Posláno autorem: Vesper | 12.5.2011

Hugh Laurie: Obchodník se smrtí

Je to jedna z těch knih, po které sáhnete jedině kvůli jménu autora. Marketing a přebal vydavatel založil na jeho nejznámější roli a halucinogenních barvách, což není příliš korektní, ale zato účinné, účelové a typické. Každopádně tahle kniha stojí za to, aby člověk zaťal zuby a překousl ohavnou obálku – jakkoli to zní jako protimluv – místy příliš rychle zkvašený překlad a předsudky vůči literárním ambicím filmových hvězd. Prostě stojí za přečtení.

Co mě na Obchodníkovi se smrtí okouzlilo, je styl, jakým je napsán. Hugh Laurie pojal svou knihu v podobném duchu, v jakém já smolím Zápisky z okraje světa. Hláška stíhá hlášku, odstavce i souvětí jsou plné nečekaných mluvnických zatáček a výhybek, a namísto dějových zvratů tu jsou zvraty jazykové. Zvraty, nikoli zvratky. Občas mezi řádky zaslechnete glosy dr. House, jindy zas jakoby použitý bonmot vypadl ze scénáře Černé zmije. A nejčastěji je to prostě jenom vtipné.

Nesdílím názor jednoho z kritiků, který ve své recenzi popsal autora jako tužkohryza, který text potí spolu krví a dalšími tělními tekutinami. Jednak pochybuji, že by kniha vznikala jako rukopis a ne jako Wordopis, jednak je psána příliš lehkým klikem, což je symptom, který se u textu, který si vyřežete z kostí, příliš často nevyskytuje. Spíše si představuji Hugha Laurieho, jak si jednotlivé pasáže vymýšlí večer cestou z práce, při čekání na účet v restauraci nebo když mezi natáčeními cestuje přes oceán za svou rodinou. A jak se tím baví.

To je totiž pravděpodobně důvod, proč Obchodník se smrtí spatřil světlo světa. Ne aby získal Pulitzerovu, Nobelovu nebo jinou cenu, ale aby pobavil. A to dovedu ocenit a spousta kritiků ne.

Děj není příliš podstatný, ale okrajově se o něm zmíním. Jak jsem se dočetla v anotacích, jde o „parodii na špionážní thrillery“. Hlavní postavou (ovšem nikoli hrdinou) je Thomas Lang, drsňák bez servítků, který miluje motorky, vyzná se ve střelných zbraních a bojových uměních, miluje slečnu Sáru a skotskou, což mu ovšem nebrání, aby měl zároveň pletky i s teroristy, vrahy, osobními strážci, gangstery, galeristy a ministerstvem obrany. Asi tak. Příběh je vyprávěn v ich-formě, což je uklidňující, ale jak jsem už řekla, obsah zde není zdaleka tak podstatný jako forma. V druhé polovině knihy se děj přesune do Čech, a kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli těmto pasážím ji lze doporučit – všem, kromě zapadlých vlastenců. Laurieho glosy na téma českého jazyka, taxislužby, jídla a povahy zaručeně způsobí váš společenský pád, budete-li si je číst např. v dopravním prostředku MHD. Autor je místy jemně sarkastický až těžce sarkastický, občas britsky suchý a často fantasticky nekorektní. Jestlipak uhodnete, kdo jsou zatracení velbloudí kovbojové s ručníky na kebulích?

Podtitulkem každé kapitoly je citát některé z velkých osobností světa literatury, hudby i sportu. Třeba kapitola Dvě je uvedena výrokem Marcela Prousta Po dlouhou dobu jsem chodil obvykle spát časně, kapitolu Dvacet jedna zahajuje věta Micka Jaggera Myslím, že jsem si utrhl knoflík u kalhot. A takových odkazů najde vzdělaný čtenář v příběhu nepřeberně.

Co poněkud pokulhává, je překlad. Říká se, že chyby se najdou v každé knize, ale ona je chyba a chiba. Když jsem například narazila na záhadné slovo úsměvník (= smajlík), neodolala jsem nutkání nahlédnout do tiráže, jestli to náhodou nepřekládal Dobrovský. Ale překlad a přebal je jediné, co mohu vytknout, a to je opravdu málo.

 —-

Hugh Laurie: Obchodník se smrtí

Nakladatel: XYZ, s. r. o.
ISBN: 978-80-7388-101-6, EAN: 9788073881016
Originál: The Gun Seller, 1996

Překlad: Milena Poláčková
Formát: 391 stran, 21×15 cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2008 (1. vydání)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: