Posláno autorem: Vesper | 9.5.2012

Sedm statečných / The Magnificent Seven

„Najdou se takoví.“

Western/Dobrodružný/Drama

USA 1960

Režie: John Sturges

Hudba: Elmer Bernstein

Hrají: Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn, Robert Vaughn, Brad Dexter, Horst Buchholz, Eli Wallach, Vladimir Sokoloff, Whit Bissell, John A. Alonzo, Rosenda Monteros

Chudá vesnice v horách severního Mexika trpí nájezdy banditů vedených desperátem Calverou, který je pravidelně okrádá o úrodu a zásoby. Vesničané se rozhodnou nakoupit v nejbližším městečku zbraně a Calverovi se postavit. O pomoc požádají pistolníka Chrise, který jim poradí, aby si místo zbraní, se kterými neumějí zacházet, najali profesionální střelce – a sám se věci ujme. Podaří se mu dát dohromady šest dalších mužů, se kterými odjede do vesnice. Přestože však z prvního setkání z bandity vyjdou vítězně, vyhráno zdaleka nemají…

Existují desítky důvodů, proč vidět Sedm statečných. My si povíme těch prvních sedm.

1. Chris a jeho leopardí chůze

ChrisChris, vůdce Statečných, je od prototypu westernového hrdiny vizuálně velmi odlišný. Přestože i většina ostatních není co do vzhledu zrovna konvenční, jeho postava se stala základním identifikačním prvkem tohoto snímku. Pistolník v černém, s holou hlavou, exotickou tváří a pohyby kočkovité šelmy vstoupil do filmového světa v roce 1960 a zůstal tam dobrých 15 let. Sám sebou byl (bohužel) v několika škvároidních pokračováních, stejný design pak propůjčil mj. postavě Sabaty v posledním díle italské westernové trilogie, nebo zabijáckému robotovi ve slavném sci-fi thrilleru Westworld. To vše v podání charismatického Yula Brynnera.

2. Vin a jeho průpovídky

VinStejně jako Chris není tradičním pistolníkem staré školy, i Vin se vymyká žánrovým klišé. Jakkoli je vnímán jako ten nejvtipnější se Sedmi, v žádném případě není komickou dekorací, která poskytuje lokální uvolnění napjaté atmosféry, ani pouhým nadhazovačem hlavní postavy. Jeho bonmoty jsou dvojsečné a dovedou vyvolat pobavený úsměv stejně jako zrychlení srdečního rytmu. Vin je „druhý Statečný“ a Chrisův pobočník. Přestože s jinými postavami se Chris zná již delší dobu a s Vinem se seznámí až v průběhu filmu, je to právě Vin, který má ke Chrisovi nejblíže. Mimochodem, v původním znění jeho průpovídky místo úsměvu vyvolávají spíš mrazení v zádech.

3. Harry a jeho zlaté oči

HarryZatímco o postu „prvního“ a „druhého Statečného“ nemůže být sporu, další příčky již neexistují. Harry s příznačným příjmením Luck je Chrisův kamarád, který se přidá do party s vidinou „něčeho víc“, co za celou akcí podle jeho názoru vězí. Není přece možné, aby se chlapi této kategorie vydali kamsi do pustiny bojovat s několikanásobnou přesilou za tak směšnou odměnu. Harryho postava stojí spíše ve stínu ostatních, ale prodělá v průběhu děje největší vývoj.

—-

4. Bernardo a jeho děti

BernardoStateční nejsou hrdinové bez bázně a hany a ani se za takové nepovažují. Protloukají se životem bez závazků a bez cíle a zdrojem jejich obživy i životní pojistkou je schopnost rychle tasit a s tím související morální relativismus. Na obdiv a vděčnost reagují s pobaveným sarkasmem nebo zatrpklou ironií. „Boží požehnání mě neživí,“ opáčí Chris na zbožná přání vesničanů. „Ta bouchačka je tvý všechno,“ podotkne nejmladší Chico na jiném místě. „Díky ní se potýkáš s každým barmanem a karbaníkem,“ oponuje mu Vin bez obvyklého dobrého rozmaru, „domov nemáš, ženu nemáš, děti… ne. Vyhlídky jsou nulový.“ V disciplíně sebeironie ale nad všemi vítězí Statečný mexicko-irského původu Bernardo, který se spřátelí s místními dětmi.

5. Lee a jeho nervy

LeeZatímco ostatní Stateční se chovají, jako by měli nervy z ocele, Lee působí jako raněné zvíře. Pohled na jeho noční děsy není příjemný, ale dává skupině profesionálních střelců rozměr lidské křehkosti. Zatímco slabá místa ostatních problesknou jen chvílemi, Lee prožívá těžké úzkostné stavy, jakými by na jeho místě nejspíš trpěla většina lidí. Každý Statečný má svůj stín, se kterým se musí vnitřně vyrovnat, avšak jen Lee bojuje otevřeně. Jakkoli jeho postava budí chvílemi soucit, v závěru jejího vývoje jej vystřídá obdiv a respekt.

6. Britt a jeho nože

BrittBritt má ze Sedmi nejméně replik (celkem 11), o to větší pozornost je ale věnována jeho umění s pistolí a nožem. Podobně jako Chris, i on na sebe strhává pozornost výraznou fyziognomií, a spolu s Chrisem tvoří duo těch neostřejších. Britt se nezajímá o ženy, o děti ani o zlato, a na první pohled ani nemá žádný vnitřní konflikt. Mimo akci se drží stranou od ostatních – zpravidla spí někde pod stromem, – o Chrisových rozhodnutích nediskutuje a pokyny plní beze slova. V kolektivu se neprosazuje, nemá potřebu si nic dokazovat. Působí jako klidná síla, suverénní a zcela soběstačná. Jde o nejzáhadnější postavu ze Sedmi, která chvílemi působí až děsivě.

7. Chico a jeho corrida

ChicoChico je nejmladší ze Statečných a ten, jehož cesta mezi ně byla nejdelší a rozhodně ne jednoduchá. Za Chrisem přichází plný ambicí být jako on, pokud možno snadno a rychle. „Hřbitovy jsou plný těchhle kluků, velmi mladých a velmi pyšných,“ říká o něm Chris poté, co jej svérázným způsobem odmítne. Postava Chica má komický potenciál, který není založen na replikách, ale na jeho povahových rysech – nerozvážnosti, impulzivnosti i jisté hravosti, která v něm místy vítězí nad touhou získat si uznání ostatních. Z pistolnické party je Chico nejméně tvrdý a životem poznamenaný. Scéna, kdy se opilý a zhrzený dopotácí za Statečnými do saloonu, patří k nejlepším momentům filmu.

Na Sedm statečných se dá samozřejmě pohlížet různě. Je možné jejich kvality porovnávat s japonskou předlohou, nebo film rozebírat z hlediska etické otázky, zda je či není na místě vidět hrdiny v najatých zabijácích. Můžeme se i zabývat důvodem, proč měl někdo potřebu na tento kultovní snímek navázat hned několika prachmizernými sequely, kterým se každý, komu ještě zbylo pár neuronů a hrst pudu sebezáchovy – a je schopen přemoci zvědavost – obloukem vyhýbá. Jak říkám, Statečné je možné vidět z mnoha různých úhlů – ale je nemožné je nemilovat. :)

P.S.: vřele doporučuji vyhnout se obloukem novému českému dabingu a držet se kvalitního starého, anebo původního znění.

—-

The Magnificent Seven

Reklamy

Responses

 1. Jestli ona te exotika Brunnera nebude způsobená tím, že byl Armén :) Zatímco Bronson je, pokud se nepletu, Ukrajinec :)

  • Přibližně tak, ano. :)) Já osobně se přikláním k teorii, že YB přinesl čáp, než že byl Rus… (je pak ještě sympatičtější :) Rodiče Bronsona prý byli z Litvy nebo z Polska nebo odkud, Buchholz byl Němec a rodiče Brada Dextera byli Srbové. Hezká společnost. Mimochodem, zrovna dnes jsem narazila na článek, kde autorka dštila oheň a síru nad tak pokleslým příběhem nájemných vrahů… :/

   • Ano, s tím čápem by to docela dobře mohla být pravda :) Armén má ovšem do Rusa dost daleko :) O Dexterovi jsem to nevěděl.
    No, autorka musí mít s tímhle náhledem na svět opravdu těžký život. Tipoval bych Šabatovou.

    • Podle všeho byl Rus (arménskou teorii neznám), resp. prokazatelně v Rusku strávil část dětství, ale vlastně se dodnes neví, kdy a kde se narodil. Nejčastěji se uvádí Vladivostok. Nedávno jsem o něm viděla jeden dokument (The Man Who Was King) a prý na otázku po jeho původu sám schválně říkal pokaždé něco jiného (jednou to bylo Rusko, pak Švýcarsko…). Pravděpodobní jsou mongolští a cikánští předkové, možná i japonští, ale těžko říct.

 2. Mě by i napadlo, že scénář je směsicí thrilleru, pohádky a pistolnické rytírny, jak už westerny bývávaly, ale takovou klasiku a filmovou ikonu je zbytečné kriticky cupovat. Autorka mohla zmínit veleslavnou titulní melodii a mého oblíbence-poněkud nedoceňovaného, skvělého herce-Eli Wallacha (židovsko-polský původ). Já na filmy už nekoukám, ale občas přemýšlím nad tím, proč stálé reprízují, a já sleduji české filmy, jako Faunovo velmi pozdní odpoledne nebo Na chalupě u lesa. Nestřílí se tam, neodehrávají milostná dramata, nejsou speciální efekty, prvoplánový humor. První klasika o stárnutí a pomíjivosti života, druhý asi by se dalo říci „Svěrákovština“-je srandovní, že jsem byl na divácké premiéře, už nevím, ve kterém kině na Václaváku a bylo nás tam doslova 7-10.

  • Tak, Svěráci jsou úplně jiné kafe, které si také ráda dávám. :) Na každý žánr musí ale být správná konstelace – alespoň u mě.

 3. Škoda, že není u těchto postav napsáno kdo je původně daboval, viděl jsem včera tento film na Cinemax, s novým dabingem a děs běs, vypnul sem to, tahalo to přímo za ušiska


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: