Posláno autorem: Vesper | 2.2.2011

Pan Klein / Monsieur Klein

Drama

Francie/Itálie 1976

Režie: Joseph Losey

Hudba: Egisto Macchi, Pierre Porte

Hrají: Alain Delon, Jeanne Moreau, Juliet Berto, Jean Bouise, Massimo Girotti, Michael Lonsdale, Michel Aumont, Roland Bertin, Gérard Jugnot, Pierre Vernier, Brigitte Ariel, Louis Seigner, Bernard-Pierre Donnadieu

Stylisticky vytříbený příběh o záhadě kolosálních rozměrů a zároveň mysteriózní vyprávění o marném boji proti osudu jakoby vystřižené z hrůzné povídky Edgara Allana Poea. Pan Klein, bohatý obchodník s luxusními starožitnostmi, v okupované Francii „okrádá“ židovské zákazníky a zneužívá jejich situace. Při své pečlivosti a svědomitosti však jednoho večera narazí na zvláštní „banalitu“: někdo mu do schránky podstrčil noviny s jinou adresou, jméno však souhlasí. Jedná se o neznámého jmenovce, záhadného dvojníka, nebo jenom rafinovanou pomstu zneužívaných Židů? V Kleinovi začíná hlodat touha přijít věci na kloub, pátrání po tajemném jmenovci se pozvolna mění v obsesi, Klein se čím dál více zaplétá do spletité sítě absurdních okolností. (srv. fdb.cz)

Zatím žádný film ve mně nevyvolal takový pocit smutku, beznaděje a naprostého zmatení. V určitém směru je totiž až příliš reálný – otázky a nejasnosti vzniklé během příběhu se totiž na konci nevysvětlí, a stejně jako tomu bývá v životě, člověk se může jen dohadovat, co se vlastně stalo. Film jsem viděla dvakrát, a přišla jsem na dvě možná vysvětlení toho všeho, co se panu Kleinovi přihodilo. Každé z nich odpovídá přibližně na polovinu otázek, které příběh nastolí. Třetí možnost – kombinace obou – by vysvětlovala vše, ale bylo by to hodně šílené. I když – osud má často větší fantazii, než kdokoli z lidí.

Z příběhu dýchá tíseň. A ačkoli se nic děsivého neděje – Robert Klein chodí od jednoho místa ke druhému a pátrá po svém dvojníkovi – člověk cítí, jak se mu scénu od scény pod kůži dostává strach. A nejsou to obavy o osud hlavního hrdiny – který ostatně valné sympatie nevzbuzuje – ale nepříjemný pocit z toho, že nevím, o co vlastně jde, nedovedu odhadnout, co přijde a navíc – že takhle to před půlstoletím ve Francii opravdu vypadalo. Že židovský původ se rovnal malomocenství a obavy, aby člověk nebyl za Žida označen, byl všudypřítomným společníkem lidí napříč společenskými vrstvami.

Přestože je Pan Klein příběhem o válce a holocaustu, není v něm jediná válečná scéna, ani žádná děsivá vizuální demonstrace policejní brutality či koncentračních táborů. Scénář předpokládá, že divák – stejně jako postavy –  je si těchto hrůz dobře vědom a odtažitá kamera i rozvážný střih se nijak nesnaží hrát na city. Tempo je pomalé, barvy studené, lidé pobledlí a oči pana Kleina čím dál víc přestávají vnímat realitu.

Postava Roberta Kleina není typická ani pro francouzský film té doby, ani pro jejího protagonistu. Ve filmografii Alaina Delona by se filmy, ve kterých ztvárnil psychicky narušeného jednice „z lidu“ (= tedy ne pistolníka Divokého západu, gangstera  ze staré školy nebo šíleného doktora :-), daly spočítat na prstech jedné ruky, ale právě tyto jsou považovány za důkaz jeho hereckého talentu. Obsedantní pan Klein se co do přesvědčivosti ztvárnění může měřit s maniakálním Mužem ve spěchu, Pierrem Nioxem, nebo zmateným vrahem Jacksonem v Zavraždění Trockého (mimochodem také v režii Josepha Loseye).

Na francouzských a italských filmech druhé poloviny minulého století se mi (mj. :-) líbí, že se člověk ve vedlejších rolích stále setkává se stejnými tvářemi. V Panu Kleinovi roli okradeného Žida ztvárnil Jean Bouise (on a jeho knír se objevili např. ve Spálených stodolách nebo ve Smrti darebáka) a nedávno zemřelý Bernard-Pierre Donnadieu si zde – podobně jako v Profesionálovi – střihl roli kluzkého policejního týpka.

Závěrem asi tolik: Pan Klein je skvělý film, ponurý a působivý. Není vhodný těsně před spaním a pro lidi, co mají rádi jasná a logická rozuzlení. A šťastné konce.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie

%d bloggers like this: