Posláno autorem: Vesper | 23.1.2012

Nevinný / L’innocente

„Manželství se musí bránit i před našimi vlastními city.“

Drama/Romantický

Itálie/Francie 1976

Režie: Luchino Visconti

Hudba: Franco Mannino

Hrají: Giancarlo Giannini, Laura Antonelli, Jennifer O’Neill, Rina Morelli, Massimo Girotti, Marie Dubois, Marc Porel

Viscontiho volné zpracování stejnojmenného románu Gabriela d´Annunzia zobrazuje svět rozbitého manželství Tullia Hermila (Giancarlo Giannini) a Giuliany (Laura Antonelli). Do sebe zahleděný Tullio manželský svazek udržuje, přestože žije s manželkou už léta odděleně, a navíc se veřejně stýká se svou milenkou Teresou Raffo (Jennifer O’Neill). Když se však Tullio dozví, že jeho žena má poměr se slavným spisovatelem Filippem d´Arboriem (Marc Porel), začne žárlit a pokusí se obnovit manželské soužití. Ukáže se však, že Giuliane čeká s Filippem dítě, a Tullio, poté, co se mu nepodaří ji přimět k potratu, sáhne k nejhoršímu…

Působivé výpravné drama, které se stalo Viscontiho labutí písní, nese všechny atributy jeho tvorby. Silný příběh, bezchybné herecké obsazení, dokonalé vizuální zpracování. Jednotlivé scény připomínají obrazy starých mistrů, postavy do nich zapadají stejně přirozeně jako brokátové drapérie, mramorové podlahy nebo vázy, přetékající květinami.

Hlavní postava příběhu, Tullio Hermil, je bohatý aristokrat, muž na vrcholu sil, jehož dny se skládají ze společenských událostí a lekcí šermu, noci pak z milostných dobrodružství. Žije životem svobodného člověka, nespoutaného náboženstvím ani odpovědností. S avantýrami se nijak netají, a vlastní manželky si všímá jen ve chvíli, kdy se potřebuje svěřit se svými milostnými problémy. Giuliana jeho bezohlednosti čelí s důstojností dámy i trpělivostí dobré křesťanky, za touto slupkou však lze tušit žárlivost, hněv, zklamání i ponížení mladé ženy, která se z lásky vdala za muže, který o ni nestál.

Aktuálně má Tullio nový objekt zájmu – pyšnou vdovu Teresu, kolem níž se to muži jen hemží. Teresa sice podlehne Tulliově šarmu, nenechá se jím však ovládat, v míře sebevědomí a nezávislosti jej naopak převyšuje, což způsobuje, že její majetnický milenec je jí čím dál víc posedlý. A jak je jeho zvykem, ublíženě se svěřuje Giuliane. Giuliane, která je „jako jeho sestra, bez které nemůže být“, ale jejíž city mu nestojí za jedinou myšlenku.

Pak se ale k Tulliovi dostane zpráva, že jeho opomíjená žena má poměr se spisovatelem Filippem d´Arboriem. Zničehonic se středobodem jeho vesmíru stává manželka, a jedinou emocí žárlivost. Pokusí se obnovit manželský život tam, kde kdysi začal („pokusme se být dva noví lidé, kteří se potkávají poprvé v životě“), ale vzápětí přichází další rána: Giuliane je těhotná a otcem je bezpochyby d´Arborio. Zatímco Tulliova matka radostně očekává první vnouče, její syn nutí svou ženu k potratu. Tentokrát však tvrdě narazí – Giuliane vzhledem ke svému náboženskému přesvědčení odmítá, a dítě na svět přivede. Přestože její milenec mezitím umírá na neznámou tropickou chorobu, Tulliova žárlivost a nenávist k nevlastnímu potomkovi neustále roste. Ve své zvrácené logice si usmyslí, že když odstraní dítě, ve kterém spatřuje původce svého utrpení, bude moci s Giuliane žít šťastně až do smrti. K činu se odhodlá o vánoční noci a skutečně způsobí malému Raimondovi smrt. Tím však navěky ztratí i svou manželku, která na „tom stokrát zapřeném tvorečku“ lpěla víc, než si dokázal představit. Antická tragédie se blíží k vrcholu, Tullio však i nadále vypadá zcela nedotčen tím, co způsobil, přesvědčený o tom, že není peklo ani Bůh, a pro jeho skutky tudíž žádný soudce, a on je v podstatě nevinný. Dokonce to vypadá, jako by sám sebe považoval za oběť. „Mně je jen líto, že jsem přispěl svou troškou do toho pokleslého románku,“ svěřuje se Terese. „Necítím výčitky a neospravedlňuju se. Lidská spravedlnost se mě netýká, protože pro mě tu není soudce.“ „Ty jsi netvor,“ konstatuje ona. „Proč nás vy muži jednou rukou vynášíte ke hvězdám, a druhou nás srážíte k zemi?“

Tullio je typ člověka na jedné straně zcela sobeckého a amorálního, muže, pro kterého jsou ženy lovnou zvěří, a který existenci svých tužeb pokládá za relevantní důvod pro jejich bezodkladné uspokojení, na straně druhé člověka, který si je jistý sám sebou, svou pravdou, a naprostou adekvátností svého jednání, jakkoli zvráceného. Jeho absolutní nedostatek sebereflexe ho vede k tomu, aby své jednání nazýval morálkou a své postoje za jediné správné. Ze sobectví obviňuje Giuliane, když si chce nechat své dítě, z krutosti Teresu, která nepřipustí, aby se stala jeho loutkou. Odmítá uznat existenci Boha – „Sám na sebe beru veškerou zodpovědnost. Nemám peklo ani nebe. Jsem svobodný.“ – náboženství považuje za alibismus nebo v lepším případě za produkt lidské fantazie. „Podle mě se můžeme spoléhat jen na sebe. Není to pohodlné.“ Tullio nepochybuje, nemá strach, výčitky ani iluze, cítí se svrchovaným pánem svého života –  a neuvědomuje si, že se z něj stal samolibý sadista, ve kterém zbývá jen pramálo lidského.

Visconti zde – důrazněji než jinde – prostřednictvím obrazů minulosti nastavuje zrcadlo horní vrstvě soudobé společnosti, lidem movitým, vzdělaným a vysoce postaveným, s vytříbeným chováním i vkusem, uvnitř však prázdným, povrchním, plným přetvářek a schopných zvráceností nejhrubšího zrna. Lidem, kteří si neuvědomují, ani nepřipouští, že se již dávno stali vlastními karikaturami, a v zájmu svého sobectví se neštítí ničeho.

V hlavních rolích exceluje Giancarlo Giannini, který mě zaujal ve vedlejší roli La prima notte di quiete, a Laura Antonelli jako křehká Giuliane. Marc Porel v roli spisovatele d´Arboria je k poznání i přes vousy, a Rina Morelli je v partu Tulliovy matky tradičně dokonalá. Film je vizuálně nádherný, ale příběh natolik strhující a drásavý, že po skončení nezanechává zrovna příjemný pocit.

—-

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: