Posláno autorem: Vesper | 31.5.2011

Nahý vidlák aneb romantice na stopě

K následujícímu článku mě inspiroval máj (lásky čas), k jeho názvu pak série románů, kterou jsem zahlédla v jakémsi katalogu, a které – podle přebalů – obsahují hlubokomyslné příběhy se skupenstvím cukrové vaty a výživností cukrkandlu – a ve svých názvech svlékají kdekoho, šlechtici počínaje a paviány konče. Ač nejsem čtenář ani cílová skupina podobných sacharidových bomb, zkusila jsem se pro změnu podívat na dění na okraji světa alespoň s růžovými brýlemi. (A výsledek se brzy dostavil – zkazila jsem si oči.)

Její pláč zní z hrobu všeho, strašný jekot, hrůzný kvil. (K. H. Mácha)

Jaro dělá s lidmi hrozné věci. Tedy, ono dělá různé věci i se zvířaty, ale u těch kupodivu nemluvíme o hrozných věcech, ale o řádu přírody a o pudech a těšíme se na štěňátka. Zvířata se v tomhle ohledu opravdu mají. Lidští jedinci v případě, že se nemají, tak mají pořádnou frustraci, a ta se pak může projevit tím nejhroznějším i nejobskurnějším způsobem, na jaký by zvířata nikdy ani nepomyslela. Ale dost bylo chození kolem horké kaše! Pojmenujme tu delikátní a zároveň nechutnou záležitost pravým jménem jako dospělí a civilizovaní lidé: slizký soused neuropatického uja se začal učit hrát na trumpetu. Ano. On má svou kompenzaci a okolí psychózu jak z praku. Půjde-li to tak dále, nemůže to skončit ničím jiným než defenestrací do smrdutého močálu (ještě nedávno zamrzlého smrdutého močálu, t. č. vysychajícího smrdutého močálu).

Zemedělci začínají práci na širokých lánech! (Smoljak/Svěrák/Cimrman)

Někdo na trumpetu, někdo na kosu – kdo umí, umí, kdo neumí, učí anebo maká jak barevnej. Zahrádkářský rok je v plném proudu a tak se všude ryje, plije a sází se o sto šest. Nejvíc pochopitelně o víkendech (ve všedních dnech většina z nás maká na cizím). Za pozdních májových večerů pak vysílení pěstitelé s hlínou až za ušima posedávají venku, a dohadují se, kdo bude letos mít lepší úrodu, komu vyrostlo víc tulipánů a čí tráva je zelenější. Je to zábava vcelku nevinná a možná i zdravá (závist má prý vliv na barvu pleti), ovšem nesmí překročit jisté meze. Sádrová zvířena – například – je omluvitelná pouze a jenom na zahrádce před školkou, v ostatních případech jde o diagnózu. Anebo válečný veterán. Kdyby šlo o tank, neřeknu ani slovo (ten se koneckonců může na zahrádce hodit), anebo o dědečka (třeba bylo pohřbení zaživa součástí jeho představy o aktivním stáří). Ale pokud je to Tatra V3S a navíc zasazená mezi záhony růží… to opravdu nemohu ignorovat. Navíc když má pěticípou hvězdu na klopě. Soudím, že se zahradníkem není něco zásadního v pořádku.

Tak je to u nás každý rok v máji. (Miloslav Bureš)

Pokud by existoval detektor jednotek romantiky a pokud by s ním někdo prošel okraj světa, jistě by ručička nebo rtuť nebo čím tyhle věci vlastně ukazují, vyletěla nejvýš v podvečer u jezera. Každé dobré duši s romantickými ambicemi lze s čistým svědomím tuto lokalitu doporučit. Strávila jsem tam mnoho pod- i nad-večerů a ty májové zpravidla vypadají přibližně takto:

 • 19:00 / Zvoní klekání. Romantické.
 • 19:05 / Stále zvoní klekání.  Někde se zřejmě něco zaseklo. Ale je to romantické.
 • 19:07 / Možná je to umíráček nebo někde hoří… Nu, ale romantičtí romanopisci jako Mácha nebo Máj by to jistě ocenili. Tudíž romantické.
 • 19:10 / Procházka okolo vody. Podél břehů vyrostly stovky divokých irisů a na březích desítky rybářů s udicemi, sítěmi a lahváči. Velmi romantické.
 • 19:15 / Usadili jsme se na kameni nad vodou. Maximálně romantické. Ach!
 • 19:16 / Komáři.
 • 19:18 / Připlouvá párek kachen. Příroda je plná lásky. Jak romantické.
 • 19:19 / Kachny somrují rohlík.
 • 19:21 / Nad vodou se line zpěv ptáků a zdálky k nám doléhá šveholení jakési oslavy s hudebním podkladem na pomezí techna a srážky vlaků. Vlnky si pro sebe šepotají, a vlasy vodních bytostí se občas zalesknou na hladině, dokud se do vody slunce uťatá hlava kuku kuku… no však to znáte. Kukačky.
 • 19:25 / Z vody vylézá velice mokrý pes s velice mokrým klackem v tlamě a oklepe se v naší bezprostřední blízkosti. Nebýt to taková romantika, jeho pán by uslyšel něco, co by si za klobouk ani zarámovat nedal. Ale je přece lásky čas, mysleme romanticky.
 • 19:27 / Zbloudilý automobilista s nadměrně výkonným výfukem.
 • 19:30 / Dnes padá tma nějak rychle. Možná bude májový deštíček. Nu což, alespoň povyrosteme!
 • 19:35: První kapky. Jak osvěžující po horkém dni. Zpívání v dešti je ta největší romantika, jakou si lze představit!
 • 19:37–23:02 / A chčije a chčije…

O července jsem si myslel, že je to nějaký dobytčí mor; víc o ní vědět netoužím. (S. Leacock)

Právě jsem se vracela z Hradu… a na rouře, co vede přes náš potok, stál Angličan. V jedné ruce sklenku vína, v druhé nic, a na sobě skotský tvíd. Tudíž Angličan. V první reakci pudu jehozáchovy jsem vytasila lékárničku, roušku a rukavice, a byla připravena ho zachránit byť by se bránil sebevíc. On však pevným krokem přešel po rouře a se sklenkou v jedné ruce a gestem donchuána v druhé, vyrazil k lesíku. Jaro dovede rozproudit krev i studenokrevným živočichům.

V parku stojí socha děvčete a hocha. S neskrývanou rozkoší každou noc tu sousoší. (K. Plíhal)

Ale no tak… opravdu jste si mysleli, že o tomhle budu psát? :-)

Toť vše, toť vše, toť vše, toť vše. (T. S. Eliot)

Odvolávám, co jsem odvolala. V neděli ráno jsem šla z kostela – jsou situace, které v člověku (a dokonce i ve mně) dovedou probudit jitřně ranní zbožnost – a jeden člověk mi spontánně, vědomě a dobrovolně věnoval náruč růží. Nevím, jak vy, ale pro mě je tohle důvod, proč okraj světa miluju.


Responses

 1. Excelentní babský web, kdy nemám pocit, že je to furt o jakémsi lajvstajlu. Jinak málo chlastu, mnoho chytrých kudrlinek, nad kterými sice žasnu, ale střízlivý, ani přiožralý jim moc nerozumím, navíc se autorce nelíbí film s Bohušem…takže jako celek podprůměrné, až slabé, hodné zatracení.

 2. A zase skvělý :D Nechcete napsat pro změnu něco blbého a nezábavného, abych mohl pro jednou zareagovat jinak? :)


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: