Posláno autorem: Vesper | 22.12.2011

A zase po roce… adventní týdeník

Stejně jako loni, i letos si vedu adventní týdeník. Každý následující pátek se proto tento článek rozroste o události minulého týdne. Přeji hezké počtení i hezký advent.

První adventní neděle nezačala nejlépe. Potkala jsem Náčelníka Dunivého Hroma, který nemá rád Vánoce, ale zato má rád teorie o konci světa. A pokud vám takové vyhlídky začnou připadat jako příjemná alternativa programu na nadcházející pracovní týden, něco zásadního nejspíš není v pořádku ani s vámi.

Ale tak zlé to zase není. V pondělí mě pravidelně baví Dr. House a v úterý jsem pobavila já své sousedy (jejich) oblíbeným komickým číslem, nazvaným „Vesper věší vozdobičky“.  Sledovanost mám skoro stejnou jako House. Opět se mi podařilo ze šňůry barevných žároviček vytvořit v okně podivuhodný abstraktní ornament, který letos připomíná srdce po bypassu. Po loňské ledvině je to docela pokrok. Jinak po nekonečných dnech, týdnech a rocích, které jsme strávili pod příkrovem mlh (a ne všechny byly zrovna epesně boží), nastalo pár krásných slunných dní (během kterých vykvetly kočičky a objevily se velikonoční reklamy), a nyní nastalo pravé a nefalšované zimní období dešťů. Už se těším na ledovku a inventuru kostí.

S adventem neodbytně přichází i otázka být či nebýt na rorátech. Již po mnoho let si jednou za advent dopřávám adrenalinový zážitek katedrálních rorátů (5.45), které obnáší menší ranní přivstání (3.15) a příjemnou cestu (mrazivou, namrzlou a naprosto bezpečnou) noční Prahou. Letos jsem se je – vzhledem ke spánkovému deficitu a oslabené imunitě a vůli – rozhodla vypustit, a zvolila přijatelnější variantu – „dětské roráty“ v místní farnosti a v sympatickou hodinu (17.30). Ostatně farníci říkali, že jsou super. A byly. Dětí bylo asi třicet, většinou pod pět let, a přesto se nekonalo ani dupání, ani kňourání, ani brečení, ani mlácení, ani vraždění. Mše proběhla jen za svitu svíček a celebrant zřejmě dětičky před začátkem zhypnotizoval, protože nejenže ani náznakem nezlobily, ale dokonce ani nepodpálily kostel. Musím říct, že mě to zaskočilo. Přišla jsem se zapnutým ostrovtipem a odjištěným hasičákem a odcházela dojatá. Ita est.

pátek po 1. neděli adventní

——

Od loňska mi pro pozdní příchody do práce zbyla výmluva na zamrzlý zámek u branky. Obvykle jsem samozřejmě šéfovi vděčná, že když mě před polednem potká, nejenže mě nevymaže z mapy, ale ani nepozdvihne obočí. Ale tahle nevyužitá, a navíc pravdivá výmluva mě během roku trápila, a pamatuju si, jak jsem vyhlížela příležitost ji uplatnit. Hlavně v červenci. No nic, teď už je to passé. V zimě nejsou totiž žádné výmluvy třeba, neboť Náčelník ví, kde bydlím, a je rád, když dorazím vcelku – kdy, nehraje roli.

Zelená je louka, na tý louce chvojka, máme tu divoké kočky, jedí kaši z hrnka. Majitel grilu U rezavého klíče, o kterém jsem kdysi utrousila uštěpačnou (ale pravdivou) poznámku, týkající se jeho vývěsní cedule a chcíplé kočky, šel (konečně) do sebe a u dotyčné cedule nyní denně nechává kastrůlek se zbytky z kuchyně pro pozůstalé dotyčné kočky. Je povzbudivé vidět, jak blížící se svátky na lidi působí; já osobně mu tleskám. I proto, že jsem kolem té cedule i ostatků musela dost dlouho chodit.

Epicentrum neřestí, náš lokální kloub Průvan ohlásil premiéru vzdělávací divadelní hry Hloupější vyhraje, a pro děti a slabší povahy snesitelnějšího kusu Jak medvědi vařili. Hotel duchů má zbrusu novou fasádu v chutném odstínu žluklého másla a dočasná zastávka u potoka skončila po jedné divoké noci v potoce.

Jako má Ankh-Morpork Kachního muže, tak má okraj světa Kytarového muže. Chodí po okraji hladov’ sem a tam, a na hlavě nosí kytaru, na kterou v této poloze příležitostně i hraje. V pondělí takto preludoval nad jezerem a do rytmu tancovali Mikuláš, čert i anděl… Moje paní domácí má nového přítele, osmdesátiletého štramáka – naturistu. A já mám v posledních dnech chuť přejmenovat svůj blog z Je ne sais quoi na Je ne sais pas.

pátek po 2. neděli adventní

——

Znáte také ona rána, kdy vstáváte tak unavení, že si nevšimnete plcha v čajové konvici, Kloboučníka ve skříni pozdravíte a kočce Šklíbě, která vám se rozvaluje na knihovně, nalijete mléko, aniž byste se nad kteroukoli z těchto skutečností pozastavili, natož uvažovali? Já jsem v poslední době tak unavená, že mě po ránu překvapí, když nenajdu plcha, Kloboučníka a Šklíbu na svých místech.

Po zveřejnění minulého příspěvku jsem byla konfrontována s několika radikálními názory ve smyslu, že taková nedisciplinovaná a neloajální osoba si tak tolerantního šéfa nezaslouží. K tomuto bych ráda podotkla, že Indiáni nedávají jména omylem, a Náčelník Dunivý Hrom by výstižnější mít ani nemohl. A co se mé nedisciplinovanosti týče, není to tak zlé. Zpravidla chodím přesně – přesně tři hodiny poté, co se vzbudím. A jak každý vzdělaný člověk ví, ráno nastává tehdy, když se organismus probudí.

Ještě větší ohlas způsobila moje zpráva o naturistovi v domě. Během týdne mě známí i neznámí zahrnuli nápady na možné řešení naháčské otázky – „trojúhelníkem“ pod stromeček počínaje a brokovnicí konče. No, hlavně doufám, že to není nakažlivé. V Hotelu duchů v neděli slavnostně otevřeli „privátní saunu“ a v místní farnosti se konalo farní kafe na téma „Nahé jsou národy bez knih“. Prý to bylo velmi dojemné.

pátek po 3. neděli adventní

——

Konec adventu přinesl pár lopat sněhu a jeden státní pohřeb. Co dodat? Snad jen, že mám tolik práce, že si jdu raději lehnout. :)

Tak merry and happy!

čtvrtek po 4. neděli adventní

——

Reklamy

Responses

  1. Na rorátech jsem byl naposledy před nějakými deseti lety ve Vyšším Brodě. Začínaly, tuším, ve čtyři ráno. Možná v pět. Byl jsem tam úplně sám a byl to fantastický zážitek :)

    • Jj, je to zážitek, ale ty následky… Moje rozhodnutí je letos vypustit bylo zcela nezvratné až do chvíle, kdy zasáhl osud, okolnosti a okolí. Těším se, až o tom budu psát, protože to bude ve chvíli, kdy je budu mít šťastně a vesele za sebou. :)

  2. Hezké malůvky vůkol i okol stěn!


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: