Posláno autorem: Vesper | 29.12.2011

Merry & Happy

Letošní Vánoce na okraji světa byly ve znamení velkého ticha. Obyvatelé okraje světa je strávili ukryti za zdmi, záclonami a radiátory svých domů, takže nějaké všechny známé a přátele vítej, zajdi k sousedům, se nekonalo. Teprve poté, co se vánoční víkend překulil zpátky k pracovním dnům, vyšli starousedlíci na světlo denní, ovšem všichni natolik předávkováni rodinnou atmosférou, přecpáni jídlem a překomunikováni, že byla vyšší pravděpodobnost, že vás pokouše soused, než jeho pes.

Poslední dny před svátky strávilo české království v černém hávu. Okraje světa se to dotklo jen okrajově, konkrétně tak, že jsem nemohla na roráty a nemusela do práce – díky Policii ČR, která zátarasy a ochranná opatření pojala důsledněji než obvykle, a moudrosti Náčelníka Dunivého Hroma, který ví, že poslední den před Vánoci už stejně pracuje jen on, pohřeb nepohřeb. Celá ta smutná státní záležitost ale měla jednu kladnou stránku: že s tím malým ušatým Maďarem, co si vzal Carlu Bruni (ale s sebou ji nevzal), přiletěl do Prahy i Alain Delon.

Naše rodinné Vánoce dopadly dobře a odehrály se podle obvyklého, léty prověřeného scénáře. Jediná změna spočívala v tom, že jsem se po letech vypravila na půlnoční – do farnosti na okraji světa. A byla to veliká, veliká chyba. Jakkoli je to v rozporu s mým jménem, nejsem fyzicky schopná ponocovat. Se spánkovým deficitem z předchozích (tý)dnů teprve ne. Během mše jsem usínala vyčerpáním vestoje. Mimoto jsem zvyklá být v posvátných prostorách v roli hlavního ignoranta, co nezpívá (z lásky k bližním), a jehož základním liturgickým postojem je stepování u zadních dveří (pro případ nutnosti rychlé evakuace) s rukama vraženýma do kapes (vzhledem k teplotě pod bodem mrazu a pohřešovaným rukavicím). Teď ale byl takových plný kostel a atmosféra jak ve frontě na banány. No zkrátka, přišla jsem, viděla jsem, přežila jsem… Příští ráno mě pak vzbudilo sluníčko a špatné svědomí, a tak jsem se dokopala na jitřní (10.00). A ta byla nádherná.

Vzhledem k faktu, že epicentrum našich Vánoc je tradičně situováno u mých rodičů, hlavní náplní svátků bylo cestování k nim a zpět na okraj světa. V běžném provozu trvá jedna cesta hodinu a čtvrt, čtenáři zběhlí v matematice, kombinatorice, deskriptivní geometrii, zeměpise a svátečních jízdních řádech jistě sami snadno spočítají, kolik času to letos skutečně zabralo*.

S jistou hrdostí mohu prohlásit, že letos jsme všechny vánoční tradice dodrželi. Jablka jsme nekrájeli, papuče jsme neházeli, kapra jsme nesmažili, a na Popelku jsme se dívali na sv. Štěpána. My jsme totiž taková zvláštní rodina. Jablka koušeme (my, kteří ještě máme nějaké zuby), papuče nosíme (sláma hřeje), kapra nejíme (není mezi námi žádný patolog a mimoto odmítám trávit Štědrý večer s pinzetou proklatě nízko), a na Štěpána se nescházíme na husu ani na kachnu, ale na Tři oříšky, které si zato vychutnáme – bez zmatku kolem štědrovečerní večeře a dárků – a taky bez reklam.

Vánoce odešly, Nový rok ještě nedorazil, nastalo pár šedých a unavených dní. Pracovních, ano, ale v mém případě v poněkud úsporném režimu. V deset přijdu do práce a do tří se snažím vyhýbat kontaktu s kolegy. Konkrétně Náčelníkovi, který se – poté, co málem zemřel na anafylaktický šok z jablek (WTF?!) v bramborovém salátu – horečně chystá na Silvestra v divočině, a všem, kteří mají neovladatelné nutkání se neustále svých bližních dotazovat „tak co Vánoce???“ (no, my jsme měli Štědrý den, pak Boží Hod a pak sv. Štěpána…), „co chystáš na Silvestra???“ (jít spát až v deset), „a co předsevzetí???“ (prosím?!), a tak všelijak podobně. Upalte mě na hranici asociálů, ale jsem prostě unavená. Úderem třetí dopíjím čtvrté kafe a odcházím, předstíraje, že je pět. Pak si jdu zaběhat – sama. Těsně před hodinou soumraku vypadá totiž okraj světa přesně jako exteriéry první scény Mlčení jehňátek, a to k běhu přímo vybízí… :)

—-

* ani se neptejte. :)


Responses

  1. Ať přány moc nezmastím
    Vytesaným do skla oknem
    PFff, snad ho vítr neodfoukne
    Dobry dvoutysicidvanácty


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: