Posláno autorem: Vesper | 26.6.2011

Vlk, který si podmanil Paříž

Serge Reggiani (1922–2004)

Francouzi jej považují za svého, ale on se narodil jako Ital – 2. 5. 1922 v Reggio nell’Emilia v severní Itálii. Jeho otec – zapálený antifašista a odpůrce Mussoliniho režimu – uprchl v roce 1930 i se svou rodinou do Francie a usadil se v Normandii. Mladý a sportovně založený Serge se naučil dokonale francouzsky a začal se učit po jeho vzoru na kadeřníka, ale táhlo ho to k jiné profesi – k herectví a zpěvu. Podařilo se mu vystudovat prestižní herecké školy v Paříži a netrvalo dlouho, a začal se objevovat na stříbrném plátně i na prknech, co znamenají svět.

V roce 1946 hraje Reggiani v prvním celovečerním filmu Brány noci, následují Casque d’or, Tutti casa nebo Le Doulos. V roce 1950 se objevil po boku Simone Signoret ve snímku Rej, později v Bídnících s Jeanem Gabinem a Bourvilem, a v Práskači s Jean-Paulem Belmondem. Ve Viscontiho monumentální historické fresce Gepard vytvořil roli dona Ciccia Tumea, další výraznou – tentokrát zápornou – postavu ztvárnil po boku Lina Ventury a Alaina Delona v Dobrodruzích. V dalších letech se objevil ve filmech Den sovy (s  Claudií Cardinale), Armáda stínů (s Linem Venturou), Nedotýkej se bílé ženy (s Marcellem Mastroiannim a Catherine Deneuve), Zlá krev (s Michelem Piccolim) nebo Jsou dny…a úplňky (s Annie Girardot). Celkově účinkoval ve více než osmi desítkách snímků.

Rejstřík jeho divadelních rolí tak široký není. Objevil se v divadelním zpracování Dumasových Tří mušketýrů, ve Spravedlivých Alberta Camuse nebo ve hře Jean-Paula Sartera Vězňové z Altonu.

Ve svých 45 letech zahájil Serge Reggiani – díky podpoře herečky Simone Signoret, jejího partnera, herce a zpěváka Yvese Montanda a skladatele Borise Viana –  zpěváckou kariéru. Jeho hluboký hlas i jasně formulované levicové a antimilitaristické názory oslovily především mladou generaci a rychle jej vynesly na přední pozici ve světě francouzského šansonu. Jedinečným spojením hudby a podmanivého hlasového projevu dokázal přiblížit posluchačům i velké osobnosti francouzské poezie – Jacquese Préverta, Guillauma Apollinaira nebo Arthura Rimbauda. Mimořádně silná je například jeho procítěná recitace Apollinairovy básně Le pont Mirabeau nebo Prévertovy Cet amour.

Jeho diskografie čítá přes 25 alb. Mezi nejznámější písně patří Les loups sont entrés dans Paris, Sarah, Le Déserteur, Le petit garçon, Il suffirait de presque rien, L’enfant et l’Avion, Le barbier de Belleville, Venise nest pas en Italie a La java des bombes atomiques.

Serge Reggiani byl třikrát ženatý a stal se otcem pěti dětí. Všichni jeho potomci – syn Stéphane a dcera Carine (z manželství s Janine Darcey), syn Simon a dcery Celia a Maria (z manželství s Annie Noël) – po něm zdědili umělecké vlohy. Životním zlomem však pro Serge Reggianiho byla sebevražda jeho syna Stéphana v roce 1980. Všestranně nadaný umělec, bojující s alkoholem a depresemi, se na dlouhá léta po tragédii stáhl do ústraní. Až ve věku 70 let a za podpory své třetí manželky Noëlle Adam se a za aplausu celé Francie vrátil na hudební i herecké podium. V téže době ocenila Francie i jeho malířské nadání, k němuž se v nejtemnějších chvílích svého života upínal. Ještě za života se stal nositelem mnoha ocenění pro osobnosti francouzské kultury.

Serge Reggiani zemřel na infarkt 22. 7. 2004 ve věku 82 let ve svém domě v Paříži. Pohřben je na hřbitově v Montparnasse.

Moje nejoblíbenější písně od Serge Reggianiho jsou: L’absence, Le barbier de BellevilleIl suffirait de presque rien, J’suis pas chauvin, Jai pas dregret, Jean des Brumes, Les seigneurs, Madame Nostalgie a Quand La Guerre Sera Finie.

—-

Zdroj: http://www.serge-reggiani.com

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: