Posláno autorem: Vesper | 13.10.2011

Prší nám do Martini

Podzim mám ze všech ročních dob nejradši. Slunečné dny, kdy ještě není taková zima, že by člověku lezla na mozek a na morek, kdy stromy hrají barevnou symfonii s tóny od zářivě žluté po temně karmínovou, kdy se ze skříní vytahují bundy a doplňují zásoby kaštanů v kapsách, kdy po ránu jsou epesně boží mlhy a večer se slunce kuku kutálí za obzor ladně, jako když se z koruny snáší uschlý list… nádherné období. Letos trvalo přesně tři dny.

Nerostou houby, je kyselá půda, / všude je pusto, jen tu a tam zrůda. / Jak něco vyraší, hned se to zmrší, / v rádiu říkali, že málo prší. / Dva roky pršelo, i šutry změkly, / houby však nerostou a srny se vztekly.

Málo nám prší, to nemohu říct. Náš interaktívny rozprávkový dom vyhodnotil míru srážek na druhý stupeň povodňové aktivity, spustil topení a nad komínem roztáhl paraple. Jediné topné těleso, které se k životu neprobralo, bylo pochopitelně a na potvoru to v mé ložnici. Nepomohly zápalné oběti ani brunátné násilí a tak jsem vytasila péřovku a palčáky a oprášila funíka a recept na supercloumák. Naštěstí než se vedlejší účinky náhradních řešení stihly fatálně podepsat na účtu za elektřinu a mých játrech, zasáhl jeden lʼamico degli amici a s pomocí ostře nabitého cacciavite odstranil problém (i) s radiátorem. Jak ostatně říká jedno staré slovenské mudrosloví, ak nepríde hora k Mohamedovi, kokain nebol kvalitný. Nebo tak nějak. :)

Chtěl jsem si koupit dvacet deka duše, / pár kousků pravdy, litr svědomí, / leč prodavačka odvětila suše: / „Jak jsou ty lidi dneska pitomí.“

Na konci minulého týdne navštívil farnost na okraji světa arcibiskup. Od té doby je kostel zavřený z důvodu vysoké toxicity, která má napříště odvrátit invazi červotočů a jiné pohromy. A na příští sobotu je naplánován generální úklid. Skoro lituji, že jsem si ten arcirkus v zájmu vyššího duchovního dobra (= poutě do superu za odvrácení hladomoru v mé domácnosti) odepřela.

Když je kostel zavřený, neznabozi mají pré. Na sídle Ústředí vlkodlačích klanů, Společenstva čistokrevných (ÚVKSČ) se objevilo lešení. Lykantropové očividně využívají chvilkové duchovní indispozice a renovují své zázemí, zdecimované dlouholetou svatou válkou (které se budeme věnovat podrobněji, až uzraje měsíc, naprší a uschne). V nedalekém „archeologickém areálu“, místním hlavním a jediném historickém artefaktu (jeden starousedlík je prostě líný přestavět svou zemljanku s doškovou střechou na novější model), se o víkendu utkali kališníci s křižáky. Vyzbrojeni byli meči a kyji, oděni do ornátů s kalichy a kříži, avšak vzhledem k tomu, že se všichni označovali za boží bojovníky, bylo těžké od sebe soupeře rozlišit. Klání skončilo až poté, co byl jeden z vůdců upálen, druhý přišel o oko a zbytek přeživších se po čtyřech odpotácel do noční Prahy, nesouvisle artikulujíce

Už léta trpím pocitem, / že nejsem člověk naší doby: / stydím se topit lignitem / a nemám žádné slušné hobby. / Neplním žádný závazek / a nederu se do popředí, / mám jenom kvanta otázek, / na které neznám odpovědi.

Před pár dny jsem s hrůzou zjistila, že náš super se brzy stane obětí invazivního procesu ze strany Vánoc. Infekce již zachvátila první třetinu, kde se mezi salámy objevily čokoládové zvony a u regálu s kafem (stěžejní místo!) vypučela hora adventních kalendářů. Bohužel mi nebylo dopřáno dotyčné symptomy ignorovat. Pod tlakem okolností, zaměstnavatele a zákazníků jsem záhy musela začít připravovat podklady pro vánoční přání (obvykle tvořím cca 10–12 druhů, ale letos zřejmě nějaká ta nula přibude) a odbyla si letošní třicátý sedmý děsivý sen o vstávání na roráty (3:15) a první noční můru před Vánoci. Achjo.

—-

Použité citace jsou z básní a písní Jiřího Dědečka.

—-

Reklamy

Responses

  1. Dík, zase jsem se posmál, místy i nahlas :) Výjimečně jsem se ničím nepoprskal, už jsem opatrný, když si k Vám jdu číst :)


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: