Posláno autorem: Vesper | 12.1.2011

Na Nový rok, na Tři krále

I na okraji světa se umí slavit. Na Nový rok ráno zaujímala naše čtvrť česné místo na seznamu městských částí s kocovinou. Tak totiž říkám oblastem, na kterých je bouřlivá noc poznat nejen na vlastní oči, ale i na ostatní smysly (které člověku po takové noci slouží). Ve sněhu bylo k vidění kromě obligátních zbytků silvestrovských rekvizit – výbušnin, odtržených částí těl, lahví a kompletních těl – i pozoruhodné množství bot. Jednotlivých bot, nikoli párů. Patrně jde o výsledek hromadně praktikované lidové vánoční tradice házení střevícem. Koneckonců okraj světa je v podstatě vesnice, jakkoli se pan starosta s moderním krátkým sestřihem a nablýskanými holinkami snaží předstírat opak.

Jak známo, střevíc se hází vsedě, u stolu a za záda. Dopadne-li špičkou ke dveřím, znamená to, že se dotyčný záhy vydá s ranečkem buchet do světa (alespoň tak si to pamatuju ze Čtyřlístku). Místní zřejmě už vyrazili a vypadá to, že i záhy zjistili, že s jednou botou – první odhodili už u stolu – se chodí dost mizerně, a tak se obratem zbavili i druhé. Jít například v jednom páskovém střevíčku na jedenácticentimetrovém podpatku hlubokou závějí by přece hraničilo s šílenstvím. Asi proto jej majitelka nechala tam, kde jej nechala (u zastávky).

Když už jsme u těch zastávek… K Novému roku dopravní podnik přeřadil všechny zastávky v okolí do kategorie „na znamení“. A jako bonus se na stanicích objevily podrobné a pěkně ilustrované návody k použití. Pokud jsem to správně pochopila, dosavadní postup – tedy kombinace indiánského pokřiku a válečného tance ve vozovce – už na řidiče autobusů platit nebude. Podle nejnovějších pravidel má zájemce o přepravu disciplinovaně stát na zastávce tak, aby jej řidič viděl a mohl mu zastavit. Jednoduché, že? Realita je ale taková, že člověk, poslušný těchto osvícených rad, by na místní zastávce spíš zakořenil, než se dočkal autobusu. Většina stanic je umístěna za nepřehlednými zatáčkami, takže čekající osoba může typ blížícího se vozidla identifikovat pouze na základě sluchových vjemů (tudíž se zde většině lidí občas stane, že omylem stopnou náklaďák, popeláře nebo bernardýna) a řidič autobusu jej nemá šanci vidět až do poslední chvíle. A dlužno podotknout, že někteří nejezdí úplně nejpomaleji, takže se může dost dobře stát, že vám sice ochotně zastaví, ale poběžíte za ním půl kilometru.

Před pár dny nastalo ostře sledované zatmění slunce. Na okraji světa – zřejmě pro umocnění tohoto pozoruhodného vesmírného jevu – kompletně vypadlo pouliční osvětlení, což obyvatelé ocenili hlavně po setmění. Možná nám tím ale jen Prozřetelnost (nebo ČEZ) chtěla dát najevo, co bychom bez slunce viděli.

Když už si nikdo nedovedl vzpomenout, jak svět vypadal bez sněhu, přišla obleva. Nejdřív něco málo odtálo a pak horní vrstva umrzla do hladka. Ve vyšších polohách, třeba na konečné tramvaje, odkryl odcházející sníh neskutečný bordel, kterému se nějak zázračně dařilo propadat se minulé měsíce do spodních vrstev, a být tudíž neviditelný. Trochu jako když po delší době uklízíte ve skříni. Na jiných místech se objevily kousky země či asfaltu. A začali zpívat ptáci.

Co se ledovky týče, nejlepší je to na zkratce kolem jezera. Pravděpodobnost, že člověk přijde k úrazu se diametrálně zvyšuje s významem akce či cíle vaší cesty, náročností oděvní kreace, kterou máte na sobě, a obsahem vašich zavazadel. Když jsem například transportovala v tašce rybízovou marmeládu (dost řídkou, mimochodem), tak ty piruety, ty bych teda Pljuščenkovi přála…

Ale vážně. Ani místním ostříleným a ošlehaným osadníkům se občas nevyhne nějaká ta nešťastná příhoda v podobě zranění. Vzhledem k odlehlosti i špatné dostupnosti je tu bohužel vážné riziko, že první pomoc dorazí jako poslední, ne-li, že bude tou poslední. Pak tedy nezbývá než zmobilizovat síly, vzít polámané končetiny na ramena a zalézt někam do tepla (domů nebo do krmelce, co je zrovna poblíž), srůstat a čekat na jaro. A to možná nakonec přece jen přijde.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Kategorie

%d bloggers like this: