelný exot, který se jako jeden z mála svého druhu upřímně zajímá o indickou kulturu a její obyvatele, aniž by ji toužil měnit k obrazu britskému. Osud tomu však chce, aby právě on stanul v první linii boje proti Sultánovi, v dlouhém souboji, který nemůže skončit dobře.

Scénář se nepokouší o jednostrannou glorifikaci té či oné strany. Sultán je sice přitažlivý muž (jediný v celém snímku), jeho lidé jsou ale v podstatě klasičtí filmoví hrdlořezové bez vyhraněných osobností. U postav Angličanů je větší snaha o propracovanost, sympatie však budí pouze kapitán Young, který bojuje nejen se Sultánem, ale i s vnitřním dilematem člověka ve své podstatě mírného a přemýšlivého, který netouží po ničem jiném než po klidném životě, a namísto toho nyní musí jít po krku muži, jehož motivacím nejen rozumí, ale kterého i obdivuje. A jeho protivník to vidí podobně. „Za jiných okolností jsme snad mohli být přátelé,“ konstatuje Sultán, při jednom z jejich setkání.

Dlouhý souboj sice spadá do kategorie dobrodružných snímků z exotického prostředí, pravidlům žánru se ale v lecčem vymyká. Jistě, je tu krásná příroda, ale jsou tu také kulisy krásné přírody, před kterými se někdy až příliš očividně herci pohybují. Romantika je tradičně minimalistická, ovšem násilí má do choreograficky detailně propracovaných a krveprostých bitek daleko. Na řadu přijde i kulomet a pravidlo „ženy a děti první“ tu má poněkud odlišný kontext. Příběh je ve střední části příjemně předvídatelný, ovšem úvod a především závěr mohou i zkušeného diváka vyvést z konceptu. V posledních minutách sice dojde na tradiční „smrtelné zranění jedné z hlavních postav, ale ne tak smrtelné, aby dotyčný nezvládl odříkat/vychroptět ještě pár stránek monologu/dialogu“, ovšem úplný závěr mnou poněkud otřásl.

Snímek má příjemnou hudbu a vyváženou atmosféru, ovšem jeho hlavní devízou jsou herecké výkony hlavních protagonistů. Yul Brynner je dokonalý, očividně si roli Sultána užívá, a jeho charisma je omračující. Trevor Howard je příjemně civilní, místy zajímavě nejednoznačný, a velmi mi připomínal jistého majora z CI5 (což je poklona). Ostatní postavy nemají příliš prostoru, některé pak jsou do příběhu vtěsnány poněkud násilně – zvlášť otravná je postava zhýčkané důstojnické dcerunky Jane v podání Charlotte Rampling.

Tradičním žánrovým atributem jsou i repliky na téma svoboda vs. nesvoboda, a tradiční je i jejich správná hierarchická posloupnost, která je divákovi na stříbrném podnosu a s odrazem západu slunce servírována. Dlouhý souboj však namísto očekávaného morálního dogmatu předkládá otázku: je svoboda vysněnou osvobozující hodnotou, nebo je to jen iluze, vzdálenost, která člověka dělí od nejbližšího mantinelu? V závěru pak jde tato otázka až na dřeň.

Postavy kapitána Younga i Sultána projdou během příběhu zásadní vnitřní katarzí. Oba si totiž uvědomí, že to, co člověk považuje za nejlepší pro sebe a pro lidi okolo, vůbec tím nejlepším být nemusí. Young považuje násilnou kolonizaci cizí země za obrovskou chybu a bezpráví, páchané technicky vybavenějšími Evropany na obyvatelstvu cizí, avšak svébytné kultury, avšak jako pouhá součást systému a politické strategie je proti vývoji událostí prakticky bezmocný. Sultán naproti tomu má jistou moc věci ovlivnit a dát do pohybu podle svého uvážení. Postupně si však s bolestným rozčarováním začíná uvědomovat, že jeho lidé, pro které se pokouší vybojovat svobodu, o tuto svobodu vlastně tolik nestojí, a že fakt, že se člověk snaží ze všech sil, bohužel neznamená, že věci nedopadnou špatně.

 —-


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: