Posláno autorem: Vesper | 7.2.2011

Kočka / Le chat

Po 25 letech manželství je pozdě odrazit se ode dna…“

Drama

Francie/Itálie 1971

Režie: Pierre Granier-Deferre

Hudba: Philippe Sarde

Hrají: Jean Gabin, Simone Signoret, Yves Barsacq, Annie Cordy, Jacques Rispal

Mrazivé psychologické drama hroutícího se vztahu dvou stárnoucích manželů Juliena a Clémence na pozadí těžké sociální doby ve Francii. On je zatrpklý a nekomunikuje, ona nemocná a mstící za promarněný život, přesto oba stále žijí pod jednou střechou. Skrze obrovský vzájemný hněv však stále něco pravdivého zůstává uvnitř srdcí, leč bohužel se oba příliš pozdě vyjeví… (srv. CSFD)

Hloubku děsivosti Kočky pochopí nejlépe ten, kdo sám zažil, jak strašné mohou být výčitky a neodpuštění ze strany druhého a vlastní pocit viny. Julien a Clémence žijí ve zchátralém domku uprostřed demoliční čtvrti, každý si sám nakupuje, sám vaří, jí u svého stolu, spí ve vlastní posteli a druhého zcela ignoruje. Když oba večer usednou před krb, jejich jediná komunikace se skládá – v lepším případě – z jednoslovného vzkazu na papírku. Jak k této situaci došlo? Jak může vztah dvou lidí, kteří se milovali, dospět k takovému konci?

Při sledování filmu jsem si nemohla pomoci, abych jej bezděčně nesrovnávala s Vdovou, která vznikla v tomtéž roce a na svět ji přivedl v zásadě stejný filmařský tým. I zde se setkáváme se Simone Signoretovou v roli stárnoucí ženy, která ještě neztratila své touhy. Jean Gabin ale není Alain Delon, a pro potřeby své manželky nemá trpělivost ani pochopení. Jediná bytost, které je ještě schopen dát najevo své city, je jeho milovaná kočka Greffier. A stejně jako vdova Coudercová žárlila na Felicii, které záviděla krásu a mládí, Clémence žárlí na Greffier, závidí, že jí Julien věnuje pozornost, a že na ni mluví. Zatímco dělníci bourají okolní domy, napětí mezi aktéry podivného trojúhelníku se stupňuje až na samou hranici únosnosti. Žárlivost přejde v nenávist, nenávist v násilí a výsledkem je definitivní odcizení a pomsta v podobě psychického týrání.

Stejně jako Vdovu, i Kočku natočil Pierre Granier-Deferre podle románu Georgese Simenona, a k oběma snímkům složil hudbu Philippe Sarde. Z obou příběhů mi bylo hodně smutno a v obou je scéna, při které mi bylo do pláče.

Příběh stojí na výkonech obou hlavních protagonistů, kteří v podstatě neslezou z plátna, ostatní postavy jsou jen epizodní. Jean Gabin i Simone Signoret jsou ve svých partech precizně dokonalí a mrazivě přesvědčiví. I vývoj jejich postav je nepříjemně realistický. Julien, který ve své skotačící kočičce vidí vzpomínku na svou ženu, jaká byla zamlada – krásnou artistku se slabostí pro červené víno – se poté, co mu právě ona zasadí nejhlubší ránu, změní v ledovec. Clémence se nedovede smířit se stářím, zraněním, nemocí, ztrátou krásy a nadějí, že jí manžel někdy odpustí. Těžko si představit, co horšího může člověk od svého protějšku uslyšet, než: „Vrátil jsem se. Ale stejně s tebou nebudu mluvit. Už nikdy. Rozumíš?“

V porovnání s Vdovou je Kočka mnohem děsivější. Pravděpodobnost, že člověk na stará kolena skončí v manželském pekle pro dva je totiž mnohem vyšší než možnost, že ve stáří naváže vztah s vrahem na útěku.

Přestože Kočka trvá 90 minut, v příběhu se toho mnoho nenamluví. Scény, v nichž nepadne jediné slovo, jsou důkazem faktu, jak může být ticho výmluvné. Julienovo mlčení je zaťaté a agresivní, Clémence reaguje obranným mlčením. Když pak na sebe promluví, každé slovo bolí jako rána nožem. Julien sleduje svou ženu zpod masky chladu a odmítání, Clémence má za tvrdým pohledem slzy. Když vyjde najevo, co ti dva skutečně cítí, je pozdě. Stejně jako někdy v životě.

„Vždycky to takhle končí?“
„Vždycky.“
„To není nic pro mě.“

—-

—-


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: