Posláno autorem: Vesper | 2.8.2011

Mlčení jehňátek / The Silence of the Lambs

„Qui pro quo, doktore!“

Thriller/Horror/Krimi

USA 1991

Režie: Jonathan Demme

Hudba: Howard Shore

Hrají: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn, Ted Levine, Anthony Heald, Frankie Faison, Kasi Lemmons, Brooke Smith, Obba Babatundé, Diane Baker, Roger Corman, Charles Napier, Cynthia Ettinger, Chris Isaak, Daniel von Bargen, Ted Monte, George A. Romero, Tracey Walter

Masový zabiják známý jako Buffalo Bill vraždí mladé ženy a stahuje je z kůže. FBI vysílá mladou agentku Clarice Starling, aby ve vězení navštívila jiného psychopatického vraha, který by mohl znát jistá fakta, potřebná k Billovu dopadení. Dr. Hannibal Lecter je ovšem nejen vrah a kanibal, ale také vysoce inteligentní psychiatr a brilantní vzdělanec. S ambiciózní agentkou si pohrává jako kočka s myší a za každý náznak informace na oplátku vyžaduje, aby mu svěřila část svých vzpomínek na minulost. Poté, co Buffalo Bill unese dceru senátorky, začíná závod s časem, kterého Lecter využije…

Podzimní les zahalený do mlhy, skrz který běží mladá žena. Zdolává prolézačky a překážky a ani na chvíli nepoleví. Dobíhá ji instruktor. Má se ihned dostavit ke zvláštnímu agentovi Jacku Crawfordovi, šéfovi oddělení behaviorálního výzkumu FBI. Žena se inhed vrací zpět. Vbíhá do budovy. Ve výtahu je společně se samými muži, proti kterým vypadá menší, než ve skutečnosti je. Přichází do Crawfordovy kanceláře. Crawford tam není, a tak si prohlíží fotografie na nástěnce. Těla mladých žen, vylovených z vody, kterým vrah odstranil část kůže…

Clarice Starling je vlastně ještě studentka akademie FBI, která by na skutečném případu za normální situace neměla vůbec dělat. Je však odvážná a cílevědomá a agent Crawford se potýká s nedostatkem lidí, a tak ji přizve ke spolupráci. Posílá ji do vězení v Baltimoru, aby se pokusila navázat kontakt s možným zdrojem informací. Onen zdroj je psychopat a génius v jedné osobě – a  Clarice čekají krušné chvíle.

Jedna z děsivějších pasáží filmu je první rozhovor mezi Clarice a dr. Lecterem. A to i přesto, že je Lecter za neprůstřelným sklem, nedělá prudké pohyby a mluví zcela klidně. Anebo právě proto. Clarice se podaří zapříst s ním rozhovor a on ji přivede na první stopu sadistického Billa. Ovšem další informace, pro které si Clarice přijde, již  zadarmo nejsou. Metodou qui pro quo si od ní Lecter nechává vyprávět nejhorší traumata jejího života – a tím ji nutí, aby sama vstoupila do vlastních třináctých komnat. Vznikne mezi nimi podivný vztah, do kterého každý vkládá jistá očekávání. Agentka doufá nejen v dopadení Buffalo Billa a záchranu senátorčiny dcery, ale i v dosažení vysněného profesního úspěchu, který – jak věří – jí přinese nejen postavení, ale i sebedůvěru a především vnitřní pokoj. A Lecter? Do rozboru jeho osobnosti se raději nepouštět. Jeho motivace by šlo velmi zjednodušeně shrnout na dva body: dostat se Clarice do hlavy – a na svobodu.

Paradoxem je, že Hannibal Lecter je sice zvrácený a děsivý, ale také svým způsobem sympatický. Na rozdíl od Buffalo Billa, do jehož soukromí v průběhu filmu divák také nahlédne. Oba jsou psychopati, oba jsou lidské zrůdy, ale zatímco kultivovaný Lecter je mimořádná osobnost, Bill je v podstatě zvíře, které se řídí svými tužbami a žene se za jejich uspokojením. Mnohem nebezpečnějším protivníkem se tak ukáže být uvězněný lékař než sadista pobíhající na svobodě.

Těch narušených osobností se ostatně v příběhu vyskytuje víc. Ředitel baltimorské věznice, dr. Chilton, který si libuje v publicitě a ponižování svého vězně, je dalším potencionálním adeptem na svěrací kazajku. Ani osazenstvo městečka Potter v Západní Virginii, kam Starling s Crawfordem přijedou ohledat další Billovu oběť, není z těch, které by si člověk pozval domů na návštěvu. Mimoto z filmu jaksi táhne chlad, při venkovních scénách je většinou mlha nebo mrholí, interiéry jsou ještě nepříjemnější. Dr. Lecter má chladné oči a kovový hlas, postavy nosí oděvy studených barev. Podmanivá hudba Howarda Shorea také na klidu nepřidá.

Snímek má skvělou gradaci, promyšlený střih, vypointovaný závěr a vynikající herecké obsazení. Pět Oscarů v hlavních kategoriích (nejlepší film, herec a herečka v hlavní roli, režie a scénář plus dvě další nominace (střih a zvuk) jsou zcela zasloužené. Anthony Hopkins si odnesl zlatou sošku za necelou půlhodinu strávenou na plátně, Jodie Foster v roli agentky Clarice ani nemohla být lepší. Režisér Jonathan Demme svůj úspěch potvrdil o dva roky později dalším oscarovým trhákem Philadelphia s Tomem Hanksem a Denzelem Washingtonem v hlavních rolích.

Filmový příběh je pochopitelně oproti knižní předloze zjednodušen. Nejen jeho fanouškům lze tedy doporučit přečtení stejnojmenné knihy Thomase Harrise, která naštěstí vyšla ve velmi kvalitním českém překladu. Druhé doporučení pak zní, aby se dotyční ve vlastním zájmu vyhnuli knižním i filmovým prequelům i sequelům, pokud si nechtějí zkazit dojem i… chuť. :)

—-

—-


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: