Posláno autorem: Vesper | 25.2.2011

Heroin / La Horse

Krimi/Thriller

Francie/Itálie 1970

Režie: Pierre Granier-Deferre

Hudba: Serge Gainsbourg

Hrají: Jean Gabin, Julien Guiomar, Reinhard Kolldehoff, Marc Porel, Henri Poirier, Rita Maiden, Albert Delpy

Francouzsko-italský snímek Pierra Granier-Deferrea z roku 1970 s Jeanem Gabinem v období jeho nejvyzrálejšího herectví. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří s rodinami svých dvou dcer. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro heroin, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Nebezpečná hra se brzy mění v krutou válku bez zákona a pravidel. (srv. oficiální text distributora)

Otřesné minimalistické drama od tvůrců Kočky a Vdovy, zasazené opět do prostředí francouzského venkova. Auguste Maroilleuer vládne své farmě i rodině pevnou rukou, za jeho despotismem ale stojí pevné morální zásady. Pro Augusta jsou věci dobré nebo špatné a nic mezi tím. („Tady žijeme postaru.“) Na rozlehlé farmě hospodaří se svými dcerami Louise a Mathilde, jejich manželi, vnučkou Véronique a přítelem – válečným veteránem. Starosti mu dělá vnuk Henri, který nejenže se nemá k převzetí farmy (coby jediný mužský příbuzný), ale navíc má nestálou povahu a podivné záliby jako psychologii nebo obchod s drogami. Poté, co Auguste objeví skrýš s heroinem i to, čí vinou se na jeho pozemek dostal, zachová se v duchu své nekompromisní povahy. Heroin zničí, Henriho ukryje a začne se chystat na válku s narkomafií. Metody a brutalita protivníků jsou ale mnohem horší, než on – i divák – očekává.

Auguste Maroilleuer je personifikací starých časů s jejich tradičními hodnotami i smyslem pro spravedlnost. Svého vnuka za drogový úlet zbije, ale za jeho záchranu je ochoten zaplatit jakoukoli cenu. „Když jsi u mě, nemusíš se bát.“ Ve vztahu k dcerám je odměřený, ale nikoli nelaskavý, s jejich manžely nakládá jako s podomky. „Jsi manžel mý dcery a nic víc,“ odsekne zeťovi, když se rodina stane terčem prvního útoku gangsterů a on chce vědět, co se děje. Jakkoli to na sobě nedává znát, jeho rodina a zachování její cti je pro něj prioritou. S heslem „Z týhle rodiny ještě nikdo zavřenej nebyl,“ rázně utne návrhy ostatních, aby vyhledali ochranu strážců zákona. A nikdo se neodváží odporovat.

Scénář nešetří násilím a Auguste kulkami. Své protivníky likviduje se stoickým klidem člověka, který ví, že dělá správně. A oni se nezastaví před ničím. Nejotřesnější scéna celého filmu – a troufám si říct, že jde o jednu z nejbrutálnějších scén tohoto žánru – je masakr krav. Nejsem ochránce zvířat ani milovník skotu, ale při této scéně jsem trpěla a zoufale si přála, aby už byl konec.

Vedle strhujícího výkonu Jeana Gabina je těžké soustředit se na ostatní herce. Velmi mě ale potěšila přítomnost Marca Porela v roli Henriho. (O rok předtím si spolu zahráli otce a syna – Vittoria a Sergia Manalese v Sicilském klanu). V roli komisaře se objevil Julien Guiomar, který se tentýž rok zhostil jednoho z vedlejších partů v Borsalinovi a v dalších letech pak hrál po boku s Belmonda (Manželé z roku II, Nenapravitelný, Zvíře), Delona (Hlavně v klidu, Smrt darebáka) nebo Funèse (Křidýlko nebo stehýnko, Jeden hot a druhý čehý).

Příběh se vejde do 90 minut, ale ty bohatě stačí. Dojde na nepříjemná překvapení, obavy o osud hrdinů, mrazení v zádech i upřímné zděšení. To vše s doprovodem netradičního, ale skvělého hudebního doprovodu Serge Gainsbourga. Výsledkem je silný dojem, potěšení ze skvělého herectví Mistra Gabina a pár scén, které se z paměti jen tak vymazat nepodaří.

—-

—-


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: