Posláno autorem: Vesper | 7.7.2011

Den sovy / Il giorno della civetta

„Domýšlivý je ten, kdo chce znát pravdu.“

Thriller/Drama/Krimi

Francie/Itálie 1968

Režie: Damiano Damiani

Hudba: Giovanni Fusco

Hrají: Claudia Cardinale, Franco Nero, Lee J. Cobb, Gaetano Cimarosa, Nehemiah Persoff, Serge Reggiani

Uprostřed vyprahlého sicilského venkova je zavražděn Salvatore Colasberna, majitel stavební firmy, pověřené dostavbou silnice. Případ vyšetřuje kpt. Bellodi, původem ze severu Itálie. Záhy zjišťuje, že práce s místními lidmi, žijícími po léta pod zákony mafie, nebude vůbec jednoduchá. Klíčovou osobou případu je mladá žena Rosa Nicolosi, která bydlí v blízkosti místa činu a jejíž manžel ve stejnou dobu zmizel. Ani ona však není ochotna poručit tradici omerty…

Snímek nese stejný titul jako předloha – román Leonarda Sciascii – ale slušel by mu například i název „Moc a bezmoc“. Italové říkají, že není důležitá pravda, ale láska, a Sicilané tvrdí, že domýšlivý je ten, kdo chce pravdu poznat.

Za ranního rozbřesku je na silnici zastřelen Salvatore Colasberna. („Na Sicílii se křesťané vraždí před východem slunce.“) Tělo vidí projíždějící auta i autobus, ale jediný, kdo zastaví, jsou četníci, kteří tělo ohledají a zakryjí. A stejně zřetelnou symboliku mají i další části příběhu.

Vraždu vyšetřuje kpt. Bellodi, na něhož jeho noví podřízení pohlížejí s mírně pozdvihnutým obočím. Bellodi je nejen mladý, ale navíc pochází ze severoitalské Parmy, a jeho představy o spravedlnosti a policejní práci jsou v očích Sicilanů mírně řečeno naivní. Už jen ta jeho utkvělá představa, že by svědci měli vypovídat!

Stavení, které stojí nedaleko místa činu, a jehož obyvatelé tedy s největší pravděpodobností mohli vraždu vidět, obývá krásná Rosa Nicolosi s dcerkou Caterinou. Rosa sdělí kapitánovi, že její muž Gaetano v noci odešel a už se nevrátil, ale ona sama o ničem, co se snad v okolí jejich domu mělo stát, neví. „Nic neviděla, nic neslyšela, nikoho nezná, nikam nechodí,“ odtuší jeden z četníků, ještě než kapitán stihne položit Rose první otázku. A nemýlí se.

S mnohem větší důvěrou než na pověřené strážce zákona se totiž Rosa – stejně jako všichni obyvatelé zdejšího kraje – utíká pod ochranná křídla dona Mariana Arena, dobrého křesťana a váženého muže, který se neváhá rozdělit o své bohatství s méně šťastnými bližními (nebo církví) či využít své konexe na nejvyšších místech v prospěch svých přátel. Kdo pak potřebuje policii, když má za zády ušlechtilého dona Mariana, který na oplátku nevyžaduje nic než trochu úcty a loajality? A tak, přestože postupně vychází najevo, že zavražděný se „provinil“ jen tím, že „si dovolil vyhrát nad přítelem našich přátel výběrové řízení na dostavbu silnice“ a navíc hodlal stavět z poctivých materiálů (!), všichni potencionální svědci – jeho rodinu nevyjímaje – zarytě odmítají jakoukoli spolupráci s ramenem zákona.

Den sovy přináší realistický náhled do mentality Sicilanů, aniž by cokoli přikrášloval nebo naopak příliš dramatizoval. Na minimálním prostoru je jasně předvedeno, kam až  la piovra, která už třetí století pevně ovládá sicilskou společnost, svými chapadly dosáhne. Spolu s divákem zjišťuje i kpt. Bellodi, že na Sicílii je všechno trochu jinak, než ve zbytku Itálie, a že slova jako „čest“, „přítel“ nebo „paroháč“ zde mají zcela jiný a mnohem závažnější význam, než kdekoli na světě. A může mluvit o štěstí, že místní uomini d´onore s ním mají tak dlouho trpělivost, a čekají, až pochopí, kde je jeho místo. „Někdo je mrtvolou už zaživa,“, ale některým lidem to ne a ne dojít.

 V hlavních rolích se představí temperamentní Claudia Cardinale jako Rosa a Franco Nero, který mi v tomto filmu mimořádně připomíná mladého Maria Girottiho, coby „četník, co se odvážil dotknout svatých“. Ve vedlejším partu všestranného konfidenta Parineddu se objevil mladý Serge Reggiani.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: